Békebeli szalonhangulatot hozott Lillafüredre a II. Winterfest

Szerző:
- 2025. január 27.
Kelemen Barnabás a II. Winterfesten - fotó: FAB / Horváth Csongor
Kelemen Barnabás a II. Winterfesten - fotó: FAB / Horváth Csongor

Január 24-től 26-ig minőségi kamarazene, irodalmi programok és világhírű fellépők várták a közönséget mesés helyszínen, a lillafüredi Palotaszálló történelmi tereiben. A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin által alapított, idén 10 éves FAB igazi unikumot hozott a hazai fesztiválpiacra. A háromnapos Winterfest békebeli szalonhangulatot varázsolt napközbeni és esti koncertjein a Bükk csodálatos természeti ölelésébe, ahol van idő és mód figyelni egymásra, lelassulni, közel kerülni a szerzőhöz és az előadóhoz egyaránt. A klasszikus zenei és irodalmi programot szívmelengető cigányzene, meglepetés jazzimprovizáció és zenetörténeti előadások színesítették a kulináris élvezetek mellett.

- hirdetés -

„Miskolcon jártunk mesterkurzust tartani és itt szálltunk meg. Rögtön éreztük, hogy ebben a mesebeli miliőben otthon van a minőségi klasszikus zene. Művészbarátainkkal a világ számos pontján rendszerint nagy koncerttermekben lépünk fel, de e gyönyörű, intim légkörbe valók igazán ezek a kamaraművek!” – mondta el Kelemen Barnabás.

„A kamarazenében arra az egymásra csatlakozásra, finomságra és művészi maximalizmusra van szükség, amely által együtt a művek velejéig, lényegéig hatolhatunk és amelyért tulajdonképpen zenészek lettünk, amelyért ezt a pályát választottuk” – tette hozzá Kokas Katalin.

A Winterfest napközbeni tea- és szalonkoncertekkel, irodalmi előadásokkal, beszélgetésekkel és esti hangversenyekkel vitt fényt a téli napokba. A Kelemen-Kokas művészcsalád tagjai és hazai és nemzetközi hírű művész-barátok érkeztek Kelemen Barnabás és Kokas Katalin meghívására erre az alkalomra Lillafüredre – közülük sokan már visszatérő vendégként a FAB eseményein.

José Gallardo argentin zongoraművész, Keller András hegedűművész és karmester, Nora Romanoff-Schwarzberg osztrák brácsaművész, Vigh Andrea hárfaművész, Kokas Dóra és Fenyő László csellóművészek, Bezerédi Zoltán színművész, Benkócs Tamás fagottművész, de a közönség találkozhatott a művészcsalád olyan ifjú tagjaival is, mint Kelemen Gáspár, a londoni Menuhin School hallgatója, vagy Kelemen Hanna, a Glasgow-i Royal Conservatoire színészhallgatója.

Kelemen Gáspár, Kokas Katalin és Nora Romanoff-Schwarzberg - fotó: FAB / Horváth Csongor

Kelemen Gáspár, Kokas Katalin és Nora Romanoff-Schwarzberg – fotó: FAB / Horváth Csongor

A cigányzenét ifj. Sárközy Lajos és zenekara képviselte a fesztiválon. Kertész Imre Kaddisában, a Kertész Imre Intézet produkciójában Eredics Salamon (harmonika), Eredics Dávid (klarinét) és Lukács Miklós (cimbalom) voltak Kokas Katalin és Kelemen Barnabás zenésztársai, Kelemen Hanna mellett Szabó Sebestyén László színművész közreműködött, az előadás dramaturgja Ugron Zsolna. Mácsai János, a fesztivál házigazdája a zenetörténeti hátteret világította meg.

A három nap különleges alaphangjáért, mint a Basso continuo a zenében – a művészek mellett – a közönség felelt, akik megtöltötték értő figyelemmel a Palotaszálló összes, 120 szobáját, közel 250 vendéggel. A bárban megrendezett délelőtti koncertek, éjszakába nyúló előadások, vagy az esti kétrészes koncertek utáni éjjeli cigánymuzsika, jazzimprovizáció szintén telt házas volt.

A program összeállítása merész és ínyenc volt, hiszen a szervezők arra számítottak, hogy aki e a három napra érkezett, olyat akart hallani, amit kevés koncertterem műsora engedhet meg magának.

