Szeptember 30-án szokatlan koncertnek lehetnek szem,- és fültanúi a Müpa vendégei, hiszen ritkán hangzik el egy koncerten két különböző hangszerre írt versenymű. A hónap utolsó napján ugyanis a Savaria Szimfonikus Zenekaré, illetve a zongoráé és a fuvoláé a főszerep a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.
Az est első részében a tavalyi grazi Bartók Béla Zongoraverseny győztese, Balog Alexandra játssza Mozart lendületes C-dúr zongoraversenyét.
Alexandra, aki az elmúlt években több jelentős versenyeredményt, illetve számos színvonalas fellépést tudhat maga mögött, idén kezdi meg mesterszakos tanulmányait a londoni Royal Academy of Music intézményében Ian Fountain diákjaként.
Az általa játszott 503-es Köchel-jegyzékszámú Mozart-zongoraverseny az osztrák zeneszerző egyik nagyszabású versenyműve, és a zongoristák kedvelt darabja, hiszen a katonás felütés lendületes kezdést ad a darabnak, melyen végig érződik a gazdag harmóniavilág. Mozart ezt a zongoraversenyét gyakran koncertjei előtt játszotta – jellemző rá a szimfonikus hangvétel.
„Hirtelen jött a fesztivál ötlete”
Győri Noémit a magyar közönség már jól ismeri, hiszen a magyar zenei élet állandó alakja férjével, a Liège-i Királyi Filharmonikusok élére frissen kinevezett Madaras Gergellyel, aki 2014 óta a Savaria Szimfonikus Zenekarának vezetője, és a szeptemberi est karmestere.
Elhunyt Sir Jeffrey Tate
A programban szereplő Jacques Ibert 1932-ben szerezte Fuvolaversenyét, melyet a kor kiváló fuvolistájának, Marcel Moysenak dedikált. A versenyművet 1934-ben mutatták be a párizsi Conservatoire-on, és mivel viszonylag ritkán játszott darab, a hallgatók igazi zenei csemegének lehetnek részesei.

Győri Noémi és Madaras Gergely
A hangverseny programja:
Mozart: C-dúr zongoraverseny, K. 503
Ibert: Fuvolaverseny
Dvořák: VIII. (G-dúr) szimfónia, op. 88
További információkért kattintson ide!
Az est második részében a cseh zenéé a főszerep: Antonín Dvořák ünnepélyes VIII. szimfóniája hangzik el. Dvořák e darabját tátrai tartózkodása során komponálta, s a műben érezhető, hogy a cseh zeneszerző lassan eltávolodik a német romantikától, és mindinkább a 19. század romantikusaihoz, főleg Csajkovszkijhoz kapcsolódik.
Érdekesség, hogy az est mindhárom főszereplője kapcsolódik a Bozsoki Zenei Fesztiválhoz, hiszen Balog Alexandra a fesztivál megalapítója és zenei vezetője, míg Győri Noémi és Madaras Gergely visszatérő vendégek és oktatók a rendezvényen, mely épp idén ünnepelte 5. születésnapját.