A projekt azzal a kettős céllal jött létre, hogy a hagyományos tudást a kortárs design és divat szolgálatába állítsa, valamint a tradicionális technikákat és módszereket a következő generációk számára is megőrizze.
- hirdetés -

A reDiscover projekt újszerű megközelítésekkel szeretné közelebb hozni a hagyományos kézművességet a kortárs tervezőkhöz. A kezdeményezésnek két fő célja van: a hagyományos tudást a kortárs design és divat szolgálatába állítani, valamint a tradicionális technikákat és módszereket megőrizni a következő generációk számára. Az európai hagyományos tudás egy kiaknázatlan kulturális erőforrás, amely hatékonyan tudja támogatni a fiatal művészek szakmai fejlődését és kiteljesedését. Ezen kívül a népi kultúra és a népművészet is ide tartozik.
A projekt egy hosszú távú szektorközi együttműködést kíván létrehozni a design ipar és a kulturális örökség ágazatai között, amely összekapcsolja e két terület erősségeit, hogy megfeleljen a kor legújabb kihívásainak és versenyképesebbé váljon nemzetközi szinten.
A projekt fő célkitűzései: a fiatal tervezők és divatszakemberek ismereteinek fejlesztése ágazatokon átívelő tudástranszferrel, a zöld átmenet és a környezetbarát gyakorlatok fontosságára való figyelemfelhívás az iparművészetben, a hagyományos tudás védelme innovatív digitális eszközökkel, új közönség elérése. A projekt egyik célja szektorok közötti diák műhelymunkák megszervezése művészeti iskolák számára annak érdekében, hogy ágazatokon átívelő tudástranszferrel fejlesszék kompetenciáikat, valamit felhívják a figyelmet a zöld átállásra és a környezetbarát gyakorlatokra.
A műhelymunka elején egy másik partnerországból érkező vendégoktató látogat el néhány napra egy helyi oktatási intézménybe, és gyakorlatorientált előadásokat tart az országa hagyományos kézműves technikáiról és szellemi kulturális örökségéről. Ezt követően a különböző iskolai csoportok feladata, hogy az elhangzott előadások és a saját kutatásaik alapján új, országuk hagyományos művészete és kultúrája által inspirált dizájntermékeket hozzanak létre a helyi oktatóik közreműködésével.
Ezekben az alkotásokban a hagyományt a modern trendekkel kell egyesíteniük. Hagyományos tudásra épülő kortárs iparművészeti alkotásokat készítenek, modern technológiák felhasználásával ötvözik a hagyományt, és közben megismerik európai örökségünket is. Az elkészült alkotások a nemzeti kiállításon kerülnek bemutatásra. A projekt másik célja egy design utazókiállítás megrendezése, amely a hagyományos európai kézművesség módszereire és technikáira épül. A kiállításra 30 évnél fiatalabb művészek jelentkezhetnek két évnél nem régebbi munkákkal.
A cikk a Kreatív Európa történetek 2021–2023 című kiadványban jelent meg.

- A Kreatív Európa Irodák hálózata minden, a Kreatív Európa programban résztvevő országban, így Magyarországon is jelen van. Munkatársaink örömmel állnak a pályázók rendelkezésére a programmal kapcsolatos kérdések megválaszolásában, valamint a külföldi partnerkeresésben.
- A Kreatív Európa Nonprofit Kft. az Európai Unió Kreatív Európa programjának hivatalos magyarországi koordinátora, fő támogatói a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Filmintézet és az Európai Bizottság.