Budapesti mindennapok Erkel és Liszt korában címmel nyílik kiállítás a HUN–REN BTK Zenetudományi Intézet Zenetörténeti Múzeumban december 10-én.
- hirdetés -
A kiállítás az 1867-es kiegyezés körüli évtizedek pulzáló fővárosi zeneéletébe ad betekintést, mely a megvalósult – és így az ábrándokat tovább éltető – tervekre koncentrálva, mikrohistóriai közelségből tekint rá arra a mozgalmas időszakra, amely során nemcsak a főváros születésének gondolata öltött testet, hanem a város polgári zenei intézményeinek professzionalizációja is nagy lendületet vett.
Kiállítás rálátást biztosít a főváros professzionális zenei intézményeinek működésébe éppúgy, mint az önszerveződő polgári zeneegyesületek és dalárdák életébe, valamint a társasági események és a szórakoztató zenélés világába, a szalonok, vendéglők és fürdők zenei kínálatába, mindeközben pedig igyekszik bemutatni azt is, ahogyan a város egykori polgára mindennapos ténykedésén keresztül alakította közvetlen környezete történetét, azt a folyamatot, amit nagyban elősegített, sőt meghatározta többek között Erkel Ferenc és Liszt Ferenc zeneszerzői, előadói és tanári tevékenysége.
Zeneműveken, zenei vázlatokon, továbbá zenei tárgyú írásokon, naplóbejegyzéseken, leveleken keresztül érhetjük meg azt a közös motivációt, amely a nemzeti kulturális identitás különbözőségein túllépve – a még mindig meglévő hungarus tudatra támaszkodva – elősegítette a közös magyar ábránd, egy európai rangú zenei főváros felépítését.
A HUN-REN BTK Zenetudományi Intézet Magyar Zenetörténeti Osztályának kiállítása az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a gyulai Erkel Ferenc Területi Múzeum támogatásával valósul meg.
- Megnyitó: december 10., 17:00 óra
- A kiállítás 2025. június 30-ig látogatható 10–16 óra (hétfőnként zárva) a ZTI budapesti, Táncsics Mihály utca 7. szám alatt található épületében.
További kölcsönző intézmények: Magyar Tudományos Akadémia Könyvtár és Információs Központ, MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum, BTM Kiscelli Múzeum, Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet, Budapest Főváros Levéltára, Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Levéltár
A kiállítás a Nemzeti Kulturáis Tanács és a Nemzeti kulturális Alap támogatásával jött létre.