A zeneoktatás jövőjéről rendeztek nemzetközi fórumot a Kroó György Zeneiskolában

Szerző:
- 2018. július 14.
Koboz és ütőgardon - forrás: tanchaz.hu

Június 8–14. között került megrendezésre Budapesten a bolgár, lengyel és magyar zeneművészeti intézmények együttműködésén alapuló Erasmus+ rendezvénysorozat a Kőbányai Ifjúság Zenei Neveléséért Alapítvány és a Kroó György Zene- és Képzőművészeti Iskola szervezésében, melynek vezetője dr. Széll Rita. A program címe kifejezi az intézmények művészetoktatási célját: Az oktatás és szakmai karrier jövőjének bemutatása európai országok nemzeti zenéjének perspektívájából.

- hirdetés -

Az Erasmus+ program keretében létrejött találkozón két krakkói intézmény, a Bronisław Rutkowski Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola és a Vakok és Gyengénlátók Intézetének Technikuma vett részt. Bulgáriát a burgaszi „Professzor Pancho Vladigerov” Nemzeti Zene- és Előadóművészeti Iskola képviselte.

A program középpontjában a koncertek álltak: elhangzottak vonós, fúvós, énekes szóló- és kamaradarabok, népzene, illetve népzenei ihletettségű bolgár, lengyel és magyar művek, ifjú művészek előadásában. A rendezvénysorozat nyitóhangversenyén a három ország résztvevői saját nemzetük repertoárjából adtak koncertet a Kroó György Zeneiskola dísztermében. A Bolgár Kulturális Intézetben a bolgár diákok léptek fel. Koncertjük végén ünnepélyes keretek között a Bolgár Köztársaság Kulturális Minisztériuma éves díjainak ünnepélyes átadására is sor került.

Kitüntetést kapott dr. Nikolaeva Mária, orvos, a Miskolci Bolgár Önkormányzat volt elnöke, Mazsaroff Miklós, bolgár származású magyar festőművész özvegye, aki a férjéről elnevezve díjat alapított, és évente 100 000 Ft-ot adományoz egy-egy fiatal és tehetséges, Miskolcon vagy környékén élő vagy tanuló művésznek, valamint biztosítja a városi galériában megszervezendő önálló kiállítását. A másik díjazott dr. Farkas Baráthi Mónika, a Szegedi Tudományegyetem Szláv Intézetének tanszékvezető-helyettese, bolgár nyelv és irodalom tanár, műfordító, a Szegedi Tudományegyetem által kétévente megrendezett nemzetközi szlavisztikai konferencia főszervezője, a bolgár szakos diákok Erasmus-referense.

Június 11-én A népzene Magyarországon címmel tartottak interaktív előadást a Kroó AMI népzene tanszakának tanárai az intézmény dísztermében Babcsán Bence művésztanár vezetésével. A magyar népzene jellegzetes megszólalásmódjait bemutató előadáson a magyar népzenében használt hangszerek szinte mindegyike szerepelt, a különböző népzenei dialektusokat pedig néptáncos közreműködőkkel együtt ismertették a külföldi diákokkal, akik látogatást tettek a Bartók Emlékházban is.

A bolgár diákok koncertje az Bolgár Intézetben

A Kodály-módszerről Gráf Zsuzsanna, zeneakadémiai professzor vezetésével hallhattak előadást a diákok, melynek keretén belül többszólamú kórusműveket is elsajátíottak a résztvevők. Kodály Zoltán személyéről és munkásságáról pedig még több ismeretet szereztek a Kodály Múzeum kiállítását megtekintve.

A Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ Színháztermében megtartott gálahangversenyen elhangzott a három nemzet himnusza, népi zenei ihletettségű barokk művek, Marin Goleminov és ifj. Rumen Boyadzhiev darabjai, valamint négy tétel Kodály Zoltán Háry János szvit című művéből.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo