Két hétre és öt festőművész munkájára volt szükség ahhoz, hogy a híres festmény reprodukciója felkerüljön egy 500 négyzetméteres tűzfalra a VI. kerületi gimnáziumban.
- hirdetés -

„A közel 20 éves működésünk alatt sok nehéz feladattal néztünk szembe, de talán ez volt mind közül a legnagyobb kihívás” – számolt be Facebook-bejegyzésükben az új tűzfal kapcsán a kivitelező, a neopaintesek csapata.
Az idén 125. tanévét kezdő Szinyei Merse Pál Gimnázium diákjai mostantól iskolájuk névadójának egyik legismertebb alkotását, vagyis annak nagy méretű változatát láthatják majd nap, mint nap. A monumentális falfestmény 2 hét alatt készült el, 5 festőművész közreműködésével.
„A léghajó szimbóluma az emberi gondoltatok szárnyalásának és a művészi szabadságnak, mely mégsem távolodik el kozmikus magasságokba, hanem az emberiség élettere, a föld közelében marad” – olvasható Szinyei Merse Anna, a dédnagyapja életét és munkásságát feldolgozó könyvében a művész „talán legeredetibb, hetyke-tréfás”, 1882-ben készült festményéről.

Szinyei Merse Pál Léghajója egy budapesti tűzfalon – forrás: neopaint
A festmény eredetije a Magyar Nemzeti Galériában látható. „ A festő komolyan érdeklődött a technikai újítások iránt ― akadémiai évei alatt például repülőgép összeállításával is megpróbálkozott ―, így sógora léghajós utazása azonnal megihlette.” – írja a kép keletkezéséről az intézmény honlapja.
Ugyanennek a csapatnak a munkája a Nemzeti Színház melletti, a Nemzet Színészeit ábrázoló festmény, vagy a Márvány utcában látható Arany Jánost ábrázoló tűzfal.