Elhunyt Ott Éva (1943-2024), a Bartók Béla Internationale Gesellschaft Österreich és a Bartók Béla Nemzetközi Zongoraverseny megalapítója.
Ott Éva életműve tanúskodik a legfontosabb célkitűzéséről: játssza a fiatalság egyre több országban Bartók Béla zenéjét! Ne csak a nagy koncerttermekben, világhírű művészek tolmácsolásában szerepeljen a műsorokon. Az általa megszervezett ifjúsági zongoraversenyen még a legkisebbek is részt vehettek – a tehetséges hétévestől a diploma előtt álló huszonötévesig, Tajvantól Azerbajdzsánig, Angliától Uruguayig.
Hogyan vezetett az útja idáig?
Budapesten a konzervatórium és a tanárképző elvégzése után – ahol szeretett tanára, Vásárhelyi Magda döntő befolyással volt a további fejlődésére – Bécsben folytatta tanulmányait. Professzorai Hans Graf, Hermann Schwertmann, Robert Schollum és Prof. Neumann voltak. Zongora és zeneelmélet szakon végzett.
Diploma után egy bécsi zeneiskolában sikeresen elindította első zongoraosztályát, amellett szóló fellépéseket és dalesteket vállalt. Különösen fontos volt az együttműködés unokatestvérével Elfriede Ott-tal, aki ünnepelt színésznőként nagyon szívesen rendezett kulturális estéket, irodalmi és zenei tartalommal. Évának a pedagógiai munkájában és koncertjeiben természetesen a magyar zene állt a középpontban és ezt építette bele minden programjába is.
Nagyon elszomorította az a tény, hogy Bartókot alig tanítottak az osztrák zenetanárok. Fontos külföldi zongoraiskolák köteteiben ugyan mindig szerepel egy-két kis tánc vagy népdalfeldolgozás tőle, de a gazdag örökség zöme majdnem ismeretlen. Holott Bartók az egyetlen 20. századi nagy zeneszerző, akinek a tiszteletére egy ifjúsági versenyt lehet rendezni.
2007-ben megalapította volt tanítványaival a Bartók Béla Internationale Gesellschaft Österreich társaságot, ami az ő életművének ápolását és terjesztését tűzte ki céljául. 2009-ben pedig megszületett a Bartók Béla Nemzetközi Zongoraverseny a fiataloknak … és a legfiatalabbaknak. Foglalkozzanak már alsó fokon a kis remekművekkel, ismerjék meg a tanárok is a gyermekeknek írt sorozatokat!
A versenyanyag legnagyobb része így állt össze: Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert választás szerint – és Bartók. Minden korosztálynak a maga szintjén, a megszabott játékidőben. A nagyszerű elképzelés bevált, a különböző kultúrkörből származó fiatalok a klasszikusok mellett hitelesen és élvezettel tudtak Bartókot is játszani.
A kezdet persze nehéz volt. Az első verseny még szűkös helyi és anyagi körülmények között zajlott; de még ott is sikerült neki kis ajándékokkal és főleg magyar kottákkal megajándékozni a díjnyerteseket.
Az elindított projekt nőtt és nőtt. A verseny híre gyorsan terjedt, a jelentkezők száma egyre nehezebbé tette a szervezést. Mikor egyértelművé vált, hogy Éva nem tud egyedül annyi funkciót ellátni, megoldás után nézett. Lelkesedésével, elkötelezettségével sikerült megnyernie egy ideális partnert: Eduard Lanner, a steiermarki Johann-Josef-Fux-Landeskonservatorium igazgatója felajánlotta, hogy intézetében rendezzék meg kétévenként a versenyt. A Konzervatórium, gyakorló szobáival, koncerttermével, titkárságával, egész infrastruktúrájával a résztvevők rendelkezésére állt. Az 5. Bartók Béla Nemzetközi Zongoraverseny tehát 2017-ben már Grazban zajlott le optimális keretek között, magas rangú nemzetközi zsűri előtt, 90 ország tehetségeinek részvételével.
Mit lehet még hozzáfűzni ehhez a sikertörténethez? A díjnyertesek közül sokan már elkezdték zenei pályájukat, néhánynak elindult a szólókarrierje. De ez a találkozó minden résztvevőnek egy fontos megmérettetés volt, segítség a helyüket megtalálni, a jövőjüket elképzelni a zenei életben. A magyar növendékeknek Éva jelenléte pedig biztonságot jelentett az idegen környezetben.
Jó hírének köszönhetően felvették a versenyt az Argerich-Alink Foundation listájára, amely a világ jelentős zongoraversenyeit minden évben nyilvánosságra hozza. Ez rangot jelent. Megérkeztek. Graz már a 9. Bartók Béla Nemzetközi Zongoraversenyt hirdeti 2026-ra.
Hálával gondolunk a munkásságára és emlékét megőrizzük.
(A téma érzékenysége miatt ebben a cikkben nem jelenítünk meg reklámot.)