Vanessa Portertől Diana Tishchenkóig – Ők a Rising Stars idei fellépői

Szerző:
- 2022. november 4.
Vanessa Porter - fotó: Christopher Buehler
Vanessa Porter - fotó: Christopher Buehler

A legrangosabb koncerttermek összefogásának eredményeképpen létrejött Európai Hangversenytermek Szervezete (ECHO) Rising Stars — Európa új csillagai elnevezésű sorozata több mint egy évtizede van jelen a Müpában is, néhány esztendeje pedig menetrendszerűen számíthatunk rá, hogy minden novemberben egy egész hétvégén át kémlelhetjük a fiatal, de már teljes fényükben pompázó csillagokat a Fesztivál Színház nézőteréről. Az esemény idén november 11. és 13. között kerül megrendezésre.

- hirdetés -

A „minden novemberben” fordulatot azonban helyesbítenünk kell, hiszen bármennyire is szerettük volna, a pandémia 2020-ban keresztülhúzta a számításokat, így csak pár hónappal később ismerhettük meg a muzsikusokat — akkor is mindössze online koncertek formájában. Ezt a hiányosságot orvosolandó, az ECHO úgy döntött, azokat a fiatal zenészeket indítja el idén európai turnéra, akiknek a koncertjeit két évvel ezelőtt meghiúsította a koronavírus-járvány.

A sorozat küldetésének lényege, hogy az Európai Hangversenytermek Szervezetét alkotó több mint húsz koncertterem — köztük olyan neves intézmények, mint a Bécsi Konzerthaus, a Párizsi Filharmónia, az amszterdami Concertgebouw vagy a londoni Barbican Centre — évről évre fiatal tehetségeket delegál hangversenykörútra, olyan zenészeket, akik már nemzetközi megmérettetéseken bizonyítottak, világhírű együttesekkel játszottak, kiadtak egy-két CD-t, rendszeresen játszanak kortárs műveket, sőt gyakran mindezen felül más társadalmi szerepvállalásukkal is kitűntek pályatársaik közül.

Tulajdonképpen a „Rising”-ot el is lehetne hagyni a „Stars” elől. A fiatal „csillagoknak” igen fontos ugródeszka ez a sorozat, melynek köszönhetően az elmúlt években megismerkedhettünk olyan, ma már a világ legnagyobb presztízsű koncerttermeit járó művészekkel, mint Khatia Buniatishvili, Igor Levit, Kian Soltani vagy Lucie Horsch.

Vanessa Porter

Idén novemberben a sort a Kölni Filharmónia és a Baden-Baden-i Festspielhaus delegáltja, a német ütőhangszeres művésznő, Vanessa Porter nyitja november 11-én. Vanessa Porter bátor kísérletező, hiszen a zeneműveket előszeretettel vegyíti szabad improvizációval, elektronikával (müpabeli koncertjén ebben Daniel Mudrack lesz partnere) és performansszal. Nemzetközi versenyek első díjasa, több művészeti ösztöndíj birtokosa, szólóban és testvérével közös ütősduójával, a Duo Porterrel Európán kívül már Közép- és Dél-Amerikát is megjárta. Gyakran tart workshopokat többek között a Stuttgarti Zeneművészeti Főiskolán, a helsinki Sibelius Akadémián, valamint a Birminghami Egyetemen.

Vanessa Porter koncertjén több magyaroszági bemutatót hallhatunk — például számára komponált művet az experimentális kortárs zene kiemelkedő alakja, a görög származású Georges Aperghis —, valamint számos izgalmas hangszerrel találkozhatunk a vibrafontól a nikofonig, az iráni kézidoboktól a zarbig, és azt is megtudhatjuk, mit jelent a testperkusszió.

James Newby - fotó: Gerard Collett

James Newby – fotó: Gerard Collett

James Newby

Szombaton, november 12-én a londoni Barbican Centre által jelölt brit baritonnal, James Newby-jal ismerkedhetünk meg, aki jelenleg a BBC Új Generációs Művésze és a Hannoveri Állami Operaház tagja. Ezenkívül a Wigmore Hall által rendezett 2015-ös Kohn Nemzetközi Dalverseny harmadik díjasa — ahonnan elhozta a legjobb Schubert-dal interpretációjáért járó Richard Tauber-díjat is —, és az elismerések, ösztöndíjak sora ezzel még korántsem teljes.

Dalirodalmi tapasztalatairól novemberi Müpa-koncertjén is számot ad, hiszen Schumann ritkán hallható Kerner-dalait és a hetvenéves brit zeneszerzőnő, Judith Bingham koronavírus-járvány által inspirált dalciklusát adja elő. És, ha már szóba került a Covid-19, Newby a pandémia 2020-as kitörésekor sem volt rest: zongoraművész partnerével, Joseph Middletonnal — vele érkezik a Müpába is — ebben az évben rögzítette első szólólemezét Wonder as I Wander címmel, a következő esztendőben pedig Schubert A szép molnárlány című dalciklusát vette fel angol nyelven.

