Július 28-án a BMC-ben tartott díjátadó gálakoncerttel ért véget a VII. Nemzetközi Liszt Ferenc Verseny, amelyen gyermek, junior, senior és nyílt korosztályi kategóriákban indulhattak az ifjú zongoristák, vonósok, fuvolások és énekesek.
A világ számos pontján – többek közt Thaiföldön, Malajziában, Makaón, Hongkongban és Tajvanon – megrendezett elődöntők után Budapesten a BMC-ben versenyeztek a főleg a Távol-Kelet különböző országaiból érkezett versenyzők július utolsó hétvégéjén, mindemellett pedig mesterkurzusokra is jelentkezhettek az érdeklődők. A verseny budapesti döntőjére több mint hetven fiatal muzsikus érkezett Hongkongból, Makaóból, Kínából, Tajvanról, Thaiföldről, Malajziából, Indonéziából, Dél-Koreából, Ausztriából, az Egyesült Királyságról, valamint hazánkból.
A vasárnapi gála rövid megnyitó szavai után a zongoraverseny zsűrielnöke, a verseny és mesterkurzus művészeti vezetője, Báll Dávid köszöntötte a hallgatóságot, aki rövid értékelő beszédében többek közt a helyes pedálhasználatra és frazeálásra hívta fel a pianisták figyelmét, valamint kifejezte örömét azzal kapcsolatban, hogy egyre több külföldi versenyző mert Bartók-darabhoz nyúlni, bár leszögezte, hogy a népzenei háttér ismerete nélkül igen nehéz ezeknek a műveknek a helyes interpretációja.
A versenyen, melyre a legtöbb szülő is elkísérte gyermekét, minden résztvevő kap elismerést, hiszen már az is győztes, aki elindul egy ilyen megmérettetésen, de a díjazás tekintetében már szigorúbb volt a zsűri.
A zongoraverseny bíráló bizottsága (Báll Dávid, Falvai Katalin és Krizsán Kinga) a 400 eurós pénzjutalommal járó nagydíjat a thaiföldi Chanya Bayla Somboonvechakarmnak ítélte, aki a gálakoncerten is megcsillogtatta tudását Vecsey Ferenc Valse Triste-jének Cziffra György-féle zongoraátiratával, ahogyan a vonós kategória nagydíját elnyerő izraeli muzsikus, Arielle Pollatschek is lenyűgözte a publikumot Rimszkij-Korszakov Az arany kakas című operája nyomán írt koncertfantáziájával (a vonós zsűrit Banda Ádám, Szabó Judit és Miranda Liu alkotta).
A hangversenyen rajtuk kívül a különböző kategóriák első helyezettjei muzsikáltak. Carl Webster csellóra és zongorára írt Scherzóját Ren Shun Him előadásában hallottuk Pregun Tamás zongoraművész közreműködésével, Chopin–Liszt Hat lengyel dalából a Kívánság című tételt Chow Ting Him Aidan játszotta. Hsien-Yun Hisieh brácsajátékában, ugyancsak Pregun Tamás kíséretével Vivaldi op. 3, No. 6-os d-moll versenyművének első tételét hallhattuk, Debussy Második arabeszkje pedig Wang Hiu Huen Helena ihletett interpretációjában hangzott el.
Az est egyik fénypontja Song JongHyeon zongorajátéka volt, aki Liszt grandiózus Dante-szonátáját szólaltatta meg, valamint üdítő volt a mindössze nyolcéves hongkongi Eugene Chan Yu-Tin és korrepetitora, Szabó Marcell előadásában hallani Wilhelm Popp virtuóz Orosz cigánydalát (a fuvola szekció zsűrijében Oross Veronika, Ács Dominika és Petrovics Anna foglalt helyet). Csajkovszkij Barcaroláját, az Évszakok sorozat júniusi darabját az Egyesült Királyságban élő Isabelle Ruoning Hao tolmácsolta, és énekszót is hallhattunk, egy kínai dalt Huang Tzu tollából, Qiao Shiqi és Szabó Marcell előadásában (az énekverseny zsűrijét Asztalos Bence, Zhang Yu Carolyn és Udvarhelyi Boglárka alkotta).
A megmérettetés egyetlen magyar díjazottja a zongora szekció nyílt kategóriájának harmadik helyezettje, Fehér Norbert volt, aki idén tavasszal adta MA diplomakoncertjét a Zeneakadémián.
