A zene igazi varázslat, amely kihúzhat a bajból, de ha nem megfelelően alkalmazzuk, akár ártani is tud – derül ki új podcastunkból. Konta Ildikó pszichiáter, zeneterapeuta szerint a zene jó eszköz a mentális és fizikai egészség támogatására, legyen szó relaxációról, tanulási képességek fejlesztéséről vagy komplex gyógykezelésről. Fontos azonban tudni, hogy nem minden, ami divatos, lesz valóban hatékony.
- hirdetés -
Konta Ildikó tapasztalatai azt mutatják, hogy a barokk zene, különösen az andante tételek remekül oldhatják a stresszt és harmonizálhatják a lelki folyamatokat. De a feszültségoldáshoz például a japán dobzene különleges ritmusai képesek teljesen kikapcsolni az agy stresszközpontjait. Szóba kerül a beszélgetésben, hogy a várandósság alatt alkalmazott zenei programok pozitívan hathatnak a magzat érzelmi és mentális fejlődésére, és talán meglepő, de a rockzene sem árt a babáknak.
A zeneterápia területén egyéni és csoportos foglalkozások egyaránt léteznek, mindig az adott személy igényeihez igazítva. Speciális eszközök, mint a homokfúvott alumínium gongok különösen hatékonyak lehetnek az egyéni terápiákban.
Érdekes módon a zene nem csupán érzelmi, hanem kognitív szinten is hat: kutatások bizonyítják, hogy a megfelelően megválasztott zenei anyag javíthatja a tanulási képességeket, növelheti a koncentrációt és oldhatja a mentális blokkokat. A zeneterápia valójában egy rendkívül komplex, személyre szabott gyógyító művészet.
A témához kapcsolódva ajánlunk egy új könyvet is, mely december 16-ától kölcsönözhető könyvtárunkból. A Széles spektrumú zeneterápia c. kötet az első átfogó zeneterápiás szakkönyv, melynek minden fejezetét a téma egy avatott szakértője írta. A könyv egyik értéke, hogy hangsúlyosan a tényeken alapuló, „evidence-based” gyakorlatra koncentrál.