Hárfa és ének kéz a kézben – interjú Bernáth Évával és Mikus Adriennel

Szerző:
- 2022. július 28.
Bernáth Éva ás Mikusi Adrienn

Bernáth Éva énekművész és Mikus Adrienn hárfaművész július 29-én 17.30-tól adnak közös koncertet a Művészetek Völgye Papageno Klasszik színpadán. A művészekkel egyedülálló projektjük kapcsán beszélgettünk. 

– Szokatlan előadással jelentkeztek, melynek keretében a közismert áriák egyedülálló módon, hárfakísérettel szólalnak meg. Mesélnétek a műsorterv létrejöttéről?

Bernáth Éva: A műsor eredetileg a 2020-as 30. jubileumi Művészetek Völgyére készült, amit a világjárvány egy évvel későbbre csúsztatott. A vezérmotívumunk a Papageno Klasszik helyszínéhez illeszkedik: bensőséges, meghitt hangulatú dalok, áriák lesznek hallhatóak a vigántpetendi római katolikus templomban, méghozzá végig hárfa kísérettel. A magyar kortárs dalirodalomból Kocsár Miklós és Fekete Gyula csodálatos dallamvilágát kívánjuk megismertetni szélesebb körben. Az operák világából pedig kifejezetten olyan áriákat kerestünk, amikben az operai szereplő belső monológja, lelkülete hasonlít a műsor első felében hallható világhoz. A zongorakivonat, a partitúra volt segítségünkre az átiratok kidolgozásánál.

Hol ismerkedtetek meg és mióta tart a közös munkafolyamat? 

Mikus Adrienn: Évi 2016-ban kért fel közreműködőnek a diplomakoncertjére. Műsorában Fekete Gyula dalciklusa is szerepelt, mely eredetileg is hárfa kísérettel íródott Gyurkovics Tibor verseire. Már a próbafolyamat során tudtuk, hogy a későbbiekben szeretnénk folytatni a közös munkát, hiszen ez a kifinomult hangszer könnyen tud alkalmazkodni, harmonizálni az énekhanggal. Közös fellépéseink sorában fontos alkalom ez a mostani koncert, örülünk, hogy bemutathatjuk ezt a dalciklust ismét a közönségnek. A próbák folyamán jó volt visszaemlékezni a megismerkedésünk időszakára, és örömmel elevenítettük fel Fekete Gyula korábbi javaslatait, útmutatásait.

– A kortárs zene kifejezés sokszor vegyes érzéseket kelt. Hogyan viszonyultatok ehhez a kérdéshez a darabválasztás során?

MA: Minden zenei korszakban és műfajban meg lehet találni azt a csatornát, melyen keresztül befogadhatóvá válnak a klasszikus zenei művek. A koncert magyar nyelvű dalaiban kiemelten szép, kifinomult a hárfa szólam, mely nem csupán kísér, hanem önálló, egyenrangú partnere az énekszólamnak. A műsor második felében, az operaáriákban viszont már hangsúlyosabb a kísérő szerepe a hangszernek. Az átiratokat ezzel kalkulálva készítettük, ámbár egy-egy szólisztikus pillanata még ebben a zenei blokkban is lesz a hárfának.

BÉ: Fontosnak tartom a közönségnevelést a klasszikus zene világában, ennek pedig elengedhetetlen eleme a kortárs zene. Ezek a dalok minden korosztálynak szólnak, bátran lehet hozzájuk nyúlni. Ahogy Fekete Gyula dallamvilága elvarázsolja a hallgatóságot, úgy Kocsár Miklós Radnóti-versmegzenésítései is szintén az ember szívéhez szólnak. Igazi gyöngyszemek ezek az alkotások. Egy korábbi interaktív koncertsorozatom egyik állomása is a magyar kortárs zeneirodalom köré épült, erről a Papageno is beszámolt egy korábbi cikkben. Mindig is volt fogékonyságom arra, hogy egy alkotást a közönséggel valamiképpen összehangoljak. Narrátorként, rezonőrként, tolmácsként, vagy éppen olyan szereplőként, amilyet a mű, a közeg megkíván. Különböző korosztályokat másképpen kell megszólítani, de mindenek előtt a hitelesség a legfontosabb egy jó kapcsolat kialakításának kezdetén. A közönségnevelés folyamatában, a zenélésben mi – a szó legnemesebb értelmében véve – „eszközök” vagyunk. A hangunkat, a zenéket adjuk ehhez a nemes feladathoz, a közönség pedig reményeink szerint olyan élménnyel megy haza, ami motiválja egy újbóli klasszikus zenei koncertre való látogatásához.

– Ha már az újbóli koncertlátogatást említetted, lesz újabb koncertetek együtt?

BÉ: Igen, biztosan, mivel nagyon szeretünk együtt dolgozni. A mostani koncert anyagát is örömmel mutatjuk be bárhol, ahova hívnak minket és vannak távlati terveink, hogy milyen területekre szeretnénk elvinni ezt a műsort. Mivel fontosnak tartjuk a gyermekek zenei nevelését, így éppen azon vagyunk, hogy keressünk olyan intézményeket, árvaházakat, gyermekotthonokat, ahol fogadnák ezt a műsort. Illetve nem csak a gyermekekre gondolva, más spektrumon is szeretnénk mozgolódni.

Fekete Gyula dalciklusa pedig úgy tűnik egy állandó pont a mi együttműködésünkben. Tervezzük, hogy még több művét felkaroljuk, és ebben számítunk a zeneszerző további útmutatására, hiszen a 2016-os gondolatai a mai napig nagy hatással vannak ránk. Tematikailag pedig más témakört is elkezdtünk kidolgozni, műveket összeállítani, átiratokat készíteni, hogy a repertoárunkban több izgalmas műsortervhez is tudjuk nyúlni.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo