A zene a csábítás művészete – Jön az idei HERBSTGOLD Fesztivál

Szerző:
- 2024. augusztus 27.
Julian Rachlin - fotó: Vasilka Balevska
Julian Rachlin - fotó: Vasilka Balevska

Szeptember 11-től 22-ig Julian Rachlin meghívására a kismartoni Esterházy-kastélyba érkezik többek között Martha Argerich, Sir Bryn Terfel, Gautier Capuçon, a Philharmonia Orchestra London, a Jerusalem Symphony Orchestra, valamint a 100 tagú Cigányzenekar és a Janoska Ensemble. A HERBSTGOLD Fesztivál széles palettát vonultat fel, a kamara- és dalesteket magában rejtő klasszikus zenétől a jazzmuzsikán át a roma- és világzenéig vezet a program íve, kiegészítve a Pan O’Gusto kulináris fesztivállal és kortárs képzőművészek kiállításával.

- hirdetés -

Julian Rachlin 2021-ben vette át a HERBSTGOLD Fesztivál intendánsi feladatait, melynek aktuális mottója a „csábítás”. Rachlin szerint a művészekre inspirálóan hat a közönség intellektuális és érzelmi elcsábításának lehetősége, melyet leginkább elcsábításként, amolyan művészeti hipnózisként is értelmezhetünk. Egy adott zenei produkció a jelenlévő közönség energiáiból táplálkozik, és a zenészek ezt az energiát adják vissza a koncertterem közönségének.

A fesztivál nyitókoncertjén, szeptember 11-én a legendás Maria Argerich zongoraművész lép fel, és Camille Saint-Saëns Ausztriában íródott parodisztikus művével, Az állatok farsangjával csábítja el közönségét. Partnere a csábításban a fiatal zongoraművész, Iddo Bar-Shai, akivel közösen mókusként kergetik a billentyűket, miközben a narrációért a színésznő lánya, Annie Dutoit-Argerich felel. A koncert további részében a kastély rezidens zenekara, a Chamber Orchestra of Europe (Európai Kamarazenekar) Haydn két további szimfóniájával, a 82. (C-dúr, A medve) és 100. (G-dúr) szimfóniáival szögezi székéhez hallgatóságát.

A klasszikus zenét szeptember 12-én roma és balkáni dallamok követik.  A Janoska Ensemble ez alkalommal a 100 Tagú Cigányzenekarral lép a Haydn Terem pódiumára.

Szeptember 13-án az angol basszbariton, Sir Bryn Terfel dalestjével folytatódik a programsorozat. A világszerte ünnepelt wales-i énekes, Sir Bryn Terfel III. Károly királlyá koronázásakor wales-i nyelven énekelt egy Kyrie-t. Kismartoni debütálására lenyűgözően széles repertoárjának nagy keresztmetszetéből, a népdaltól a nagyoperáig, többek között Gerald Finzi, Franz Schubert és Claude Debussy dalaiból merít, de nem hiányozhatnak a musicalek sem.

Sir Bryn Terfel - fotó: Johannes Ifkovits

Sir Bryn Terfel – fotó: Johannes Ifkovits

Először lép fel a Fesztiválon Polina Osetinskaya zongoraművész, akiről ódákat zengenek. Szeptember 14-i, vasárnapi matinékoncertjén Mozart, Schubert és Chopin műveket ad elő. Az Európai Kamarazenekar Julian Rachlin irányítása alatt szintén ezen a napon este lép újra fel, ahol Yefim Bronfman zongoraművésszel adják elő Beethoven 5. (Esz-dúr) zongoraversenyét, majd ezt követően Csajkovszkij fulmináns, 4. (f-moll) szimfóniáját.

Nagy várakozás előzi meg a népszerű színművész, Karl Markovics debütálását, aki többféle szerepben tűnik fel a Fesztiválon. Szeptember 15-én a Harmadik Birodalomban betiltott zeneműveit hozza el a kismartoni Esterházy-kastélyba, a zenedarabok között Charlotte Beradt Az álom Harmadik Birodalma című könyvéből olvas fel. A háború alatt több, mint 200 zeneszerzőt üldöztek és kényszerítettek menekülésre, sokuk sosem tért vissza a koncentrációs táborokból, de ott is nagyszerű zenéket komponáltak. Markovics ismertetőjével csendülhetnek fel újra az egykor betiltott és most Julian Rachlin által összeválogatott remekművek. A koncerten Rachlin zenésztársai Boris Brovtsyn, Andrey Baranov, Amihai Grosz, Boris Andrianow, Itamar Golan és Wenzel Fuchs.

Szeptember 17-én a 2008-as Oscar-díj legjobb idegennyelvű film díjával kitüntetett alkotását, a Pénzhamisítókat vetítik Karl Markoviccsal, August Diehllel és Devid Striesow-val a főszerepben. A forgatókönyvet írta és a filmet rendezte Stefan Ruzowitzky. A Beszélgetés 6-kor keretében többek között Karl Markoviccsal hallhatnak beszélgetést az elkobzott művészetek témájában.

