Az idén 60 éves Liszt Ferenc Kamarazenekar két feledhetetlen koncerttel készül jubileumi évfordulója alkalmából: az együttes április 23-án Romantikus hangulatban címmel ad koncertet a Zeneakadémia Nagytermében, május 19-én pedig a Fordulók – Dubrovay / Britten / Csajkovszkij című hangversenyre invitálja a nagyérdeműt, szintén a Zeneakadémia patinás falai közé.
60 éve már, hogy a Liszt Ferenc Kamarazenekar állandó szereplője a klasszikus zenei élet nemzetközi elitjének. A kamarazene műfajának világszinten is kimagasló képviselőjeként az együttes évről évre a legkiválóbb szólistákkal lép színpadra, úgy mint Martha Argerich, Vagyim Repin, Schiff András vagy Maxim Vengerov. A világsztárokkal való együttműködés azonban nem jöhetne létre a zenekarra jellemző végtelen precizitás, műfaji sokoldalúság és alkalmazkodóképesség nélkül.
Megalakulását követően Sándor Frigyes, majd Rolla János, 2016 óta pedig Tfirst Péter irányítása mellett zajlanak a kimagasló teljesítményű Liszt Ferenc Kamarazenekar mindennapjai. Az együttes legújabb, sokak érdeklődését felkeltő arculatának kialakítása pedig – mely a minőségi hagyomány megőrzését és a folyamatos megújulásra való törekvést fejezi ki – elsősorban Várdai István világhírű csellóművész tevékenységének köszönhető, aki 2020 januárjától művészeti igazgatóként vesz részt az LFKZ munkájában.
„2023-ban nagyon komoly feladatok és megmérettetések előtt állunk, nehéz, de szép évre számítunk. Egyre gyarapodó zeneszerető táborunknak itthon, és reméljük, végre ismét Európában és Amerikában is megmutathatjuk a klasszikus zene szépségén túl azt az egyéni hangzásvilágot, érzékeny és kifinomult hangszeres játékot, amiért úgy véljük, érdemes a mi koncertjeinket választani a gazdag kínálatból” – hangzott el az együttes vezetőitől az idei évad megnyitásakor.
„60 év olyan történelmi távlat, melyben a híres szereplőkkel megélt élmények már legendává nemesedtek” – írja a zenekar saját honlapján, ahol a kerek évforduló örömére egy-egy fontos történetet olvashatunk az LFKZ eddigi munkássága kapcsán. Nem kizárt, hogy néhány évtized múlva az idei, ünnepi év koncertjei is bekerülnek a zenekar legszebb, legemlékezetesebb pillanatai közé…
Az április 23-i koncerten Boccherini, Weber és Mendelssohn művei gondoskodnak arról, hogy valóban romantikus hangulatba kerüljünk – ahogyan azt a hangverseny címe is ígéri. Az estet a világhírű klarinétművész, Martin Fröst játéka teszi még emlékezetesebbé, aki a Liszt Ferenc Kamarazenekart a koncerten elhangzó Weber-versenyműben szólistaként vezeti majd, a hangverseny második felében pedig karmesterként lép a pódiumra. „Fröst kimagasló tehetsége mellett rendkívüli művészi kisugárzással bír, ez az adottsága segíti zenekari irányító szerepében is” – írják a művészről.
A koncert további különlegességét adja, hogy Mendelssohn Olasz-szimfóniájának megszólaltatásában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Liszt Ferenc Kamarazenekar Mesterjáték elnevezésű oktatási programjában résztvevő zeneakadémisták kerülnek reflektorfénybe. A zenekar és az egyetem között az évek során erős kapocs alakult ki, hiszen az együttes alapító tagjai a Zeneakadémia egykori növendékei közül kerültek ki, emellett az együttes több muzsikusa is tanít az intézményben.
A Liszt Ferenc Kamarazenekar május 19-i koncertjén sem lesz hiány világsztárokban: a Dubrovay László, Benjamin Britten és Csajkovszkij zenei nagysága előtt tisztelgő esten a még csak harmincas évei elején járó lírai tenor, Bogdan Volkov éteri hangjában és Alexander Sitkovetsky kifejező hegedűjátékában merülhetünk el, amelyről a Washington Post úgy fogalmaz: „egy régebbi hagyományhoz nyúl vissza, amelyet manapság nem gyakran hallunk”. A Moszkvában született brit hegedűművész nyolcéves korában adta első szólóestjét, majd ugyanebben az évben felvették a londoni Yehudi Menuhin Iskolába. Állandó vendége a világ vezető zenekarainak, de elkötelezett kamarazenész is: 2007-ben megalapította a Sitkovetsky Piano Triót, 2011 óta pedig a Julia Fischer Quartet tagja.
„Kedves pillanat, ha ünnepelt köszönthet ünnepeltet” – olvasható a koncertet beharangozó programleírásban. Valóban, kettős ünnepre készülhetünk, hiszen a jubileumát ülő LFKZ mellett az est egyik zeneszerzője, Dubrovay László kortárs komponista is kerek születésnaphoz érkezik: a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző-zeneoktató 80 éves lesz márciusban. A koncerten elhangzó Vonósszimfónia című mű a zeneszerző egyik legsikeresebb alkotása. „A művet 2005-ben írtam Bartók Béla születésének 125. évfordulójára. Előadható tizenhat tagú kamarazenekarral vagy nagy vonószenekarral. A háromtételes kompozíció nagy erejű tömbhangzásokat, extrém, kiélezett ellentéteket alkalmaz” – ismerteti alkotását Dubrovay.
A műsor emelkedettségét tovább erősíti, hogy idén épp 110 esztendeje született Benjamin Britten, és kereken 130 éve hunyt el Csajkovszkij – sokunk kedvencei, meghatározó mérföldkövei, egyedi gyémántjai a zenetörténetnek. Brittentől a Villanások című dalciklus hangzik el, amelyet 1939-ben komponált Arthur Rimbaud Les Illuminations című sorozatának néhány versére. Britten a ciklus mottójául a következő sort választotta: „csak én ismerem a kulcsát ennek a rettentő menetnek”. Csajkovszkij Emlék egy kedves helyről című, három tételből álló darabja eredetileg hegedű-zongora duóra készült, a mostani koncerten azonban a zenekari kíséretre átírt változata szólal meg a nosztalgikus hangvételű műnek.
A Liszt Ferenc Kamarazenekar mottója idén is változatlan: „A zene öröm veled.” A két, különleges hangulatú ünnepi koncert résztvevői ezt kétségtelenül érezni fogják – a zene és a zenélés örömét a zenekar, valamint meghívott vendégei a lehető legátütőbb módon fogják a közönséghez eljuttatni. A hallgatóság őszinte lelkesedése pedig törvényszerűen visszahat a színpadon álló művészekre – kell-e egy ilyen örömteli párbeszédnél nagyobb motiváció?