Ifj. Sárközy Lajos és zenekara - fotó: FAB / Rogosz Péter

Ifj. Sárközy Lajos és zenekara – fotó: FAB / Rogosz Péter

A háromnapos programsorozat Vigh Andrea (hárfa) és Kelemen Barnabás (hegedű) zenei aperitife-jével vette kezdetét. Később Bezerédi Zoltán 50 perces versválogatását hallgathatták meg a résztvevők “Bagatellek” címmel Téreytől, Babitsig, József Attilától Petriig. A szünet után elhangzott Schönberg Megdicsőült éj című műve Keller András és Kelemen Gáspár (hegedű), Kokas Katalin és Nora Romanoff-Schwarzberg (brácsa), valamint Fenyő László és Kokas Dóra (cselló) kitűnő előadásában.

Szombaton délelőtt Benkócs Tamás (fagott) és José Gallardo (zongora) elődásában elhangzott Clara Schumann Három románcának első tétele majd a Mendelssohn család titkaiban merülhetett el a közönség a zenetörténész segítségével. A 16 éves Kelemen Gáspár vezette Mendelssohn vonósnégyesét korát meghazudtoló érzékenységgel. A Keller András vezette Beethoven késői (a-moll) vonósnégyesében Kelemen Barnabást brácsán hallhatták közreműködni.

Bach műveiben is elmerülhetett a közönség, Mácsai János zenetörténész a szerző műveiben rejlő számmisztikai összefüggéseket mutatta be. Kertész Imre Kaddis egy meg nem született gyermekért című művének hatvanperces zenés-színházi adaptációjában Lukács Miklós cimbalommal teremtette meg a hangulatot, amihez társult Eredics Dávid és Eredics Salamon fúvós, a Kelemen-Kokas házaspár pedig vonós hangszereken, a megdöbbentő erejű szövegeket Kelemen Hanna és Szabó Sebestyén László hangján ismerhette meg a közönség. Vasárnap Debussy csellószonátáját Fenyő László és José Gallardo előadásában a maga teljességében hallgathatták meg a résztvevők.

„A súlyos zenéktől felszabadul valami a lelkekben, az intim térben közösen megélt katarzis a közönséget közösséggé kovácsolja össze.”

Bezerédi Zoltán a II. Winterfesten - fotó: FAB / Horváth Csongor

Bezerédi Zoltán a II. Winterfesten – fotó: FAB / Horváth Csongor

A népzene is megjelent a programban: Eredics Salamon és Kelemen Barnabás virtuóz népi kólót adott elő furulyán és hegedűn, közkívánatra másnapi ismétléssel. Kelemen Hanna ifj. Sárközy Lajossal és zseniális zenekarával a bárt éjszaka is megtelítő hallgatóság előtt óriási sikert aratott. Kelemen Barnabás és Kokas Katalin mintegy fejet hajtva a cigányzene előtt, maguk is asztal mellett léptek fel zenésztársaikkal, és olyan művek szólaltak meg többek között, mint Ravel Tzigane és Sarasate Cigánydalok.

A Fesztivál Akadémia Budapestet (FAB) 10 éve hívta életre a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész-házaspár Batta András felkérésére, Kocsis Zoltán szárnyai alatt. Kocsis Zoltán az első fesztiválon, mint kamarapartner és mint mentor is fellépett, előadást tartott, hogy elindítsa páratlan pályáján ezt a nemzetközi rangú sorozatot, amit azóta is a világ legjelentősebb zenei eseményei (Luzern, Verbier, Salzburg) között jegyez a szakma. A nyári fesztivál mellett tavaly jelentkezett először a Winterfest, amelynek a Lillafüredi Palotaszálló ad otthont, ezzel egy egészen új minőség lépett be a hazai fesztiválpiacra. Idén csatlakozik a FAB-fesztiválok sorába a Springfest is, amelyet a csodálatos Őrség ölelésében rendeznek meg májusban, folytatva a Sülyi Péter alapította Virágzás Napjai hagyományát. A FAB számos világhírű szólistával, művésszel és intézménnyel működik együtt. A Fesztivál Akadémia Budapest egész éves tevékenységét a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatja.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo