Az előadókhoz illően változatos műsor várja az Ötpacsirta Szalon közönségét december 4-én 18 órakor az MVM Classic&Club következő rendezvényén, amelyen három Junior Prima díjas fiatal lép fel: Ács Dominika – fuvola, Oláh Krisztián – zongora és Eszenyi Zsombor – klarinét. A művészekkel az est koncepciójáról, hármuk együttműködéséről és a Junior Prima díjról beszélgettünk.
A 2015-ben Junior Prima díjjal jutalmazott Oláh Krisztián több formációban is befutott jazz-zongorista, és nem mondható pályakezdőnek a 2023-ban díjazott Ács Dominika sem, noha még egyikük sincs harmincéves. A 2022-ben kitüntetett Eszenyi Zsombor azonban még náluk is fiatalabb: ő jelenleg is tanul a Zeneakadémián, klarinét-mesterszakon elsőéves, emellett pedig karmesterszakon másodéves a BA-képzésen. A zenészcsaládból érkező Oláh Krisztián pályáján kezdettől jelen van a jazz, ahogy Dominikáén is, Zsombor „a legklasszikusabb” közöttük.
Nemcsak az közös bennük, hogy mindhárman zongoráznak, hanem hogy a zsűri mindhármukat méltónak ítélte az MVM által támogatott Junior Prima díjra. Dominika és Krisztián már többször dolgozott együtt, Zsombor bevonása a programba az MVM Classic&Club műsorszervezőinek ötlete volt. Zsombor erről így nyilatkozik: „a koncert további fellépőivel még nem játszottam együtt korábban, ilyen módon most a Junior Prima díj és ez a koncertlehetőség hozott minket össze. Izgatottan várom a felkészülést és a közös munkát, valamint a koncertet.”
„Oláh Krisztiánnal évek óta rendhagyó műsorokat hozunk össze” – mondja Ács Dominika. „Rám kezdettől jellemző egyfajta színházi szemlélet, amikor egy koncertet összeállítok: alkotóként tekintek magamra ebben. Kell egy erős struktúra, amelyben marad szabadságunk, különösen az improvizációs részeknél. Sok lehetőség rejlik a duónkban: feldobjuk egymásnak a labdát. A fuvola-repertoár szűk, muszáj tágítani.”
„Mindhárman más egyéniségek vagyunk. Ez a koncert remek lehetőség, hogy megcsillantsuk, ami mostanában foglalkoztat bennünket egyénileg, illetve a metszéspontokat, a találkozási lehetőségeket is” – teszi hozzá Oláh Krisztián.
A műsor Robert Muczynski fuvolára és klarinétra írt duóival kezdődik. A lengyel származású, de már Amerikában született zeneszerző számos művet írt különböző fúvósokra és fúvós-összeállításokra, a most megszólaló duói 1973-ban keletkeztek. „Az apró tételekből álló sorozat igazi párbeszéd két fúvósra, biztos vagyok benne, hogy Muczynski jól ismerte a fuvolát, nagyon jó játszani. Zsombor hozta a darabot, hálás vagyok, hogy megismerhettem” – mondja Dominika.
Ezután következik a matuzsálemi kort megérő, rengeteg műfajban és stílusban író osztrák-angol szerző, Joseph Horovitz (1926-2022) szonatinája klarinétra és zongorára. „Ez egy igazán hangulatos darab, benne jazz elemekkel, amelyet most a jazz irányából érkező zongoraművésszel, Oláh Krisztiánnal fogunk előadni”, hívja fel a figyelmet a műre Zsombor. „A Horovitz-mű számomra teljesen új, most fogom először játszani”, vallja be Krisztián, de hozzáteszi: „zseniális mű”.
Ahogy a Bach-triószonáta is, amely eredetileg orgonára íródott, most azonban Dominika és Krisztián duója adja elő. Persze ha úgy vesszük, az orgona egyszerre fúvós és billentyűs hangszer, így az e-moll szonáta (BWV 528) Ács Dominika átiratában az est egyik csúcsa lehet. Annál is inkább, mert Krisztián „ki van éhezve” a klasszikus kamarázásra, „mely a szabad improvizáció és a jazz mellett a legtöbb aktív figyelmet, hallgatást és intuitív összjátékot igénylő műfaj”.
A Bach-műtől csak időben esik távol Ligetié, az 1951-53-ban keletkezett Musica ricercata egy-egy részlete, amelyben (pl. a 7. tételben) a későbbi etűdök technikáját hozza a balkéz, a nyolcadikban pedig a bolgár ritmus uralkodik – és mindeközben Bartók mindvégig jelen van (noha igazán a 9. tétel az ő homage-a). Ezeket Oláh Krisztián és Ács Dominika improvizációi fűzik össze. Dominika kiemeli a preparált zongorát, a fuvola nem szokványos effektjeit, artikulációs technikáit, amelyekkel módjuk van kísérletezni és tovább tágítani a zenei horizontot.
Az improvizációt nagyban segíti az Ötpacsirta Szalon: „inspiráló környezet, méreténél fogva igazi kamarazenélésre alkalmas tér, ahol egymással is, a közönséggel is több tér nyílik az interakciókra” – véli Krisztián. Dominika hozzáteszi: „pályakezdőként ismertem meg a szalont, később Krisztiánnal is játszottunk ott. Nagyon nyitott, befogadó a közönség, akár a fiatal művészekre, akár az ismeretlen művekre. Ehhez jön, hogy nekünk is van kialakult, saját közönségünk, reméljük, ők is ott lesznek”. „Ehhez jön a sorozat népszerűsége” – fűzi hozzá Oláh Krisztián.
Végül a díjakról, a Junior Prima díjról beszélgetünk. Eszenyi Zsombor számára „hatalmas elismerés és megtiszteltetés volt”, de az élet azóta sem állt meg, és az élményekben, sikerekben sincs hiány: „Ez az év számomra igazán különleges koncertekkel és nagy élményekkel telt: februárban lehetőségem volt egy szólókoncertet adni Sapporóban, Japánban, júliusban pedig Chilében adhattam elő Mozart Klarinétversenyét. Legutóbb november elején Salernóban, Olaszországban vehettem részt az RZ hangszergyártó cég művészeként az Európai Klarinétszövetség éves kongresszusán és fesztiválján”.
Ács Dominika, amikor megkapta a Junior Prima díjat, úgy érezte: „Jól van, Dominika, jó úton jársz”, ez a visszajelzés bátorságot ad neki azóta is.
Oláh Krisztián, aki már a múlt fontos részeként tekint a díjára, így fogalmaz: „Ha a zenét helyezem első helyre, és kihívásokat keresek, melyekkel megújulhatok, akkor egy díj, egy elismerés hab a tortán. Most sínen vagyok, megvannak a saját projektjeim, melyek közül a legismertebb az Oláh Krisztián Quartet, vagy a duónk Dominikával, egyre többet foglalkozom zeneszerzéssel, klasszikussal is, megrendelés szintjén, első hallásra egymástól távolinak tűnő dolgok, de ami fontos, hogy zeneileg ugyanazok a kérdések foglalkoztatnak minden műfajban és formációban. A mostani énemnek jól esik, hogy Dominikával és most Zsomborral kamarázhatunk”.
A koncertre a belépés díjtalan, de regiszrációhoz kötött. Regisztrálni a [email protected] e-mail címen lehet.
Az MVM által útjára indított koncertsorozatról további részletek itt találhatók: www.mvmclassicclub.hu