Az Index információi szerint a Nemzeti Kulturális Tanács tegnapi ülésén kiderült: a szakmai egyeztetésig el nem jutott, de a kiszivárgott anyagok alapján több szempontból is erősen kritizált tervezet végül ebben a formájában nem fog a parlament elé kerülni.
- hirdetés -

Az ülésen Hankó Balázs azt kérte a a főigazgatóktól, intézményvezetőktől, augusztus közepéig dolgozzák ki, hogy a saját területükön milyen stratégiai törvényi szabályozást tartanának jónak. Erre azért van szükség, mert a kulturális intézmények vezetőinek nagy része nem ért egyet a Csák János korábbi kulturális és innovációs miniszter által fémjelezett új kulturális törvény tervezetével.
A készülő új kulturális törvény (hivatalos nevén kulturális feladatellátásról szóló törvény) alapján lapértesülések szerint egységesítés címszóval példátlan központosítás jönne létre a kulturális életben: a kormányzat kulturális stratégiáját a Nemzeti Kulturális Tanács alakítja, ez pedig az úgynevezett kultúrstratégiai vagy nemzetstratégiai intézményeken keresztül valósul meg vármegyei szinten. Az új törvény a tervek szerint 2025. január 1-jén lépett volna hatályba.
A már kész tervezet ellen többen tiltakoztak, Csák János azonban még az utolsó interjújában is ezt nyilatkozta: „Fontos állomás lesz az ősszel a parlament elé kerülő új kulturális törvény, amely egységes, átlátható és arányos kultúrairányítást tesz lehetővé. A szakmai szervezetekkel folyamatosan zajlanak az egyeztetések, és ha meglesz a törvény, akkor 31 év után le tudjuk zárni a rendszerváltást a kultúrában.”
(via Index)