Wolfgang Amadeus Mozart ősei Augsburgból származnak. Nem véletlen, hogy a város turizmusában Mozarték fontos szerepet játszanak: 18 állomásos sétán fedezhetjük fel Augsburgot és ismerhetjük meg a család történetét.
Annak már utánajártunk, mit jelent Salzburg számára a Mozart-kultusz, és hogyan lett az átlagos vidéki városból „Mozart városa”. Ezúttal legalább egy generációval visszább megyünk az időben. Utunk célja Augsburg, a város, ahol Leopold Mozart született és a Mozart-felmenől származnak. A sétához vagy felkapunk a helyi Tourinformban egy papírtérképet és a Mozartstadt Augsburg című ingyenes útikönyvet, vagy letöltünk mobiltelefonunkra egy applikációt, és játszhatunk a kiterjesztett valósággal, nézhetünk videókat, hallgathatunk zenét. Választjuk bármelyiket, az útvonal azonos, ami természetesen nem időrendet követ, hanem a földrajzi elhelyezkedés szerint fűzi fel a Mozart famíliát érintő mintegy másfélszáz évet.
Lakóházak
Leopold Mozart szülőházától indul a séta, onnan, ahol 1719. november 14-én meglátta a napvilágot. A bordóra festett ház ma múzeum. A tematikusan berendezett szobákban megismerhetjük a korabeli Augsburgot, átélhetjük, milyen kényelmetlen volt az utazás, felléphetünk egy 18. századi színpadon, és beléphetünk egy olyan helyiségbe is, ahol minden érzékszervünkkel megtapasztalhatjuk a zenét. 1756-ban itt adták ki Leopold Mozart hegedűtankönyvét, magától értetődően ez a mű is kap egy szobát: kezdőtől a profiig négy képernyőn nézhetjük és hallgathatjuk meg az egyik gyakorlat előadását.
Helyi szinten a legismertebb és legsikeresebb Mozart Hans Georg építőmester volt, aki dolgozott a dómnegyeden, jezsuita kastélyokon, az augsburgi Fugger-házakon. Az ő lakóháza ugyanúgy utunkba esik, mint a Fugger-házak, ahol Wolfgang Amadeus Mozart 1777. október 22-én egyetlen nyilvános augsburgi koncertjét adta. A fellépés nagy sikerrel és kis gázsival ért véget. És ha már a Fuggerek: a kereskedő-bankár család egyik tagja, Jakob 1521-ben hozta létre a világ első, szociális alapon működő, bérlakásokból álló telepét. A Fuggerei ma is létezik, működik és látogatható. Itt élt Franz Mozart kőművesmester 1681 és 1694 között, bár valószínűleg nem azért, mert szegény volt, hanem azért, mert a lakótelep építésén dolgozott.
Vannak épületek, amelyek ma már nem állnak, de a hálás utókor emléktáblával emlékezik jeles lakóira vagy ott történt fontos eseményekre. Ilyen az a ház is, ahol Maria Anna Thekla Mozart, azaz Bäsle élt, aki unokaöccsével, Wolfganggal annak 1777-es augsburgi tartózkodása alatt került igen intim viszonyba, és később több levelet váltottak.
Szállodák
Wolfgang Amadeus Mozart öt alkalommal járt itt. 1763-ban 1766-ban, 1777-ben, 1781-ben és 1790-ben. Először két hétig tartózkodtak Augsburgban, ekkor megnézték a tanácsháza lélegzetelállító aranytermét, az egykori Három mór nevű szállodában laktak, ahol 1766-ban szintén eltöltöttek egy éjszakát. A hotel előkelőségét mutatják vendégei, Nagy Frigyes, II. Ferenc és I. Vilmos császár, Goethe, Metternich, Richard Wagner és Paganini. 1777-ben a Fehér hattyúhoz címzett fogadót választották, és itt szállt meg 1790-ben, Frankfurtból Bécsbe utazóban.
Templomok
Az ágostai szerzetesek Szent Györgyről elnevezett kolostorában egy bizonyos David Mozart 1686-tól prédikált, testvére, Hans Georg Mozart a későgótikus templom barokk stílusú átalakításaiban dolgozott építőmesterként – ők mindketten az első, 1643-ban augsburgi polgárjogot szerzett Mozart-ős, David fiai –, Leopold Mozart szülei itt házasodtak össze, Leopoldot itt keresztelték. A Mariendomban több testvérét tartották a keresztvíz alá, és feltételezhető, hogy a város második legnagyobb temploma, a Szent Ulrik-bazilika és a Szent Kereszt-templom kórusában éneklő Leopold itt is kisegített. A Szent Ulrik orgonáján 1777-ben játszott Wolfgang – tudjuk, hogy a kórusra vezető lépcsőfeljárót nagyon szűknek találta –, a Szent Keresztben két alkalommal, 1777-ben egyedül, 1781-ben Nannerllel lépett fel. A sarutlan kármeliták templomának orgonáját Johann Andreas Stein építette, akit Mozart otthonában is meglátogatott, hogy a hangszerkészítő fortepianóit kipróbálja. Ha pedig itt járunk, Bertolt Brechtre is emlékezhetünk: az írót itt keresztelték meg.
A Mozart-ősök nyomában a környéken
Ha van másfél-két óránk, könnyedén végigjárhatjuk ezt az útvonalat. Van azonban egy hosszabb út is, amelyet piros, az életnagyságúnál nagyobb, térbeli Wolfgang Amadeus Mozart-sziluettek jeleznek. A városi séta előtt vagy után a természetrajongó Mozart-rajongók nyeregbe pattanhatnak, és 50 kilométert tekerve megismerhetik azt a vidéket, ahol mintegy hatszázan viselik a Mozart vezetéknevet. Útba esik az oberschönenfeldi kolostor, amelynek anyakönyvébe 1331-bben jegyezték be az első Mozartot, Heimberg, ahol a legrégebbi, 1486-ból származó Mozart-ház áll (bizonyos Ändris Motzhart nevű földműves lakott itt), továbbá Anhausen, ahol egy Hans Georg Mozart építette templom áll. Északabbra indulva Hirblingenben szintén az ő épületét lehet megnézni, még tovább tekerve (esetleg autózva) pedig eljuthatunk Biberbachba. Az ottani templombn gróf Fugger kezdeményezésére 1766. november 6-án orgonaversenyen mérte össze tudását a tízéves Wolfgang és a 12 éves helyi illetőségű Sixtus Eugen Bachmann. Az eredmény: mindkét ifjú teljesítményét dicséretesnek találták. Mozart papa erről az eseményről később nem nagyon beszélt.