Open Impro – Ismét jön az ISON zenei improvizációs workshopja

Szerző:
- 2023. április 17.
Krulik Eszter

Mindig is szerettél volna improvizálni, de nem mertél? Nem volt kikkel? Nem volt rá hely? Most itt a hely, az idő, és a megfelelő partnerek, akik már megküzdöttek a sárkányaikkal és nyitottak arra, hogy a te sárkányaiddal is zenéljenek. Május 3-án Krulik Eszter és Rubik Ernő vezetésével kerül sor szabad improvizációs workshopra az ISON-ban, melyről Krulik Eszter ötletgazda az alábbiakban foglalta össze gondolatait. 

- hirdetés -

Az improvizáció kamaszkorom óta vonz. Emlékszem, egyszer engedtem meg magamnak, egy sötét szobában, –  messze Budapesttől, ahol akkoriban tanultam -, hogy improvizáljak, szigorúan titokban, nehogy meghallja valaki. Tettestársam az akkori konzis osztálytársam, ma már fuvolaművész. Ezután az elemi élmény után sajnos évtizedeknek kellett eltelnie, hogy színpadon is merjem szabadjára engedni alkotó fantáziámat. Ebben igen sokat segített Rubik Ernő, aki meghívott, hogy lépjek fel a BIO (Budapest Improvisers Orchestra) egyik koncertjén. Azóta ottragadtam a csapatban. 

Csodálatos volt megtapasztalni a közeget, ahol az ember biztonságban érzi magát, és kibontakozhat. Alapvetően, azt hiszem, a zeneoktatásunk gyökereinél kell keressük azokat a tiltó tényezőket, amik kiölik az ember spontaneitását. Mindezt aztán újra kell tanuljuk esetleg már a diploma után, hogy bánni tudjunk hangszerünkkel, illetve „merni bánni” a hangszerünkkel, szabadon.

Az általan vezetett SOnus COrdis Napok kurzusainak egyik újítása pontosan egy ilyen improvizációs tér, lehetőség, ahol az emberek kapnak kapaszkodókat és társakat a kibontakozáshoz. Idén harmadik alkalommal vezeti Ajtai Péter az impro kurzust a Szent András Pusztai Kastélyban. És hogy jön ide az ISON?

Az ISON-ban áprilisban elstartolt Open Impro Workshop pedig egyenes ági folytatása a nyári kurzusunknak, egészen pontosan az „Önök kérték”-nek lehettek tanúi, miszerint a nyári kurzus résztvevőiben fogalmazódott meg a kérés: lehetne ezt folytatni évközben is, Budapesten?

Az ISON igent mondott a kezdeményezésünkre, így május 3-án már a második alkalommal gyűlhetnek össze azok az emberek, akik nyitottak az együtt improvizálásra, akik tanulni szeretnének arról, hogyan születik egy élő kompozíció, hogyan avatkozhatunk bele a zenei folyamatba, és hogy mi a szerepe a csöndnek. Kipróbálhatják magukat a résztvevők szólistaként, kamarazenészként, de együtt tanulunk az időről is, az idő megérzéséről, az időzítésről, és ami a legfontosabb: az egymásra figyelésről.

Open Impro – forrás: ISON

Sosem felejtem, amikor egy nyári fesztiválon alkalmam nyílt Roscoe Mitchellel, a chicagói jazz koronázatlan királyával együtt játszani saját darabját. A mű középrészében improvizálni kellett a zenekari zenészeknek is. Roscoe hallgatta egy darabig a klasszikus zenészek próbálkozását, majd megjegyezte, hogy ez bizony így nagyon nem lesz jó, mert sokan úgy játszanak, mintha az hinnék, hogy az improvizáció egyenlő az össze-vissza játszással, és ebből így nem fog születni semmi.

Szigorúan felszólította az embereket, hogy használják a fülüket, és próbáljanak létrehozni egy adekvát zenei matériát, ami érvényes és hiteles. Nagyon sokat jelentett nekem akkor ez a mondat.

Manapság már csak a lehetőséget és a társakat keresem, akik már kellően bátrak és nyitottak a közös kísérletezésre. Tanárként pedig kötelességemnek érzem, hogy továbbadjam a fiataloknak ezt a tapasztalatomat, teret nyissak az ő számukra is.

A lehetőség az ISON-ban adatott, a társaim jelenleg pedig Ajtai Péter és Rubik Ernő zeneszerző.

Várjuk a kísérletező kedvű kezdőket, profikat, amatőröket, hangszerrel, énekhanggal, vagy anélkül. A foglalkozás három órás, egy szünettel, bármikor lehet csatlakozni.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo