Idén tizedik alkalommal osztják ki a Merítés-díj széppróza kategóriájának elismeréseit, melynek története során másodszor is Tompa Andrea munkáját ítélte a legjobbnak a zsűri.
Tompa Andrea Sokszor nem halunk meg című, a második világháború idején játszódó könyve duplázott, hiszen a közönség szavazatai alapján is a legjobbnak bizonyult a kategóriában. A szerző 2021-ben szintén Merítés-díjas volt, akkor Haza című könyvével érdemelte ki a zsűri elismerését.
A Sokszor nem halunk meg című regény története szerint 1944-ben, amikor a városban megkezdődik a gettósítás, egy kolozsvári orvosnő a dajkára bízza gyermekét. Erzsi és a férje kétségbeesetten ügyelnek rá, hogy sem a szomszédoknak, sem a rokonoknak ne tűnjön fel a pár hónapos csecsemő jelenléte, míg reménykedve várják a háború végét. Tompa Andrea regénye ennek a gyermeknek a sorsát követi végig, ahogy a főhős mindenféle kerülőutakon kerül kapcsolatba a saját történetével.
A Merítés-díj független, a magyar irodalmat szerető olvasók által 2014-ben alapított díj, amit minden évben négy kategóriában ítélnek oda (széppróza, líra, gyermek- és ifjúsági irodalom), és a zsűri díja mellett közönségdíjat is kiosztanak a moly.hu felhasználóinak szavazatai alapján. A díjra az adott naptári évben megjelent első kiadású magyar művek esélyesek. Nevezési folyamat nincsen, a zsűri maga választja ki a szavazásban résztvevő könyveket a lehető legnagyobb teljességre törekedve.
A Merítés-díj széppróza kategóriájának helyezettjei a zsűri értékelése alapján:
- Tompa Andrea: Sokszor nem halunk meg
- Vida Gábor: Senkiháza
- Kácsor Zsolt: Pokoljárás Bipoláriában
- Milbacher Róbert: Keserű víz
- Sándor Iván: Tiltott terület
- Bognár Péter: Minél kevesebb karácsonyt
- Győrffy Ákos: A csend körei
- Szilasi László: Saját élet
- Ughy Szabina: Az átlátszó nő
- Jászberényi Sándor: Mindenki másképp gyászol
A közönségszavazás teljes végeredményét itt lehet megtekinteni.