A platform célja, hogy zenészek, mentorok, történelmi jelentőségű helyszínek és koncertszervezők bevonásával hozzájáruljon a feltörekvő vonósnégyesek láthatóságának és turnélehetőségeinek növekedéséhez, miközben népszerűsíti a kulturális örökségi helyszíneket is.
A hároméves projekttel egy új, izgalmas fejezet kezdődött az európai kamarazene világában. A program egyedülállóan ötvözi a művészi kreativitást a technológiai fejlődéssel és a kulturális örökség megőrzésének fontosságával, miközben lehetőséget teremt a fiatal művészek számára, hogy nemzetközi szinten is kibontakozzanak.
Alapját egy platform adja, amelynek célja, hogy felkeltse és fenntartsa az érdeklődést a klasszikus zene iránt Európa-szerte, illetve egyfajta központként szolgál, hogy ezen keresztül bemutassák a kiválasztott harmincnyolc vonósnégyest, a kevésbé ismert kulturális helyszíneket, koncerteket.
A projekt célkitűzése ezen kívül, hogy javítsa a zeneipar fenntarthatóságát, növelje a kulturális programokhoz való hozzáférést. A 152 művészt felvonultató kezdeményezés nagyszerű lehetőséget kínál a fiatal zenészek számára a mentorok segítségével karrierjük formálására, valamint arra ösztönzi őket, hogy újító ötleteikkel gazdagítsák a kamarazene hagyományait.
A Le Dimore del Quartetto által, az Európai Unió támogatásával létrehozott projektben a vonósnégyesek által képviselt új hangok és stílusok egyaránt gazdagítják és felfrissítik az európai zenei palettát, így hozzájárulva a kultúra és művészet állandó megújulásához. A programban tizenhét kulturális szervezet vesz részt Európából; Magyarországot a Cadenza Művészeti Ügynökség képviseli.
Mivel a projekt egy teljesen új kezdeményezés, számos kihívást rejt magában. A harmincnyolc vonósnégyes és tizenhét szervezet koordinálása rendkívül nehéz feladat, hiszen az időpontok, helyszínek és anyagiak rengeteg kérdést vetnek fel, ami nagy terhet jelent a koordinátor szervezet számára.
A projekt számos sikert könyvelhet el. Elkészültek az újító jellegű műsorok, zajlanak a rezidencia programok műhelymunkái, és már elkezdődtek a koncertek is. A MERITA ezzel egyre közelebb kerül a kitűzött céljaihoz, hogy megújítsa és gazdagítsa az európai kamarazene világát.
A cikk a Kreatív Európa történetek 2021–2023 című kiadványban jelent meg.

- A Kreatív Európa Irodák hálózata minden, a Kreatív Európa programban résztvevő országban, így Magyarországon is jelen van. Munkatársaink örömmel állnak a pályázók rendelkezésére a programmal kapcsolatos kérdések megválaszolásában, valamint a külföldi partnerkeresésben.
- A Kreatív Európa Nonprofit Kft. az Európai Unió Kreatív Európa programjának hivatalos magyarországi koordinátora, fő támogatói a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Filmintézet és az Európai Bizottság.