De hogyan kerül egy alapvetően távol-keleti szervezésű, Liszt Ferencről elnevezett megmérettetés Európába, azon belül is Budapestre? A verseny saját honlapján elsősorban fesztiválként aposztrofálja magát, amely „ösztönzi a fiatal zenészek művészi fejlődését azáltal, hogy nemzetközi színteret kínál minden résztvevő számára, hogy felléphessen és megmutassa zenei tehetségét. A fellépések, az értékelés és az interakciók révén a résztvevők megoszthatják egymással tudásukat, önbizalmat szerezhetnek, és jobban felkészülhetnek életre szóló művészi törekvéseikre”.
A verseny és fesztivál megálmodója, a hazájában zongoratanárként működő May Chan a hongkongi Universal Artists’s Association segítségével hívta életre a rendezvénysorozatot, amelynek keretében évközben is több mint negyven mesterkurzust hirdetnek főleg ázsiai fiatalok számára Európában, ezen kívül ázsiai zenetanárok továbbképzésére is sor kerül európai professzorok irányításával. A versenyt először 2018-ban rendezték meg, tavaly nyáron Gödöllőn tartották a megmérettetést, melyet idén először hoztak el Budapestre.
„Célunk, hogy valamennyi ázsiai diák megismerhesse, felfedezhesse magának az európai kultúrát, hogy ezáltal fejleszthesse készségeit és szélesítse látókörét” – magyarázza May Chan. „Ázsiában nem feltétlenül van mindenhol zeneakadémia vagy akár zeneiskola, a növendékek legtöbbje magántanárnál tanul, és nem biztos, hogy látott már például csembalót. Fontos, hogy megismerjék testközelből a magyar zenekultúrát, a Bartók Konziban tartott egyéni és csoportos mesterkurzusok mellett különféle workshopokat is szervezünk – például régizenei instrumentumokról –, de a Liszt Múzeumba és a Zeneakadémiára is ellátogatunk” – tette hozzá.
Kategóriák és díjazottak:
Zongora, gyermek, A
- Harmadik díj: Nuala Wardell (Egyesült Királyság)
- Második díj: Jichen Yang (Kína)
- Első díj: Chow Ting Him Aidan (Hongkong), Wang Hiu Huen Helena (Makaó)
Zongora, junior, B
- Harmadik díj: Wong U Hin (Makaó)
- Második díj: Jamie Chung (Hongkong)
Zongora, junior, A
- Harmadik díj: Kaydence Huan (Malajzia), Wong Ching Hin (Hongkong)
- Második díj: Sun Weng Ka (Makaó)
- Első díj: Isabella Ruoning Hao (Egyesült Királyság)
Zongora, senior, B
- Harmadik díj: Lee Jia Xuan Abrielle (Malajzia), Lei I Loi Cheryl (Makaó)
Zongora, senior, A
- Harmadik díj: Iong Ka Wai (Makaó)
- Második díj: Weetiwat Siriwattanakorn (Thaiföld)
Zongora, nyílt kategória
- Harmadik díj: Fehér Norbert (Magyarország)
- Második díj: Marianna Ruggiero (Olaszország)
- Első díj: Song JongHyeon (Dél-Korea)
Zongora nagydíj
- Chanya Bayla Somboonvechakarm
Vonósok, gyermek, B
- Első díj: Ren Shun Him – cselló (Hongkong)
Vonósok, gyermek, A
- Második díj: Yu-Jie Wang – hegedű (Tajvan), Zou ShengYu – hegedű (Magyarország)
Vonósok, junior, B
- Első díj: Hsien-Yun Hisieh – brácsa (Tajvan)
Vonósok, junior, A
- Második díj: Tan Xinyi (Malajzia)
Vonósok, senior, A
- Harmadik díj: Romana Cibulová – hegedű (Ausztria)
- Második díj: Patrick Cibula – hegedű (Ausztria)
- Első díj: Richard Cibula – hegedű (Ausztria)
Vonós nagydíj
- Arielle Pollatschek (Izrael)
Fuvola, gyermek, A
- Első díj: Eugene Chan Yu-Tin (Hongkong)
Ének, nyílt kategória
- Második díj: Deni Mikayev (Belgium)
- Első díj: Qiao Shiqi (Kína)