Egy szenegáli szerző, Mohamed Mbougar Sarr regénye, a La plus secrete mémoire des hommes (Az emberek legtitkosabb emlékezete) kapta idén a legrangosabb francia irodalmi elismerést, a Goncourt-díjat.
A függetlennek számító francia Philippe Rey és a szenegáli Jimsaan kiadók gondozásában megjelent 461 oldalas regényt Yambo Ouologuem mali író élete ihlette, és egyik nem titkolt célja az afrikai művek beemelése a világ irodalomtörténetébe. „Mindig az az ember érzése, hogy választani kell a két kontinens, Európa és Afrika történetei között. Én viszont megpróbálok egy új kontinenst teremteni. A harmadik kontinens pedig az irodalom” – mondta Mohamed Mbougar Sarr egy augusztusi lapinterjúban.
A díjra a 31 éves szerző negyedik regénye számított a favoritnak, a regény valamennyi francia irodalmi elismerésre jelölést kapott, stílusa és a rejtélyes szereplők egymásba fonódó történetei alapján szeptember óta kritikai és közönségsiker is egyben.
Mohamed Mbougar Sarr az első fekete-afrikai író, aki kiérdemelte a legjelentősebb francia irodalmi elismerést, s egyben a legfiatalabb díjazott.
„Ezzel a fiatal szerzővel visszatértünk a Goncourt-díj alapjaihoz. Néhány könyv még előtte áll 31 évesen. Reméljük, hogy a Goncourt után is lesz kedve folytatni az írást” – mondta az eredményhirdetéskor Philippe Claudel, a zsűri főtitkára. Elmondta, hogy Mohamed Mbougar Sarr regénye már az első szavazási körben megkapta a többséget. „Briliáns módon van megírva. Himnusz az irodalomért” – fogalmazott Paule Constant, a zsűri egyik másik tagja. Didier Decoin, a Goncourt Akadémia elnöke úgy fogalmazott: „Azt szeretem az irodalomban, amikor ablakokat nyit meg. Ezt a művet egyből végigolvastam”.
A történet 2018-ben kezdődik, amikor egy Párizsban élő fiatal szenegáli szerző, Diégane Latyr Faye, rátalál egy 1938-ban megjelent regényre, amely teljesen felkavarja. Az írója, a szintén szenegáli Elimane, akit fekete Rimbaud-nak is neveztek a korában, a műve botrányát követően eltűnt. Diégane elhatározza, hogy felkutatja a remekmű háttérét és szerzőjének életét. A mű két afrikai író kalandos élettörténetein keresztül humorral és lírain tárja fel az Európa és Afrika közötti összetett viszonyrendszert, a fekete és a fehér emberek között egyszerre meglévő félelmeket és csodálatot is egyben.
Diégane Párizsban összejár egy csoport fiatal afrikai íróval, akik figyelnek egymásra, folyton beszélgetnek, vitatkoznak, isznak, szeretkeznek, és rengeteget töprengenek azon, mit is jelent száműzetésben alkotni. Diégane két nőhöz vonzódik: a démoni Sigához, aki nagy titkok tudója, és az öntörvényű fotóriporterhez, Aidához.
Az emberek legtitkosabb emlékezete villódzóan ötletes, lebilincselő olvasmány, középpontjában ott az állandó döntési kényszer: írni vagy élni? És annak vágya, hogy meghaladják az Afrika és a Nyugat között feszülő ellentét leegyszerűsítő képletét. A könyv mindenekelőtt óda az irodalomhoz és az irodalom időtlen hatalmához, nyelvezete gazdag, könnyedén vált líraiból akár szikáran tényszerűvé is. Az izgalmas regényt szellemes irodalmi és lételméleti gondolatfutamok gazdagítják. Az emberek legtitkosabb emlékezete mindvégig meglepetésekkel szolgál és elbűvöl. A regény várhatóan 2022-ben jelenik meg magyarul a Park Kiadó gondozásában.
A krimiszerűen felépített filozófiai mese a múlt század kezdetétől napjainkig, a gyarmatosítástól a holokauszton át az afrikai országok függetlenségéig dolgozza fel az elmúlt száz év történelmét, hitet téve a szabadság, az élet és a szerelem mellett.

Mohamed Mbougar Sarr egy hétgyerekes értelmiségi családban nőtt fel a szenegáli Diourbelben. Jó tanulóként Szenegál egyik legelitebb fiúiskolájába, a Saint-Louis katonai akadémiára járt, majd a nagy presztízsű párizsi Ecole des hautes études en sciences sociales-on szerzett diplomát.
A friss Goncourt-díjas Mohamed Mbougar Sarr 1990-ben született Dakarban. Irodalmat és filozófiát tanult a párizsi École des hautes études en sciences sociales-on. Első regénye, a Testvériség (Terre Ceinte) korábban már elnyerte a Grand Prix du Roman Métis-t, a Prix Ahmadou Kouroumát és a French Voices Grand Prize-t.
„Nem fejeztem be az irodalmi doktorimat, mert elkezdtem magam is írni, és a fikció jobban vonzott” – mondta az AFP hírügynökségnek Mohamed Mbougar Sarr, aki a Párizshoz közeli Beauvais-ban él. Első regénye, a Terre ceinte 24 éves korában Franciaországban jelent meg.
A Goncourt-díj jelképes pénzjutalommal – csupán 10 euróval – jár, ám marketinghatása jelentős: a díjazott könyvet a francia olvasók legalább 400 ezer példányban szokták megvásárolni, de volt olyan alkotás is, amely egymillió példányos kiadást ért meg.
A másik legjelentősebb francia irodalmi elismerést, a főként formai újításokért adományozott Renaudot-díjat a zsűri a belga Amélie Nothomb-nak ítélte az Albin Michel kiadó gondozásában megjelent Premier sang (Első vér) című regényért, amelyben az ismert bestseller-szerző a tavaly elhunyt apjának állít emléket.