Karl Markovics - fotó: Moritz Schell

Karl Markovics – fotó: Moritz Schell

A közönség örömére Julian Rachlin kamarazenészként is fellép, így például a szeptember 19-én a zenésztársaiból – Sarah McElravy, Claudio Bohorquez, Itamar Golan, Dominik Wagner, Andrzej Cieplinski és Etienne Boudreault – saját hangszerüknek nagytudású mestereiből alakult szextett, illetve szeptett formációkban. Előadásukban Beethoven 20. (Esz-dúr) szeptettje mellett, Krzysztof Penderecki darabja, a 2000-ben a bécsi Musikvereinban, a zeneszerző jelenlétében bemutatott, Szextett klarinétra, tubára, hegedűre, brácsára, csellóra és zongorára csendül fel, amiben már akkor is közreműködött Rachlin.

Szeptember 20-án a jazz-zenéé a főszerep. A  r i v e r Robert Unterköfler szaxofonos és az Ö1 Jazz-ösztöndíjával kitűntetett Nina Feldgrill basszusgitáros relatív újonnan alapított formációja. Az együttes további tagjaival, Erik Asatrian billentyűssel és Simon Springer dobossal többnyire saját kompozíciókat játszanak. Zenéjüket leginkább a fúziós-jazz kategóriába sorolhatjuk, ugyanakkor az egyes szerzők sajátos stílusa egyedi hangzást kölcsönöz játékuknak.

A Fesztivál fináléjában Rachlin két szenzációs zenekar élén dirigál. Szeptember 21-én a Philharmonia Orchestra London irányítása mellett szólistaként is hallhatja őt a nagyközönség, Mendelssohn e-moll hegedűversenyében, az est további részében Mozart Figaro házassága című vígoperájának nyitánya csendül fel majd Mendelssohn 3. (a-moll, Skót) szimfóniájával eresztik útjára elcsábított közönségüket.

Gautier Capuçon - fotó: Nikos Aliagas

Gautier Capuçon – fotó: Nikos Aliagas

A csábítás szeptember 22-én a Jerusalem Symphony Orchestra és napjaink legkeresetteb csellistája, a francia Gautier Capuçon koncertjével ér végett. Az 1938-ban alapított zenekarnak 2023 óta vezető karmestere Julian Rachlin. A zárókoncerten Mieczysław Weinberg 1. kisszimfóniája és Brahms 1. (c-moll) szimfóniája mellett Capuçon Haydn 1. (C-dúr) csellóversenyével kápráztatja el kismartoni hallgatóságát

A korábbi évekhez hasonlóan NOW Esterhazy Contemporary keretében újabb kortárs művészeti alkotásokat láthatunk majd a kastélynegyedben. Két olyan kortárs művet láthatunk majd, melyek megszólaltatásához szélre és esőre van szükség. Az egyik installáció a burgenlandi Peter Pongracz tizenegy zászlója, mely a kastély előtt kel életre a változó szélviszonyoknak köszönhetően. Folytatódik a kastélykert képzőművészeti projektje, a „Kertművészetek” is, amelynek keretében a park egy újabb kortárs művel, a német származású, Párizsban és Berlinben élő elismert művésznő Katinka Bock képzőművész alkotásával gyarapszik.

A művésznő a kastélyparkban futó, újonnan kitisztított patakmederben újra elhelyezett hídra és környezetére hívja fel a figyelmet egy vonóshangszer kulcsára emlékeztető bronzszoborral, mely a benne összegyűlt harmat és esőcseppek hatására csendes muzsikát szolgáltat. Az Esterházyak egykori angolkertjén át szaladó patak vízeséseken, sziklákon át csobogott, vagy csörgedezett, illetve itt-ott tóvá fejlődött. Az utóbbi időben kezdődött meg a patakmeder, a vízesések és a víztárolók fokozatos felújítása, hogy újra életre keltsék ezt a feltehetően zeneileg megkomponált vízművészeti alkotást.

A két művészeti alkotást szeptember 11-én délután 17 órakor egy ünnepélyes felvonulás keretében nyitják meg. Szeptember 15-én 16 órától Vitus Weh kurátor tárlatvezetést tart a két mű kapcsán. A kismartoni Kunstvereinban nyílik Nikola Hergovich építész-fotográfus kiállítsa délután 14 órakor, 17 órakor pedig a Kunstverein művészeti vezetője Monika Georgieva vezet a másik aktuális, csoportos “not knowing” címet viselő kiállításban, ahol Daniel Fonatti, Thomas Hitchcock, Lone Haugaard Madsen, Alexandra Phillips és Röth Sára művei láthatók.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo