Az idén július 19–28. között megvalósuló Művészetek Völgye különösen izgalmas lesz a Pro Progressione számára, hiszen saját helyszínükön, a SzimBio Udvarban számtalan, a környezet és a társadalom harmonikus viszonyára fókuszáló művészeti programmal várják majd azokat az érdeklődőket, akik szívesen megismernék, milyen spirituális útjai lehetnek a természettel való összekapcsolódásnak, vagy hogy milyen pozitív fenntarthatósági narratívákkal szélesíthetik a látókörüket.
Július 22-én és 23-án a SzimBio Udvarban mutatkozik majd be a VIR című „őskori opera”, amelynek életre keltésén a Czakó Máté, Ljubomir Nikolic és Pier Lorenzo Pisano művészeti vezetése mellett számos további művész is dolgozik. Az “őskori opera” alkotói az úgynevezett hackathon zenei formájával, azaz egyedi érzések és benyomások alapján hoznak létre egy olyan megismételhetetlen műalkotást, amely kölcsönös tanulási folyamat és tudásátadás a művészek, a kulturális örökség és a közönség között. A VIR mögött álló First Europe projekt célja Európa régészeti örökségének népszerűsítése és ünneplése, különös tekintettel a szerbiai Lepenski Vir lenyűgöző helyszínére, amely Európa egyik legrégebbi települése volt.
A bolygónk hőmérséklete évről évre emelkedik, de mit tehetünk a klímaváltozás megfékezéséért? Erre a kérdésre keresi a választ a Green E.Th.I.C.S. nevű projekt keretében, az Örkény István Színház – ÖrkényKÖZ Műhely közreműködésével megvalósuló Climate Changer című előadása, amely 25 társasjáték mezőn végighaladva körbejárja a klímahelyzet és fenntarthatóság égető kérdéseit. Minden mező más-más jelenetet és játékot rejt, amelyeken keresztül a fenntarthatóságról szóló hétköznapi dilemmáinkról vitázhatunk, találkozhatunk igaz történetekkel, a zöld aktivizmus ikonjaival és pontokat gyűjthetünk, de a csapatok csak közösen fékezhetik meg a bolygónk hőmérsékletének növekedését.

Climate Changer – fotó: F. Tóth Gábor
A Művészetek Völgye első három napján, azaz 19-én, 20-án és 21-én összesen öt alkalommal találkozhatnak a vendégek a Pro Progressione zászlóshajó projektjében, a The Big Green projektben is partnerként közreműködő Collectief Walden Szélcsendélet című hely- és kontextusspecifikus előadásának adaptációjával. A PLACCC fesztivál együttműködésével létrejött sétaelőadás az idő fogalmát járja körül: mit jelent az idő az ember vagy egy-egy természeti környezet szempontjából, hogyan alakítja az idő a körülöttünk lévő természetet, és ezen keresztül minket, mennyire vagyunk képesek megtartani vagy elengedni valamit – jó és rossz értelemben egyaránt. Közben felvetődik a felelősség kérdése, elsősorban a természeti környezetünk iránt vállalt vagy éppen fel nem vállalt felelősségünk problémája. A Collectief Walden holland művészeti csoport az ökológiai válság kérdését állítja alkotásai középpontjába. A társulat tagjai között színész és dramaturg mellett ugyanúgy megtalálható biológus és filozófus is, mivel hisznek abban, hogy művészet és tudomány kölcsönösen inspirálhatja egymást. Alkotásaik helyszín-érzékenyek, vagyis az előadás nem csupán érzékenyen megjeleníti a helyi kontextust, hanem válaszol, reagál is arra az alkotás folyamata során.
Melyek a gyerekek első zenei tapasztalatai és ezek hogyan hatnak a fejlődésükre? Létezik olyan eszköz, ami játékos formában segíti a zenével való kapcsolatukat és segíti a fejlődésüket? A Pro Progressione KidBeats nevű projektje egy olyan metodológiát és zenehallgató eszközt fejleszt, amely innovatív és játékos módon segíti közelebb hozni a 3-6 éves gyermekeket a hangokhoz és a zenéhez. A projekt eredményeivel július 26-án, a Művészetek Völgye Kaláka Versudvarában, egy panelbeszélgetés keretében találkozhatnak a fesztivál vendégei, amelynek során gyakorló szülők, zenészek és a projektben is közreműködő ELTE Babalabor kutatói segítenek körüljárni a témát.
Beszélgetőpartnerek: Gryllus Dániel, Dr. Király Ildikó, Andrási Krisztina és Petrányi Barna, a Pro Progressione alapítója