Kint egyre hidegebb és sötétebb van, de ahogyan a nosztalgikus dal is szól: „Fagypont fölött miénk a világ”. Ajándékozz időt és közös programot! Összegyűjtöttünk néhány alternatívát, amelyek garantáltan befűtenek a lelki és szellemi konyhán. Könyvbemutató, táncszínház, tabudöngetés, mexikói életérzések, egy kis spanyol gallér, miegymás.
FRIDA, az élet múzsája
A Duda Éva Társulat 2022/23-as évadának legfontosabb eseménye valódi kuriózumnak ígérkezik. Duda Éva szemléletváltó koncepcióban foglalkozik újra Frida Kahlo művészetével, amely most a táncművészet eszközeivel idézi a legendás egyéniség máig inspiratív, nagy hatású energiáját. A Nemzeti Táncszínházzal kooperációban a társulat ezúttal egy rendkívül sokrétű és izgalmas előadásra készül FRIDA, az élet múzsája címmel. A Frida Kahlo mexikói festőnő életét és művészetét feldolgozó látványos előadás egzotikus álomvilágba kalauzolja a nézőt a zene, a mozgókép és a táncművészet gazdag kifejezőképességére építve. Frida szerepében Eleonora Accalait, Diego Rivera szerepében Kováts Tibor táncművészt láthatja a magyar közönség. Az előadás december 7-én este kerül bemutatásra a Nemzeti Táncszínház Nagytermében.
Marcel Proust kiadatlan novellái
A francia szerző halálának 100. évfordulója alkalmából eddig kiadatlan, teljesen ismeretlen novellák mutatkoznak be a nagyközönségnek. Az Atlantisz Kiadó gondozásában megjelent, korában tabutémákat döngető írások hadát tartalmazó A titokzatos levélíró és más kiadatlan novellák című kötet 2022. december 9-én 17.00-kor kerül bemutatásra a Francia Intézetben. Az esemény Jancsó Júlia fordító, Miklós Tamás, az Atlantisz Kiadó igazgatója, valamint Somlyó Bálint esztéta közreműködésével valósul meg.
A kertész kutyája
Van élet Ibsen Nórája előtt női öntudat, szabad szellem és függetlenség tekintetében. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a spanyol barokk gazdag drámairodalma, amely minden színházi szerzőnél több nőtémával foglalkozó narratívát rejt. Ignacio García, az Almagro Fesztivál művészeti igazgatója, a spanyol klasszikusok legprominensebb kortárs interpretátora különleges előadást rendezett a Nemzeti Színházban, Térey János fordításában.
Az időben és térben egyaránt messzire lendítő, ám témát nézve annál aktuálisabb problémákat felvető A kertész kutyája a decemberi fagyközelben mediterrán színterekre lendít minket. A színvonalas előadás rafináltan, észrevehetetlenül jól működő szcenikai kompozícióban, intim megvilágításban hozza a spanyol színházi formák expresszív és intenzív atmoszféráját. A fúziós természetű produkció egyszerre korhű, mégis kortalan, nőtémákat tekintve pedig rendkívül aktuális.
Mitokondriumok
Az 1978-as valenciai születésű María Ángeles Vila képzőművész és az 1977-es xàtivai születésű Alicia Herrero mozgásművész különleges, progresszív filozófiájú projektet hozott létre, amely most a Cervantes Intézetben megtekinthető 2023. január 20-ig.

A Mitokondriumok egy műfajok közötti „work in progress”, amely olyan női témákkal foglalkozik, mint az otthon, a család, az anyaság, a generációs kapcsolódások, a gondoskodás. A kísérlet leginkább arra hívja fel a figyelmet, milyen otthoni, elhallgatott témák merülnek fel, nem figyelmen kívül hagyva a sztereotípiákat, a művészet kritikai aspektusával reprezentálva.