Ingyenes klasszikusokkal tiszteleg a Filmio a magyar animáció emlékéve előtt

Szerző:
- 2024. február 25.
Magyar animáció 100 - Forrás: Nemzeti Filmintézet
Magyar animáció 100 - Forrás: Nemzeti Filmintézet

Február 4-én, Macskássy Gyula születésnapján, a magyar animáció egyik kiemelkedő alakjának tiszteletére a Nemzeti Filmintézet bejelentette a műfaj emlékévének megrendezését. Ennek keretében egész évben ingyenesen látható a Filmio magyar streaming szolgáltatón található összes, közel 100 klasszikus animáció.

- hirdetés -

Itthon 1914-ben Kató-Kiszly István grafikus foglalkozott először rajzfilmkészítéssel. Ekkor alkotta meg első trükkfilmjét, a Zsirb Ödönt, amely fehér papírból kivágott egyszerű figurák mozgatásából állt. A rendszeres magyar rajzfilmgyártás azonban csak az 1930-as években indult el, aminek egyik legjelentősebb alakja Macskássy Gyula volt.

A magyar rajzfilm „atyja”

Macskássy Gyula kiemelkedő életművének kiindulópontja a reklámművészethez kötődik. Bár a rajzfilmkészítés később előtérbe került, a reklám szakmában szerzett tapasztalatai mindvégig hangsúlyosak maradtak művészetében. Több egyedi tanmeséjével szinte átmenetet teremtett a reklám és a szórakoztatásra szánt rajzfilm között. Nevéhez fűződik többek között az állami rajzfilmgyártás első filmje, az 1951-es A kiskakas gyémánt félkrajcárja, az első Cannes-ban díjazott magyar rövidfilm, a Párbaj vagy a lírai hangulatú, a korszak technikai csúcsteljesítménynek számító, Két bors ökröcske. Bár kezdetben őt is a Disney-féle naturalisztikus stílus inspirálta, az ötvenes évek végétől Picasso, Steinberg és Matisse művészete, az erősen stilizált forma és a folklór tömörítő kifejezésmódja hatottak rá. 

Halász János, Kassowitz Félix, Macskássy Gyula, Kaulich Lajos Coloriton reklámfilm-műteremben -Forrás: NFI

Halász János, Kassowitz Félix, Macskássy Gyula, Kaulich Lajos a Coloriton reklámfilm-műteremben – Forrás: NFI

Pályatársai és tanítványai számára is meghatározó személy volt, számos olyan rendezővel dolgozott együtt, akik a 60-as években kialakult magyar animációs újhullámot hozták létre. Ezek a rajzfilmek kordokumentumként szolgálnak és generációk nőttek fel rajtuk, idén pedig bárki hozzáférhet ezekhez a streaming szolgáltató oldalán, ahol megtalálhatók például: Dargay Attila (Lúdas Matyi, Vuk, Szaffi), Jankovics Marcell (Fehérlófia, a János vitéz és, Az ember tragédiája) vagy épp Nepp József (Hófehér) alkotásai, de természetesen Ternovszky Béla Macskafogója és a magyar animáció egyik leginkább szeretnivaló figurája, Vili a veréb (Gémes József) sem maradt ki a kínálatból.

A Nemzeti Filmintézet jubileumi évében a magyar animációs filmek digitális restaurálása kiemelt figyelmet kap. Április 30-án, a magyar film napján indul egy új honlap, ami új módon mutatja be az animációs film történetét. Emellett egy 11 részes dokumentumfilm is készül és a szeptember 17-22. között megrendezésre kerülő Budapesti Klasszikus Film Maratonon is kiemelt helyen áll majd a magyar animáció.

Az animációk magyar akadálymentesített és angol felirattal is nézhetők.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo