Február 23-ig látható a Magyar Nemzeti Galériában Galimberti Sándor és Dénes Valéria életmű-kiállítása.
- hirdetés -

A Galimberti házaspár a 20. századi modern magyar festészet meghatározó szereplői voltak, ígéretes pályájukat tragikus haláluk a nemzetközi siker kapujában törte derékba.
A kiállításon a házaspár munkái mellett a festőművész édesapja, Luigi Galimberti, valamint első felesége, Lanov Mária művei is láthatók. Luigi Galimberti megmaradt alkotásait most tekintheti meg első ízben a nagyközönség, ahogyan a cseh származású Lanov Máriának a szülővárosából érkező gazdag festmény- és grafikai anyaga is először szerepel magyarországi tárlaton.
Galimbertiék tevékenysége a plein air naturalizmustól a szecesszión, majd a fauvizmuson át a kubizmusig, sőt bizonyos értelemben a futurizmusig ívelt, de hasonlóan széles pályán mozogtak Európa térképén is Kaposvártól Nagybányán át egészen Párizsig, Belgiumig és végül Hollandiáig.
A kiállítás a művész házaspár életének helyszíneit is bemutatja: Galimbertiék Párizsban a legmodernebb festőktől tanultak, Dénes Valéria Henri Matisse tanítványa volt. Szinte minden évben kiállítottak a párizsi szalonokon is, sőt 1914-ben önálló tárlatuk nyílt a legendás hírű Galerie Berthe Weillben, ahonnan többek között Pablo Picasso és Henri Matisse karrierje is indult.
A kiállításon – amely a Galimbertik munkásságának eddigi legteljesebb bemutatása – 85 festmény és grafika és számos dokumentum is látható. A kiállítás kurátora: Barki Gergely művészettörténész.
Február 22-én, szombaton hosszított nyitvatartással este 19 óráig tekinthető meg a kiállítás.