Három érvényes pályázat érkezett a Zeneakadémia rektori posztjára

Szerző:
- 2025. március 26.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium több mint egy év után, 2025 februárjában írta ki ismét a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori pályázatát. A tárca lapunk kérdésére megerősítette, hogy a megjelölt határidőig három szabályos pályázat érkezett a pozícióra. 

A minisztérium március 17-ig várta a pályázatokat, melyre Farkas Gábor, Győriványi Ráth György és Kelemen Barnabás adott be szabályos és érvényes anyagot. A beérkezett pályázatokat a tervek szerint néhány héten belül bírálják el.

A korábbi rektor, Vigh Andrea megbízatása még 2023. október 31-én járt le. Csák János egykori kulturális tárcavezető korábban kétszer is kiírta a Zeneakadémia rektori pályázatát, de a rektorválasztás eredménytelennek bizonyult. A kulturális élet képviselőinek összefogása nyomán visszavont első pályázat után meghirdetett második felhívásra öt pályamű érkezett, ami szintén nem hozott eredményt. Jelenleg Kutnyánszky Csaba oktatási rektorhelyettes vezeti az intézményt.

Az aktuális pályázat szövegezése szerint:

tekintettel az alapító Liszt Ferenc szellemiségére és a Zeneakadémia hagyományaira, a zeneművészet, továbbá a felsőoktatás területén jelenleg is aktív pályázónak rendelkeznie kell: – legalább 5 éves, nemzetközileg kiemelkedő és elismert tudományos-, alkotó- vagy előadóművészi, és legalább 10 éves oktatói tapasztalattal; – legalább 5 éves vezetési, szervezési ismeretekkel, gyakorlattal; – nemzetközi zenei versenyeken elnyert díjakkal, hangverseny- vagy operaelőadásokkal vagy nemzetközi tudományos konferenciákon való előadói részvétellel; – az európai zenei élet meghatározó művészeti és oktatási intézményeinek ismeretével; – zenetudománnyal foglalkozó szakember esetén nemzetközileg is kiemelkedő publikációs tevékenységgel; – előnyt jelent a Kossuth- illetve Széchenyi díj, a Magyarország Kiváló Művésze, a Magyarország Érdemes Művésze, a Magyarország Babérkoszorúja díj.

A pályázati eljárás eredményeként az alábbi művészek közül kerül majd ki a Zeneakadémia új rektora:

  • Farkas Gábor

Farkas Gábor (1981, Ózd) a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián diplomázott 2005-ben Falvai Sándor és Némethy Attila tanítványaként. Doktori fokozatát is itt szerezte 2014-ben, konzulensei Vásáry Tamás és Kocsis Zoltán voltak. 2017-től a Steinway & Sons Records New York-i, hamburgi és budapesti képviselete egyhangú döntéssel választotta Steinway Artist-tá és további lemezfelvételekre kérte fel.

Szintén 2017-ben a művész óriási megtiszteltetésként elfogadta állandó professzori kinevezését a Tokyo College of Musicban, amelynek ezzel első európai és egyben legfiatalabb mesterévé vált. 2019-ben Japánban elnyerte az Év hangversenyéért járó díjat, az ’Aoyama Music Award’-ot. Legújabb felvétele Chopin Balladáit és Impromptujeit tartalmazza a Hungaroton kiadásában, amely lenyűgözte a külföldi és magyar szaksajtót egyaránt, többek között a new yorki Fanfare Magazine és a németországi Piano News Magazin is öt csillagos minősítéssel illette a felvételt.

Farkas Gábor a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetője a 2020/21-es tanévtől, valamint ő irányítja a Doktori Iskola Billentyűs és Akkordikus
alprogramját is. Vendéprofesszora a Tokyo College of Musicnak.

Farkas Gábor pályázata ide kattintva érhető el.

  • Győriványi Ráth György

Dr. Győriványi Ráth György karrierjét a pármai Toscanini-verseny győzteseként kezdte 1986-ban.

Rendszeres vendége olyan színházaknak, mint a Teatro Colón, a Hamburgi Staatsoper, a Lyric Theater Chicagóban, a velencei La Fenice, a Római Operaház, a Nizzai Operaház, és olyan szimfonikus zenekarok állandó vendégkarmestere, mint a Sevillai Királyi Szimfonikusok, az Olasz Rádió Szimfonikus Zenekara, a Szöuli Filharmonikusok vagy a Zágrábi Filharmonikusok. A világ szinte valamennyi országában megfordult, és olyan művészekkel működhetett együtt, mint: Marcello Alvarez, Renato Bruson, Ray Charles, José Cura, Daniella Dessi, Norma Fantini, Ferruccio Furlanetto, Maria Guleghina, Sumi Jo, Kocsis Zoltán, Gidon Kremer, Marton Éva, Viktoria Mullova, Leo Nucci, Uto Ughi, Giacomo Prestia, Samuel Ramey, Vadim Repin, Sass Sylvia vagy Grigorij Sokolov.

Dr. Győriványi Ráth György szívesen foglalkozik fiatal muzsikusokkal, rendszeresen oktat. Könyvet írt a karmesterségről, amelyben szerzett tapasztalatai mellett összefoglalja a tanulmányai során szerzett ismereteket, amelyeket magyarországi tanárai: Somogyi László és Lukács Ervin mellett, Olaszországban Franco Ferraránál, Amerikában Leonard Bernsteinnél és Seiji Ozawánál, Németországban Kurt Masurnál, Ausztriában Karl Österreichernél szerzett.

Négy évig fő-zeneigazgatóként irányította a nizzai Operaházat, illetve annak filharmonikus zenekarát, jelenleg pedig a Sevillai Királyi Szimfonikus Zenekar vezető vendégkarmestere.

Győriványi Ráth György pályázata ide kattintva érhető el.

  • Kelemen Barnabás

Kelemen Barnabás Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar hegedűművész. Tanulmányait 1984-ben, Baranyai Valériánál kezdte, majd öt év múlva felvételt nyert a Zeneakadémia kiemelt tehetségek tagozatára, Perényi Eszter osztályába. Diplomáját ugyanitt, 2001-ben szerezte meg. 2005-től a Liszt Ferenc Zeneakadémia tanára, és az amerikai bloomingtoni egyetem állandó vendégprofesszora.

Repertoárja igen sokszínű: szóló és kamaradarabok mellett nagy hegedűversenyek a barokktól napjainkig. Nevéhez fűződik többek között Ligeti György, Alfred Schnittke, Kurtág György és egyéb modern szerzők műveinek magyarországi ill. ősbemutatója is.

Lemezre vette Bartók összes hegedűre írt művét a Kocsis Zoltán gondozta sorozatban, melyek közül több album rangos nemzetközi elismerésben részesült: a Kocsissal készített, hegedű-zongora szonátákat és a Szólószonátát tartalmazó lemez 2013-ban Gramophone-díjas lett. Közel húsz szólólemeze és egy, Mozart összes hegedűversenyének élő előadását tartalmazó, dupla korongos DVD-kiadványa jelent meg, kvartettjével pedig három albumot készített. Kokas Katalinnal együtt alapítója és művészeti vezetője a Fesztivál Akadémia Budapest kamarazenei fesztiválnak, melyen olyan művészek lépnek fel rendszeresen, mint Vilde Frang, Maxim Rysanov, Shlomo Mintz vagy Joshua Bell.

Kelemen Barnabás pályázata ide kattintva érhet el.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo