Bereményi Géza író és Csikos Sándor színművész vehette át idén a Szabó Magda-díjat, mely a Kossuth- és kétszeres József Attila-díjas író, költő, műfordító munkássága és személye előtt tiszteleg. Az irodalmi díjat minden évben olyan művészeknek adják, akik munkásságukkal hozzájárultak Szabó Magda életművének életben tartásához.
A díjat Szabó Magda jogörököse, Tasi Géza alapította, aki a díjátadón kitért arra is, hogy mivel a színészet legalább annyira fontos volt a művésznek, mint az irodalom, ezért úgy döntöttek, hogy a díjban ne csak egy író, hanem egy színész is részesülhessen.
A Kultúra.hu beszámolója szerint Juhász Anna, az esemény háziasszonya így beszélt az írónőről: „Végtelen az olvasóinak a száma, és talán nincs is olyan háztartás Magyarországon, ahol ne lenne a polcon legalább egy Szabó Magda-kötet. Merthogy személyes élményeink vannak vele, a szereplői, a történetei által egy picit máshogy látjuk a barátságot, a családot, Trianont, a háborút, az egymásra találást, a női sorsot és a családtól való elszakadást.”
Az ünnepélyes díjátadón Bereményi Géza elsősorban mint magánember emlékezett vissza Szabó Magdára, aki többször is vendégül látta őt a lakásában. „Én arra emlékszem, hogy az ő életében én vendég voltam. Nem író, nem rendező, nem kolléga vagy ilyesmi, hanem Magda és Géza voltunk mi együtt” – idézte fel barátságukat.
„Hihetetlenül okos volt és tájékozott; a darabjait szerette mindig maga felolvasni. Magyarázatot is adott hozzá nagyon élvezetesen, sok iróniával. Az irónia jellemző volt rá. Utána pedig elmondta, hogy melyik szereplővel mi a célja, és ha odafigyelt az ember, akkor már tudta, hogy körülbelül hogyan kellene azt eljátszani” – mondta el Csikos Sándor.
A Szabó Magda-díjat a tavalyi évben adták át először, akkor Szabó T. Anna költő és Egri Kati színművész részesült az elismerésben.
(forrás: Kultúra.hu)