Éry Franciska a Montpellier-i Opera társulatával közös darabja a FEDORA díjak 2022-es válogatásának három legjobbja közé került. Az alkotók most a közönség támogatását kérik az opera megvalósításához.
A „Séisme” egy új, interaktív opera, folyamatos párbeszéd az emberek és a Föld között. Az előadás kontaktmikrofonokat és vibráló mellényeket használva beleépíti a zenébe a nézők lépteit és üzeneteit a Földnek, ezzel minden egyes alkalommal tovább bővítve az opera hangvilágát. A szöveget a Haitiból származó Ar Guens Jean Mary költő munkája, a zenéjét a brit-kínai Alex Ho jegyzi. A koncepciót, a teret és magát az előadást pedig a magyar Éry Franciska álmodta meg.
Az előadást élőben az Opéra Orchestre Montpellier színpadán lehet megtekinteni a 2023/2024-es évadban, de online verzió is készül, hogy a nézők a világ bármely pontjáról megnézhessék interaktív formában. Ez valóban egy olyan opera, ahol minden néző, minden lépés számít.
„Nagyon sokat számít nekem, hogy az Opéra Orchestre Montpellier lehetőséget adott arra, hogy három teljesen különböző művész összejöhessen és együtt alkothasson” – mondta el a projekt kapcsán Éry Franciska. „A legelső pillanattól kezdve szabadkezet kaptunk, a kikötés csupán annyi volt, hogy digitális opera szülessen meg. Egyikünk sem tudta pontosan, mitől lesz egy opera digitális.
A kutatásaink során számtalan VR, AR és MR operába botlottunk. Fontos lett számunkra, hogy olyan operát készítsünk, amihez nem szükséges semmilyen speciális kiegészítő, szemüveg vagy headset, és ami, mint minden opera, közösségi élmény marad.
Számomra ez volt a legizgalmasabb kérdés: hogyan lehet igazán jelen lenni egy digitális operában, mint néző?
Vajon lehet úgy is digitális, hogy a személyes jelenlét, a tapintható, érezhető közelség megmarad? Így született meg az előadás alapkoncepciója, miszerint a nézők léptei beleépülnek az előadásba.”
A négy díjra 29 országból 124 szervezet pályázott összesen 190 alkotóval. Közülük került ki az a 13 opera, 8 tánc, 8 oktatási és 9 digitális projekt, akik esélyesek az elismerésre. Ezt követően a szakértőkből álló zsűri kategóriánként 3 jelöltet választ, akik lehetőséget kapnak, hogy támogatást gyűjtsenek a FEDORA Platformon 2022 őszén. A négy nyertest 2023 februárjában jelentik majd be a FEDORA fennállásásának 10. évfordulóját is ünneplő Díjátadó Ünnepség keretében Párizsban.
A FEDORA segítségével az Opéra Orchestre Montpellier célja most az, hogy összegyűjtsön 12, 000 eurót, hogy a legfiatalabb korosztály is aktívan részt vehessen a darabban. Vagyis a projektnek ebben a szakaszában a közönség támogatására számítanak az alkotók. A támogatásról idekattintva találhatsz bővebb információt. A támogatásról idekattintva találhatsz bővebb információt.