Jelentős mértékű fiatalításról árulkodik a Jazz Showcase január végi műsora. Persze ez nem a tehetségbörze koncertjeire vonatkozik — azokon mindig is a fiatalok produkciói vonultak fel —, hanem az esti nagykoncertekre, amelyeken az elektronika, a hiphop és a funk olyan, már befutott magyar előadói adják meg az alaphangot, akikre komolyan odafigyelnek külföldön is. A 16. Jazz Showcase-re január 27. és 29. között kerül sor.
- hirdetés -

Barabás Lőrinc és Niklas Paschburg
Barabás Lőrinc ama kevés muzsikus közül való, akiket néhány hang alapján fel lehet ismerni. Akár a Random Szerdában jammel, akár Miles Davis jazzrock hagyományát értelmezi újra, mint utolsó megjelent albumán, vagy szimfonikus zenekarra hangszerelt, filmzenére emlékeztető szerzeményekkel jelentkezik, bármilyen zenei környezetben halljuk, trombitájának hangja és a feeling rá vall. 2007-es első szerzői lemezén már lefektette annak a hangzásideálnak az alapjait, amelyet ma is követ. Gyakori munkamódszere az őt érő impulzusok folytonos átalakítása zenévé. Jellemzően nem a következő albumát készíti, mondta egy interjúban, inkább minduntalan vissza-visszatér a szerzői-produceri műhelybe, ahol egyszerre dolgozik új ötletein és régi elképzelésein. Ironikus, liftzenére utaló címmel (Elevator Dance Music) megjelent albuma (2015) óta a szóló live act műfajában is jelentős sikereket ért el.
Január 27-re, a Jazz Showcase-re Niklas Paschburgot hívta vendégnek, aki nálunk tavaly mutatkozott be: akkor dolgozott először a magyar trombitással. Paschburg azóta az Echoes of Hungary című videósorozatban való szereplésre is felkérést kapott. A német elektronikus zene új nagy sztárja, az eredetileg zongorista Paschburg és a nála valamivel idősebb Barabás több szempontból is rokonítható alkotók, ezért természetes, hogy a szóló műsorrészek után közösen is muzsikálnak majd.

Barabás Lőrinc – fotó: Galgóczi Németh Kristóf
KRIZ és Jesús Molina
A második esti koncert főszereplője Csapó Krisztián harsonás, aki igencsak sokoldalú muzsikussá fejlődött 2007-ben befejezett zeneakadémiai stúdiumai óta. Mint annyi fiatal zenészt, őt is a tanulóévekben megvalósult utazások indították el röppályáján. Esetében ehhez még hozzájárultak az Angliában végzett mesterfokú tanulmányok, no meg azok a szakmai fogások, amelyeket színházi és stúdiómunkák során sajátított el külföldön.
Már több mint kilencven országban zenélt. Itthon különböző stílusokban vezető zenekarok foglalkoztatják, a Budapest Ragtime Bandtől a BJC (Budapest Jazz Club) Big Banden és az Irie Maffián át Charlie együtteséig. Jelképesnek is tekinthető hazaérkezését KRIZ néven létrehozott projektjével ünnepelte meg. The Journey Home című albumuk 2022-ben jelent meg, parádés névsort alkotó közreműködőkkel. Közülük Pecze Balázs és Soso Lakatos Sándor fúvós szólistákat, vagy a Jazz Showcase-koncerteken nagy sikert aratott Tálas Áron billentyűst érdemes megemlíteni. A KRIZ hamar felkerült a nemzetközi listákra, benne a zenekarvezető szerzőként és énekesként is szerepel.

Csapó Krisztián – forrás: Müpa
Csapó vendége szintén billentyűs: a kolumbiai születésű, de már amerikai sztárnak számító, és még mindig csak huszonhat éves Jesús Javier Molina. Tizenévesként még otthon, a templomban szaxofonozott, de hamar váltott. A zongorához az vonzotta, hogy akkordokkal többet tud elmondani, mint a szaxofonnal. Húszévesen teljes ösztöndíjat nyert a Berklee-re, ahol azóta már óraadó lett, ami nem csoda, hiszen a latin jazz mellett számtalan egyéb stílusban is virtuóz és magával ragadó a játéka. Közreműködött Eric Marienthal, John Patitucci, Randy Brecker és Mike Stern produkcióiban, saját latin jazzszextettje pedig az év végén turnézott Európában.
Jazzbois feat. Kaláka
A harmadik Showcase-koncert párosítása teljesen egyedülálló: január 29-re az ízig-vérig mai klubzenekar, a Jazzbois nevű hiphoptrió meghívta a megzenésített vers műfajának doyenjét, az ötvenhárom éve töretlenül sikeres Kalákát. A Jazzbois 2017-ben még a Jazz Showcase versenymezőnyében szerepelt, amikor a trió dobosa, Czirják Tamás részesült a fődíjban, de egy másik zenekarral, a Ludányi Tamás vezette együttessel.
A Jazzbois úgy indult, hogy Czirják és az együttesben billentyűkön játszó, szintén a jazztanszéken végzett Molnár Bencze sokat jártak együtt jamekre. Játszottak egy időben bebopot is, de fokozatosan átálltak a hiphopra. Amikor pedig Sági Viktor már nemcsak alkalmi, hanem állandó partnerük lett, akkor alakult meg a trió, amelynek felállása azóta is változatlan. A Blunt Shelter Recordsnál kiadott két lemezük jelentős nemzetközi sikert hozott számukra, a Spotify fájlmegosztón pedig százezres lett a hallgatottságuk, miután egy kaliforniai MC, Kid Abstract rappelt egyik instrumentális számukra. Bár a műfaj lényegéhez tartozik, hogy a Jazzboist a legtöbben streaming formájában hallgatják, ez a zenekar az élő jelenlétre is legalább olyan nagy hangsúlyt helyez.
A Müpába is vendégszólistával jönnek, aki szinte külső tagnak nevezhető: Kosztolánszki Dominik szaxofonossal, azaz Dombeatsszel. A Kaláka zenei nyitottsága persze nem ezen a koncerten fog kiderülni, hiszen ők mindig is műfajok felett álltak, és a klasszikustól a világzenén át a jazzig és popig rengeteg stílusból merítettek, bőgősük, Becze Gábor pedig gyakran vendégeskedett jazzegyüttesek vagy szólisták hívásának eleget téve. Hogy közös produkciójuk milyen irányt vesz, az valószínűleg csak a mindkét zenekar által tisztelt és magas szinten művelt rögtönzés hevében fog kiderülni.
Jazz-tehetségbörze
A Jazz Showcase délutáni programjaiban több olyan előadó is helyet kapott, akit már itt is megismerhetett a közönség, vagy más fórumokon díjazták teljesítményüket. Egri János Jr., a híres Trio Midnight bőgősének zongorista fia például énekesként már szerepelt a tehetségbörzén nyolc évvel ezelőtt, sőt zongoristaként is hallhattuk más fiatal szólisták együtteseiben, de Johnology elnevezésű triójával most fog bemutatkozni. Elismerései között ott van a Magyar Jazz Szövetség által gondozott, Az év fiatal jazz zenésze cím, amelyet 2021-ben érdemelt ki.

Ineffable – forrás: Müpa
Ugyanezt a díjat nyerte el korábban Varga Balázs gitáros, aki a Müpa Zeneműpályázatán is díjat nyert, és most szintén saját együttesével rukkol elő. 2022-ben Sárközi Dinát választották Az év fiatal zenészének, és említésre méltó, hogy ezt az énekesnő még a konzervatóriumi jazz tanszak hallgatójaként érdemelte ki. Ahogyan Dina is érdeklődik a magyar nyelvű szövegek iránt, éppúgy nyitott a költészeti együttműködésekre az eredetileg Csíkból indult Ineffable zenekar.
Hasonlóan dinamikus és rendkívül egységes, de az Ineffable-lel ellentétben inkább a jazztörténeti hagyományokból indul ki a Symbiosis 5 zenekar. Tavaly megnyerték a spanyolországi Getxo jazzversenyének döntőjét, és vele rögtön egy sereg fesztiválmeghívást. Kifejezetten a standard repertoár autentikus megszólaltatására alakult tavaly az a kvartett, amelyet Nagy Noémi énekesnő vezet, aki a stílus kiválóságaival, Gyárfás Istvánnal és Szalóky Balázzsal szerzett rutint.