Cristina Gómez Godoy - fotó: Felix Broede

Cristina Gómez Godoy – fotó: Felix Broede

Cristina Gómez Godoy

Apropó, lemez: a L’Auditori Barcelona és a Palau de la Música Catalana által delegált spanyol oboás, Cristina Gómez Godoy is nemrég jelentette meg első önálló albumát — melynek zenei anyagát, Mozart és Richard Strauss oboaversenyeit még 2018-ban rögzítette a Daniel Barenboim vezette Nyugat-Keleti Divan Zenekarral. A művésznő évek óta az ugyancsak Barenboim által irányított Staatskapelle Berlin szólóoboása, de már a Bayreuthi Ünnepi Játékok zenekarában is játszott. Szólistaként megfordult a Carnegie Hallban és a berlini Pierre Boulez Saalban, arról nem is beszélve, hogy a legrangosabb zenekarokkal és karmesterekkel dolgozott már együtt (néhány név a karmesterek közül: Simon Rattle, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Gustavo Dudamel). Mindemellett tanít, nem is akárhol, hiszen 2015 óta a Berlini Művészeti Egyetem adjunktusa. Műsoráról is szóljunk: a kötelező kortárs művet Charlotte Bray zeneszerzőnő jegyzi, mellette a 19. és a 20. század néhány kiemelkedő oboaművét szólaltatja meg muzsikustársával, Mario Häringgel november 12-én.

Aris Quartett - fotó: Sophie Wolter

Aris Quartett – fotó: Sophie Wolter

Aris Quartett

November 13-án, vasárnap délután a 2009-ben, Frankfurtban alapított német vonósnégyessel, az Aris Quartett-tel találkozhatunk, amely az ARTE szerint „egyike a fiatalabb generáció legszenzációsabb együtteseinek”, az NDR Kultur pedig „a nemzetközi karrier küszöbén” üdvözölte őket. 2016-ban öt díjat nyertek a müncheni ARD Nemzetközi Zenei Versenyen, két évvel később a BBC Új Generációs Művésze cím birtokosai lettek. A Rising Stars sorozatba a Konzerthaus Dortmund és a hamburgi Elbphilharmonie jelölte őket, de már eddig is hasonlóan neves koncerttermekben mutatkozhattak be. A hatodik lemezét is maga mögött tudó Aris dolgozott már együtt jazz-zongoristával, és a kortárs zene is közel áll az együtteshez, Rising Stars-koncertjeikre például a japán zeneszerzőnő, Misato Mochizuki komponált új művet, melyet Haydnnak, a műfaj atyjának egyik kvartettje, valamint Mendelssohn drámai utolsó vonósnégyese keretez.

Diana Tishchenko - forrás: Müpa

Diana Tishchenko – forrás: Müpa

Diana Tishchenko

Az idei feltörekvő csillagok sorát az ukrán hegedűművésznő, Diana Tishchenko zárja november 13-án este. Az ukrán művésznő a The Strad magazin kritikusa szerint „széles gesztusaival és erős személyiségével megbabonázza közönségét” és aki 2019-ben Fejérvári Zoltánnal készítette első önálló albumát, így nem véletlen, hogy most is a magyar pianista lesz kamarapartnere. Berlinben végezte felsőfokú tanulmányait, húszévesen már a Gustav Mahler Ifjúsági Zenekar koncertmestere lett, szólókarrierjét pedig olyan versenyek dobogós helyezéseivel alapozta meg, mint az ARD Nemzetközi Zenei Verseny vagy a 2018-as Long— Thibaud—Crespin Nemzetközi Verseny, melynek Jacques Thibaud-nagydíját is elnyerte.

A hegedűművésznő új mű írására a portugál Vasco Mendonçát kérte fel, a darabot pedig Schnittke szólóhegedűs kompozíciója, valamint Beethoven és Bartók egy-egy műve öleli körül, utóbbit — mely temesi, szatmári és rutén dallamokat is feldolgoz — igen figyelmes főhajtásként is értelmezhetjük egy ukrajnai születésű muzsikus részéről. Már az eddig leírtak alapján is érezhető, hogy nem egyszerűen üstökösként felívelő pályájú zenészekkel, hanem ragyogó állócsillagokkal ismerkedhetünk meg november második hétvégéjén a Müpa Fesztivál Színházában.

A cikk eredetileg a Müpa Magazinban jelent meg.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo