Február 22 és 26 között rendezték meg a madridi ARCO Nemzetközi Kortárs Művészeti Vásárt. Az immár 42. alkalommal megtartott eseményen 36 ország 211 galériája mutatkozott be, köztük kettő magyar is.
- hirdetés -

Az 1982 óta megrendezett vásáron galeristák, műgyűjtők, kurátorok, múzeumigazgatók, művészek és a művészeti szcéna egyéb szereplői gyűlnek össze évről évre a világ minden tájáról, hogy a szakmai kapcsolatok erősítése mellett megismerjék a kortárs művészet legújabb trendjeit. A rendezvény természetesen a nagyközönség előtt is nyitva állt, az ARCO 2022-ben 93 ezer látogatót fogadott, az idén pedig szervezők első összesítései szerint a látogatók száma meghaladta a 95 000 főt.
ARCOmadrid 2023
Az ARCO idei központi témája a mediterráneum volt, amelynek kapcsán a Földközi-tengert övező országok művészeti színteréből mutattak be alkotásokat. Emellett a már megszokott programok is visszatértek, külön szekció foglalkozott a Latin-amerikai művészettel és az újonnan bemutatkozó, fiatal galériákkal, valamint a művészeti könyvkiadókkal és a művészeti folyóiratokkal is. A rendezvény kínálatának legfontosabb eleme azonban továbbra is az Általános Program, ahol a rangos zsűri által kiválasztott galériákat és azok művészeit ismerhettük meg.

ArtsLibris – a művészeti könyvkiadók vására az ARCO-n – Fotó: Marton Ildikó/Kultúrexpress
211 galéria 36 országból
A vásáron szereplő galériák között természetesen a legtöbb, mintegy 74 kiállító spanyolországi, de Portugália, Németország, Franciaország és Olaszország művészeti jelenléte is kiemelkedő volt. A szomszédos országok közül Ausztriából 6, Romániából, Szerbiából, Szlovéniából és Ukrajnából egy-egy galéria kapott lehetőséget a bemutatkozásra. Magyarországról kettő, az acb Galéria és a Molnár Ani Galéria került be – immár nem először – a rendezvény programjába.

Selma Selman munkái az acb Galéria kiállításán az ARCO Nemzetközi Kortárs Művészeti Vásár 7-es pavilonjában. – Forrás: acb Gallery – Facebook
Az acb Galéria ezúttal egyetlen művész, Selma Selman 2018 és 2023 között készült, fémhulladékra készített festményeinek, rajzainak és egy performansz videójának válogatását mutatta be. A roma származású boszniai Selman a festmények hordozójaként szolgáló fémhulladék választásával a családja küzdelmes létére utal, hiszen édesapja ehhez hasonló tárgyak gyűjtögetéséből és eladásából biztosítja családja megélhetését. Azzal, hogy festményei alapjául ezt az anyagot használja, a művész rámutat a társadalmunkban jelen lévő nyomorúságra, a megkülönböztetés és a sztereotípiák által okozott problémákra.
A Molnár Ani Galéria kurátori válogatása az archívumok témakörét járta körbe négy művész – Waliczky Tamás, Radenko Milak and Roman Uranjek, Farkas Dénes, Körei Sándor – munkáinak segítségével. A kiállított darabok közül a legnagyobb figyelmet Körei Sándor Virágok vázával XII. (2022) című kompozíciója keltette fel a kritikusok körében, amely bekerült a francia The Steidz magazin „ARCOmadrid: 5 emlékezetes munka” című válogatásába!

A Molnár Ani Galéria kiállítótere az ARCO Nemzetközi Kortárs Művészeti Vásár 7-es pavilonjában – Forrás: Molnár Ani Galéria – Facebook. Fotó: Körei Sándor