Nincs műanyag vagy készpénz, van helyette vízipisztolycsata és zero waste háztartás. Ezekkel találkozhattok idén a Művészetek Völgye fenntarthatósági programjai között, ilyen lesz július 19.-28. között a Művészetek Zöldje.
A Művészetek Zöldje Udvarban a Pannon Egyetem Fenntarthatósági Megoldások Kutatólaboratórium és a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület (Zöld Zugoly) vezetésével közel két tucat zöld szervezet fogott össze idén is, hogy változatos programokkal, előadásokkal, túrákkal és játékokkal tanulhassanak a fesztiválozók a fenntarthatóságról.
A Jane Goodall Intézet nem csak legújabb programját mutatja be, ami fenntartható közösségekkel foglalkozik Ugandában és itthon, de megünnepli a világ leghíresebb etológusának kilencvenedik születésnapját is. Aki szeretne jobban elmerülni a csimpánzkutató életében, annak Pelsőczy Réka és Bohoczki Sára sétaszínháza lehet a megfelelő program.
A legkisebbeket Geopark játszóház várja, a nagyobbak pedig a Kab-hegy barlangjaihoz kirándulhatnak vagy gomba- és gyógynövény szerző túrán vehetnek részt. Visszaérkezve Kapolcsra pedig mindenki megismerkedhetnek a komposztálás több formájával, gilisztákkal, de akár CompoBottal, a komposztáló robottal is.
A kutatók, a tudomány és a fenntarthatóság is összeér Kapolcson, a Varázslatos kémia kísérletbemutatói, a Bay Zoltán Kutatóközpont fenntartható kutatásokról tartott előadásain, de világot látott környezeti nevelők előadásian is érdekes tudással bővíthetjük gondolkodásunkat.
Az elméleti témák mellett persze gyakorlatot is szerezhetünk, kikelő képeslap készülhet magpapírból a Bábozd Zöldre Egyesület vezetésével, akik segítségével textiljátékot, zoknibábot is hazavihetünk a Művészetek Zöldjéből.
Interaktív játékokból sem lesz hiány, megismerhetjük a saját szerepünket, a DeNaturált Ember? programban arra tesz kísérletet az Magyar Környezeti Nevelési Egyesület, vendégeivel, hogy a természetben elfoglalt helyünket értelmezzük. Az ember és a természet viszonya a valláson keresztül is új megvilágítást kap, a bibliai ételbemutatón, de a fair traderől is beszélgethetünk mindennap egy kávé vagy tea mellett.
A Művészetek Völgye is kiemelt figyelmet fordít az Udvar kínálatán túl is a fenntarthatóságra, az alapvető készpénzmentesség és repohár rendszer várja a Völgylakókat, akik immár ötödik éve az étkezéseik során sem találkoznak műanyaggal.
A Fesztivál további zöld törekvéseiről és a Művészetek Zöldje részletes programjáról is a műsorfüzetben érdemes tovább tájékozódni. Aki pedig még nem tette meg, de bebiztosítaná a helyét július legművészetibb 10 napjára annak erre a linkre kell kattintania.