A 82 éves zongoraművész-karmester közleményben jelentette be, hogy Parkinson-kórt diagnosztizáltak nála.
- hirdetés -

A világhírű művész 2022-től kezdve több koncertjét és turnéját lemondta egészségügyi okokra hivatkozva, 2023-ban pedig a Berlini Állami Operaház főzeneigazgatói posztjától is visszalépett, amelyet 1992 óta töltött be.
Mostani közleményében így fogalmaz: „Tudom, hogy sokan aggódnak az egészségem miatt, nagyon meghatott az a támogatás, amelyet az elmúlt három évben kaptam. Szeretném most megosztani, hogy Parkinson-kórban szenvedek. A jövőt illetően azt tervezem, hogy annyi szakmai kötelezettségemet fogom megtartani, amennyit az egészségi állapotom lehetővé tesz. Mint mindig, most is a Nyugat-Keleti Díván Zenekart tekintem a legfontosabb feladatomnak. Létfontosságú számomra, hogy biztosítsam a zenekar hosszú távú stabilitását és fejlődését.”
A karmester hozzátette, hogy amíg az egészsége engedi, vezényelni fogja a Dívánt, ugyanakkor abban is aktív szerepet vállal, hogy a zenekar a jövőben is kiváló karmesterekkel dolgozhasson együtt. „Ebben az új helyzetben még el kell igazodnom, de arra összpontosítok, hogy a lehető legjobb ellátásban részesüljek. Mindenkinek köszönöm a kedvességet és a jókívánságokat” – zárta írását Barenboim.
Daniel Barenboim 1942. november 15-én született Buenos Airesben orosz-zsidó családban. 5 évesen kezdett zongorázni, első tanára édesanyja volt, majd apja vette át zenei nevelését. Első nyilvános koncertjét 7 évesen adta az argentin fővárosban. 1952-ben családja Izraelbe költözött, majd két év múlva apja Salzburgba vitte egy mesterkurzusra, ahol a fiatal művész nagy hatást tett Wilhelm Furtwänglerre. Furtwängler azonnal fel is léptette volna az ifjú tehetséget Beethoven I. zongoraversenyében a Berlini Filharmonikusok szólistájaként, apja azonban nem vette jó néven a zsidó fiú berlini szereplését mindössze néhány évvel a II. világháború után.
Barenboim 1952-ben Bécsben és Rómában, 1955-ben Párizsban, egy évvel később pedig Londonban lépett fel zongoristaként. 1957-ben New York is megnyílt Barenboim előtt, akit ekkor maga Leopold Stokowski vezényelt. 1973-ben dirigált először operát, méghozzá Mozart Don Giovanniját az Edinburgh-i Fesztiválon. 1981-ben Bayreuthban is feltűnt, ahol 1999-ig rendszeresen vezényelt.
Barenboim életének egyik legfontosabb vállalkozása a Nyugat-Keleti Díván Zenekar létrehozása, amelyben izraeli és arab muzsikusok zenélnek együtt. 1992-től 2023-ig volt a Berlini Állami Operaház főigazgatója. Három alkalommal, 2009-ben, 2014-ben és 2022-ben is ő vezényelhette a Bécsi Filharmonikusokat az újévi koncert alkalmával.
Számos felvétel fűződik a nevéhez, köztük olyan legendás formációkban, melynek tagjai egykori felesége, Jacqueline du Pré, illetve Itzhak Perlman és Pinchas Zukerman voltak. Lemezeiért hatszor ismerték el Grammy-díjjal.
(Via Operawire)