Október 6-án este a Magyar Zene Házában hírneves hegyi zenészek lépnek színpadra az erdélyi Gyimesekből (Lukács István „Luki”, Simon Zsolt „Gizi”, Vrencsán Anita énekes), és a lengyelországi Beszkidekből (a Kapela Maliszów trió). A koncerten közösen keresik zenei nyelvük kapcsolódási pontjait a népzene és a jazz fuzionálásának legnagyobb hazai mesterével, Dresch Mihállyal.
Európa hegyvidékeinek a világtól elzárt közösségeire az elmúlt évszázadok során jóval lassabban hatottak a világ kulturális arculatát időről időre átformáló hatások, trendek, mint más vidékekre. A hegyi zenék ezért archaikusabb játéktechnikát, dallamanyagot, zeneiséget őriztek meg. És mivel zenei szempontból ezeken a vidékeken mintha tényleg kicsit megállt volna az idő, sokszor hasonló megoldásokkal találkozhatunk még az egymástól földrajzilag távol eső hegyvidékek zenéjében is.
A lengyel Kapela Maliszów egy családi zenekar Męcina Małából, a Beszkidek egyik kis falujából. A trió tagjai a multiinstrumentalista Jan Malisz és gyermekei: az énekes-dobos Zuzanna és a hegedűs Kacper. A zenekart régiójuk hagyományos zenéje ihlette: népdalok és tánczene a Beszkidekből, és más lengyel régiókból. A tradicionális dalok mellett játszanak saját kompozíciókat is. Az együttes előszeretettel játssza a gorlicei régió zenéjét is: ez a régió egykor a lengyel, a lemkói, a magyar és a zsidó kultúra olvasztótégelye volt. Emellett Pogórze endemikus táncdallamait is játsszák. Lemezeiket rengeteg díjjal, elismeréssel illették, Lengyelországon kívül is.
A hegedűs Lukács István „Luki” és a gardonos Simon Zsolt „Gizi” a gyimesközéploki Zerkula Zenekar tagjai, a gyimesi csángó népzene hiteles tolmácsolói, akik a legendás gyimesi cigány prímástól, Zerkula Jánostól és feleségétől, Fikó Reginától tanultak. Megőrizték a gyimesi népzene archaikus, egyedi hangzás- és ritmusvilágát, amely a Kárpát-medencében fellelhető legősibb dallamok közé tartozik. Repertoárjuk a gyimesi táncrend és dallamvilág teljes spektrumát felöleli. Luki orvos-kutató, Gizi mérnök-programozó, de szakmájukon kívül a zene iránti szenvedélyük köti össze őket. Virtuóz játékukkal és magával ragadó ritmusaikkal kápráztatják el a közönséget.
Vrencsán Anita Kosteleken, a gyimesek és a Csíki-havasok egyik legeldugottabb völgyében nőtt fel. Itt a népzene és a tánc napjainkban is élő hagyomány, szerves része a mindennapi életnek. Anita a gyimesi csángó éneket és táncot szüleitől és a falu közösségétől tanulta. Különleges hangjára és tehetségére korán felfigyeltek Magyarországon és Romániában is. Többek között a Feszállott a páva című népművészeti tehetségkutató győztesei közé is bekerült. Jelenleg az ELTE zenekultúra szakos hallgatója. Énekét éles tisztaság és lágy könnyedség jellemzi, repertoárjában lassú és pörgős, ‘keserves’ és huncut dallamok egyaránt megtalálhatók.
Dresch Mihály a hazai fúvószene egyik kiemelkedő óriása, játéka a népzene és a jazz határmezsgyéit kutatja. Zenekarával, és más formációival évtizedek óta járja következetesen a saját útját a magyar népzene és az afroamerikai jazz egyéni ötvözetével. Elkötelezettség a zenei koncepcióban, tisztelet és alázat a források iránt, kiemelkedő muzsikusok, új és örökzöldnek számító Dresch-szerzemények – mindezek együttese adja azt a zenei élményt, amit koncertjeinek közönsége minden esetben az újszerűség élményével gazdagodva tapasztalhat meg.
További információ és a jegyek itt érhetők el.