A slágerlisták legnépszerűbb dalaira készült William Forsythe új koreográfiája

Szerző:
- 2019. március 31.
Lia Cirio William Forsythe Blake Works I című darabjában - fotó: Angela Sterling / Boston Ballet

Az egyik legjelentősebb amerikai koreográfus nemrégiben a Boston Ballet társulatával dolgozott. Ez két ok miatt is hír: egyrészt azért, mert Forsythe majdnem harminc éve nem dolgozott észak-amerikai balettegyüttessel, másrészt pedig azért, mert új koreográfiát készített. A Playlist (EP) mozgásanyaga klasszikus balett, amit pop, r&b, dance műfajú zenére adnak elő. Vajon működik? Döntsék el önök!

- hirdetés -

William Forsythe munkássága és elismerése jórészt Európához köthető, rá is igaz, hogy saját hazájában nem lehetett próféta: az amerikai kritikusok kevéssé értékelték a téma- és zeneválasztást, a mozdulatokat vagy épp a világítást érintő útkeresését.

Íme az első példa:

És íme egy második:

Jó, persze, tudjuk, abban sok újdonság nincs a Forsythe-életművet tekintve (sem), hogy popzenét választ a koreográfus alapanyagként, ráadásul többször elmesélte interjúkban, hogy az első táncos élményei klubok táncparkettjeihez kötődnek. Azt is megvilágította már, hogy a popzenének ugyanolyan pontos, kötött struktúrája van, mint a klasszikus muzsikának, erre íme egy korábbi példa, az A Quiet Evening, amelyben pop és barokk muzsika mellett csöndre is táncolnak a művészek, bár nem klasszikus balettmozdulatokkal:

Ami miatt mégis különleges ez az együttműködés a bostoniakkal, az a majdnem harminc évnyi szünet: 1992-ben dolgozott utoljára Észak-Amerikában, akkor a New York City Ballet számára készített egy koreográfiát. A három darabból álló bostoni Full on Forsythe című estet megelőzően egy interjúban elmondta, hogy a 2005 és 2015 között működő Forsythe Company feloszlása után szeretett volna visszatérni a klasszikus balett világába, mert ha Bournonville, Petipa vagy Balanchine koreográfiáit nézi az ember, rájön, hogy a lehetőségek száma végtelen, és csak a koreográfuson múlik, hogyan talál új megoldásokat, új variációkat, hogy az akadémikus formákból élő kommunikáció jöjjön létre.

(Via The New York Times)

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo