A gasztronómiai élvezetek számtalan rendezőt megihlettek már a filmtörténetben. Ezek közül nyújt egy egész tálcára valót az október 1-jén induló Müpamozi vetítéssorozat új szezonja – a legendás A nagy zabálástól az örök kedvenc Zöld hentesekig. Ám ezen túl is tartogat filmművészeti csemegét az évad: október 9-én egy különleges filmkoncert keretében Murnau legendás fekete-fehér némafilmjét rendhagyó módon a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben láthatja, sőt hallhatja a közönség: a francia zongoraművész-zeneszerző, Karol Beffa új kompozíciójával, zenekari kísérettel tekinthetik meg az érdeklődők.
A CAFe Budapest programjairól itt olvashat bővebben!
A Müpamozi ebben az évadban a legizgalmasabb, gasztronómiával kapcsolatos filmek közül válogat. A sort az 1973-as cannes-i filmfesztiválon hatalmas botrányt kavart A nagy zabálás nyitja, de nem hiányozhat a legendás Monty Python utolsó nagy filmje, Az élet értelme sem.

Luis Buñuel provokatívan közelít a témához A szabadság fantomjában, ahogy Terry Gilliam klasszikusa, a Brazil is egészen sajátos szemszögből mesél a gasztronómiáról és persze az életről.
A sorozat „konyhafőnöke”, azaz házigazdája idén is Réz András filmesztéta.
Kalandok a hentespulttól a festői lakomákig: a filmek sorában 1989-es Peter Greenaway-opusz, A szakács, a tolvaj, a feleség és a szeretője, a Buñuel és Almodóvar filmjeit idéző spanyolosan pikáns Sonka, sonka, valamint a kultikus Tartantino-mű, a Ponyvaregény, a Johnny Depp és Juliette Binoche édes románcával megbolondított Csokoládé és a Zöld hentesek is felbukkan.

Szintén az ízek birodalmába kalauzol a Karen Blixen regényéből készült Babette lakomája, amelyből kiderül, hogyan képes egy fogadás ráébreszteni egy közösséget az élet szépségére.

S milyen az, amikor a monumentális Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem alakul mozivá? A 27. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon ez is kiderül, hiszen
október 9-én egy kivételes filmkoncerten a filmtörténeti mérföldkőnek számító, 1924-es némafilmet, a Der letzte Mannt (Az utolsó ember) nézheti meg a közönség.
Az ikonikus Nosferatut is jegyző F. W. Murnau művét az 1958-as brüsszeli világkiállításon a világ 12 legjobb filmje közé választották, a
főszerepben pedig Emil Jannings látható, az első férfi színész, aki elnyerte az Oscar-díjat.
A film felújított változatához a francia zeneszerző és zongoraművész, Karol Beffa komponált új zenét, aki a koncerten zongoristaként maga is színpadra lép Filip Presseisen orgonaművész és a kísérletező szellemű Budapest Sound Collective társaságában.

A zenekart Dubóczky Gergely karmester vezényli majd, aki egy interjúban kiemeli: „Ez azért is érdekes kísérlet, mert a film alatt hallott zene nyilvánvaló hatást kelt, és ez a korokon átívelő kapcsolat különleges atmoszférát teremt az előadás során. Ráadásul páratlan élmény tetten érni a filmnyelv létrejöttének hajnalán a különböző, most már többnyire alapszinten is értett és használt eszközök megszületését. Friedrich Wilhelm Murnau Az utolsó ember című filmjében hihetetlenül kifejező képeket komponált, és egyszerű eszközökkel ábrázol kifinomult érzelmi állapotokat.”
A programról részletes információk itt érhetők el.