A Magyar Teátrumi Társaság 2025. április 14-én tartotta első rendes közgyűlését Szolnokon, a Szolnoki Szigligeti Színházban. A rendezvényen részt vettek a tagszínházak vezetői, valamint meghívott szakmai partnerek is – köztük Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára is.
„Az előadó művészeti támogatások várható keretösszege 4 milliárd forint lesz és kiemelt figyelmet fognak kapni a színházbiztonsági fejlesztések. Az elbírálási folyamat az elmúlt évekhez hasonlóan kerül majd lebonyolításra” – emelte ki Novák Irén.
A közgyűlés keretében a tagság számos fontos szakmai és szervezeti kérdésben hozott döntést. A napirendi pontok között szerepelt:
- a 2024. évi mérleg, a közhasznúsági jelentés, valamint a 2025-ös költségvetési terv elfogadása,
- a tagfelvételi kérelmek elbírálása,
- a Felügyelő bizottság éves beszámolójának megvitatása,
- valamint a Magyar Teátrumi Társaság megújult arculatának bemutatása, amely a szervezet vizuális és kommunikációs megújulását hivatott szolgálni.
Kiemelt témaként szerepelt továbbá a közös (állami és önkormányzati) fenntartású színházak finanszírozási helyzetének áttekintése, valamint a Lázár Ervin Program jelenlegi állásának és további fejlesztési irányainak bemutatása is.
A közgyűlésen Vidnyánszky Attila, az MTT elnöke kiemelte, hogy a Minisztérium és a színházi társadalom közötti párbeszéd eredménye közös értéke a magyar kultúrának.
„A művészeti szervezeteknek komolyan kell venni a pályázatokat és nem gondolhatják természetesnek a támogatásokat” – osztotta meg az EMT támogatási bejelentés kapcsán gondolatait.
A közgyűlésen tájékoztatás hangzott el az Országos Színházi Találkozó 2025-ös szervezésének előrehaladásáról, a Déryné Program aktuális projektjeiről, valamint a Pajtaszínházi programok előkészületeiről. A tagság emellett döntött az Alapszabály módosításáról, és áttekintette a Társaság tulajdonosi jog-gyakorlásában lévő cégek éves beszámolóit is.
A Magyar Teátrumi Társaság a közgyűlést követően is folytatja szakmai munkáját a hazai színházi élet megerősítése, a vidéki és határon túli magyar színjátszás támogatása, valamint a szakmai párbeszéd erősítése érdekében.