Nagy valószínűséggel egy második szfinxre bukkantak a Királyok völgye közelében, a Luxorba tartó út építése során egyiptomi munkások. A különleges lelet, amit még nem ástak ki, közel 4500 éves is lehet az előzetes becslések alapján, csakúgy mint a már ismert gízai Szfinx.
A híres történelmi út, az Al-Kabbash javítási munkálatai során felfedezett újabb szfinx még a föld alatt van, így képek sem készültek róla, de az egyiptomi turizmust máris fellendítheti az értékes felfedezés. Az oroszlántestű, emberfejű szfinx mintegy kilenc kilométerre található az egyiptomi fáraók temetkezési helyétől, a Királyok völgyétől.
Az Egyiptomi Régészeti Minisztérium egy új módszert fejleszt ki arra, hogy jelenlegi pihenőhelyéről biztonságosan kiemelhetővé váljob az újonnan megtalált szfinx, reménykedve abban, hogy a tavaly, Kairóban történt feltárási kudarcot ezúttal elkerülik – akkor egy 24 láb magas fáraófejet emeltek ki a földből különösebb körültekintés nélkül, egy kotrógép segítségével.
A gízai Szfinxet már a középkorban is ismerték, bár legtöbbször csak a fej látszott ki a homokból. A legenda szerint a szfinx orrának vesztét Napóleon katonái okozták, akik ágyúikkal a szobornál gyakorlatoztak.
A luxori és a karnaki templom közötti útépítést azonnal felfüggesztették és a rendkívüli felfedezés fényében újragondolják a több milliárd forint értékű útépítés megvalósítását
Egy egyiptomi tudós, Bassam al-Shamma beszámolója szerint a felfedezés nem meglepő, hiszen számos hasonló szfinx szobrot találtak Luxor környékén. Az elmúlt években több történelmi emlékre bukkantak: a híres utat már számos mítikus lény kőből készült kicsinyített mása szegélyezi, melyeknek keletkezését Kr. e. 1400-ra datálják a tudósok.
(Via Artnet)