Chopin, Bach, Liszt, Bartók és Schubert műveinek segítségével mutatja meg Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész március 8-án este 19:30-tól a Magyar Zene Háza koncerttermében, hogy hogyan szólal meg az általa megálmodott, a közreműködésével fejlesztett, sőt, a nevét is viselő hangszer.
Régóta tudjuk, hogy Bogányi Gergely varázsol a zongora billentyűin, és ebből a sok varázslatból vagy két évtizede egy új hangszer született. Az új zongorával való első „találkozásra”, az első hangokra maga a művész így emlékezett vissza korábban: „Egy addig soha nem tapasztalt élmény. Mintha beléptem volna egy másik világba, hihetetlen volt a hangzás gazdagsága, ereje.”
De vajon mi késztetett egy jelentős zongoraművészt arra, hogy ne elégedjen meg azokkal a zongorákkal, amelyeket a mai hangversenyéletben kínálnak? Mit álmodott meg és mi vált valóra az álmaiból? Mitől lett más ez a hangszer? A Bogányi-zongora új fejezetet jelent a zongorakészítés évszázados történetében? Mi a hangszer titka?
A március 8-i koncert érdekessége, hogy azon kívül, hogy Bogányi Gergely maga játszik a róla elnevezett zongorán, az elhangzó művek között a régi barát, Batta András zenetörténész beszélget vele. Kettejük párbeszédéből nemcsak az új hangszer történetével ismerkedhetnek meg a hallgatók, hanem bepillantást nyerhetnek a műhely kulisszái mögé, fotók és videórészletek segítségével.
Ezek mellett az alkotó-előadóművész eszményei, lelki világa, a meghatározó családi háttér, és a szerteágazó zenei tevékenységének kevésbé ismert területei is szóba kerülnek, mint például a tehetséggondozás, vagy a szobi zeneiskola igazgatójaként eltöltött évek tapasztalatai. Tulajdonképpen egy portréinterjúnak is beillő beszélgetés bontakozik ki a koncert során, Chopin, Bach, Liszt, Bartók és Schubert legszebb dallamai közepette.
Jegyvásárlásért kattintson ide.
A cikk megjelenését a Magyar Zene Háza támogatta.