Közeleg a szerelem ünnepe, a február 14-i Valentin-nap. A Magyar Nemzeti Galériában látható Biedermeier mindennapok című kiállításban a szerelem ünnepén tematikus tárlatvezetéssel, valamint páros kedvezménnyel is várják az érdeklődőket aznap!
- hirdetés -

Vajon hogyan fejezték ki a szerelmesek a legbensőbb érzelmeiket kétszáz évvel ezelőtt? A biedermeier festészet elképzelhetetlen lenne a mátkaportrék vagy a házastársi ábrázolások nélkül és gyakran feltűnik rajtuk valamilyen virág. A 18-19. században elterjedt „virágnyelv” a vágyak, a gondolatok és az érzelmek virágokkal történő kifejezését jelenti, ugyanis ebben a szemérmes korban a szavakkal el nem mondható üzeneteket így közvetítették.
Mivel koronként és kultúránként változott, ezért többfajta is létezett ebből a különleges „nyelvből”. Az első magyar nyelvű munka 1852-ben jelent meg Virágnyelv címmel Kassay Adolf tollából: eszerint például a piros rózsával a boldogító igent, míg a fehérrel a határozott nemet fejezték ki. A tulipán több mindent szimbolizálhatott: csalódást, szerelmet, valamint nagyrabecsülést is.
Február 14-én, pénteken 16.00 órakor a Biedermeier-szerelem című tárlatvezetésen középpontba kerülnek a legszebb szerelmi tematikájú alkotások: az udvarlásjelenetek, az egymás iránt hűséges házastársi portrék, valamint az ártatlan és az érzéki szerelmek gesztusai. A Biedermeier mindennapok című kiállításban egy sor különleges csendéletet, valamint a komplett növényszimbolikát is megismerhetik. A múzeum aznap páros kedvezményt biztosít a tárlatban: egy belépőjegy áráért ketten nézhetitek meg a nagyszabású, február 16-ig látható válogatást.