A Papageno és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának soron következő adása február 26-án lesz hallható a 92.1-en, benne interjú Miklósa Erikával, Orosz Ákossal és Tóth Endrével.
Cziffra György világhírű zongoraművész emléke előtt tisztelgett 2021-ben a hazai és nemzetközi zenei élet, akinek születése 100. évfordulója alkalmából a 2021. február – 2022. május közötti időszakot Magyarország Kormánya Cziffra György-emlékévvé nyilvánította, az UNESCO pedig felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába.
A Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész által megálmodott és már hatodik éve megrendezett Cziffra Fesztivál gálakoncertjét követően Budapestről indul útjára az Emlékév. Ahogy Cziffra is bejárta a világot, ezúttal hazánkkal együtt ünnepel a nagyvilág szinte összes, kulturális szempontból jelentős városa. Elsősorban Cziffra második otthona, Franciaország (Párizs és Senlis), de többek között New Yorkban, Londonban, Bécsben, Prágában, Stuttgartban és Nagyváradon is lesznek koncertek.
Az Emlékév száznál is több programja mögött nemcsak a Cziffra Fesztivál, hanem hazai és külföldi partnerek sokasága áll társszervezőként. A Müpától a Covent Gardenig számos intézmény részt vállalt abban a nemes feladatban, amit a Cziffra-örökség megidézése jelent. A Cziffra Fesztivál programjait idén is ingyenes mesterkurzusok előzik meg, amelyek most április 1-jén, 2-án és 3-án lesznek a Kroó György Zeneiskolában.
A Mesterakadémia tanárai Dráfi Kálmán Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, Becht Erika Cziffra Fesztivál Életműdíjas zongoraművész és Miklósa Erika Kossuth-díjas operaénekes, akit arról is kérdezünk, egy-egy ilyen mesterkurzus előre felépített tematika mentén halad, vagy minden jelentkezővel egyéni módon foglalkozik a kurzus vezetője.
MU Színház: Karamazov
A Karamazov testvérek Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij legnagyobb és egyben legösszetettebb alkotása; a család, a testvérek jelleme és sorsa a legalapvetőbb erkölcsi kérdéseket vizsgálja – fizikai, szellemi, értelmi és erkölcsi értelemben. A Karamazov testvérek az író utolsó nagy regénye, amely először 1879–80 során folytatásokban jelent meg a Русский вестник című folyóiratban. Dosztojevszkijt halála megakadályozta abban, hogy a tervezett folytatásokat is megírja, ugyanakkor a mű Dosztojevszkij életművének gyönyörű lezárása, a szerző művészeti és filozófiai hitvallásának összegzése, egyúttal különleges szépirodalmi kísérlet a lélek mélységeinek feltérképezésére.
Számos feldolgozása született, köztük színházi, filmes és balett változat. 2012-ben a MU Színház és a FÜGE Produkció is színre vitte Faragó Zsuzsa dramaturg, Laboda Kornél rendező, valamint Adorjáni Bálint, Orosz Ákos, Lazók Mátyás és Jankovics Péter közös produkciójaként, Karamazov címmel a MU Színház Stúdiószínpadán. Az éppen tíz éve futó darab évfordulója kapcsán kétrészes interjúnkban Orosz Ákos színművésszel beszélgetünk az orosz néplélekről, az átdolgozásról, a négy színész közös munkájáról, közös nyelvéről és történetéről, valamint az apa-fiú kapcsolatról, és arról, hogyan jelenik meg a zene előadásban.
Tóth Endre előadása Chopinről
A barátunk lenne-e Chopin? címmel Tóth Endre zenetörténész előadását hallhatjuk február 28-án a Kelet Kávézóban. A pandémia előtt elkezdett és két év kényszerszünet után folytatódó sorozatból nem elsősorban a műveket ismerheti meg a hallgatóság, hanem magát az embert, azokat a tulajdonságokat, amelyeket lehet szeretni vagy utálni, de mindenképp emberiek, és ezek megismerése után (talán) a zenét is másképp hallgatjuk majd.
Chopin különleges figura volt, aki nem érdeklődött kortársai iránt. Rajongott érte Schumann és Liszt, de ezt a rajongást Chopin nem nagyon viszonozta. Arisztokrata hölgyeknek adott zongoraórákat, de amikor fizettek neki, közben inkább kinézett az ablakon, mintsem hozzáérjen a pénzhez, aztán pedig nagy élvezettel szerezte be magának a legjobb minőségű ruhákat. Zenéje kapcsán sokan mondták őt femininnek vagy hisztérikusnak, és miközben ódákat zengtek zongorajátékáról, leginkább lámpaláza miatt egész életében annyi koncertet adott, mint ma egy fiatal, befutott zongorista pár hónap alatt. Az ember, aki szeretett, aki gyűlölt, aki egyszer kedves volt, máskor indulatos, aki evett és ivott, aki sokat betegeskedett, és akinek hihetetlenül hiányzott hazája, Lengyelország, ahová sosem térhetett vissza.
A Kelet Kávézóban Chopin születésnapjának előestéjén a 212 éve született lengyel-francia zongoraművész-komponista lesz tehát a fókuszban Tóth Endre előadásában, akivel arról is beszélgetünk, a korabeli leírások egyöntetűek-e Chopinnel kapcsolatban, vagy ellentmondásos volt a megítélése; rövid élete során rajongás kísérte, de ez kitartott volna-e vajon, ha tovább él? Mi az, ami a legérdekesebb benne mint személyiségben a művészettörténész számára?
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2022. február 27-én, vasárnap este nyolc órától kerül sor. Az interjúk megtalálhatók a Papageno Klasszik blogban is. A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.