A madarak napja – Tematikus műsorral készül a Navratil Andrea Folkkvintett

Szerző:
- 2023. május 9.
Lázár Gyula, Csengery Dániel, Grózs Zsuzsanna, Mátyássy Szabolcs, Navratil Andrea, Bede Péter és Gyulai Csaba - forrás: Müpa
Lázár Gyula, Csengery Dániel, Grózs Zsuzsanna, Mátyássy Szabolcs, Navratil Andrea, Bede Péter és Gyulai Csaba - forrás: Müpa

A Navratil Andrea Folkkvintett — vagy ahogyan mostanában hívja magát a formáció, a Navia — két összeszokott hazai zeneszerző, Csengery Dániel és Mátyássy Szabolcs társaságában hozta létre „madaras” népdalokon alapuló műsorát: ezzel jelentkezik május 10-én, a madarak és fák napján.

- hirdetés -

A Föld napjának testvérünnepe, a madarak és fák napja méltó zenei megemlékezést kap a Müpa Üvegtermében, ahol egy remek előadókból álló formáció, a Navratil Andrea énekes vezette Navia kvintett a talán legősibb zenét, a madárdalokat idézi meg.

Pontosabban azokból indul ki, és persze a madárénekek által ihletett népdalokból, valamint magyar költők ilyen témájú verseiből. Két zeneszerzővel közösen a mai kortárs-klasszikus zenei világ sokrétű eszközeit felhasználva újfajta megvilágításba helyezik az eredeti népdalok szépségét.

A számtalan formációból és együttműködésből — a Kobzos együttes és a Fonó zenekar mellett a Duna Művészegyüttes szólóénekeseként, a Békás Banda, a Tallabille zenekar és Berecz András műsorainak meghívott vendégénekeseként, valamint a Fölszállott a páva tehetségkutató verseny felkészítő mestereként — ismert Navratil Andrea ökológus és a Természetvédelem Nagykövete is, így a madarak és énekük iránti érdeklődése aligha meglepő.

Formációját remek zenészek alkotják: a klasszikus zene, a népzene, a világzene, a jazz, vagy épp a régizene területeiről ismert Bede Péter, Gyulai Csaba és Lázár Gyula, valamint Grósz Zsuzsanna zongoraművész, színházi szakember és oktató. Utóbbi már több mint tíz éve dolgozik együtt Mátyássy Szabolcs és Csengery Dániel zeneszerzőkkel — mind szakmailag, mind emberi vonatkozásban meghatározó közös munkásságuk, barátságuk. Népzenei múlttal is rendelkezik, így mindig is szeretett volna létrehozni egy olyan koncertanyagot, amely ebből táplálkozik, viszont kortárs átiratban, klasszikus hangszeren szólal meg. Így született meg a koncert ötlete, így mondhatjuk, hogy ő a kortárs dalciklus est megálmodója és szíve, lelke.

Mátyássy Szabolcs zenei érdeklődésének középpontjában leginkább a zenés színpadi műfajok állnak, ugyanakkor rendre felcsendülnek kisebb apparátusú zenekari és vokális szerzeményei is. Csengery Dánielnek pedig törekvése, hogy feldolgozásaiban a népdal örök szépségét másfajta zenei világokkal párosítsa és/vagy ütköztesse. A társaság tagjai pompásan egymásra találtak. Ebben a műsorban a népdalokban gyakran emlegetett madarakkal kelnek szárnyra, hogy dalciklusukban elkalauzolják a közönséget a Kárpát-medencétől Bulgáriáig, és közben a szerelem örök témáját is megénekeljék, amely oly sokszor kapcsolódott már a népdalok szabad madaraihoz.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo