A Szokolay InspirArt – SZIA pályázat a 21 év alatti alkotókat szólítja meg, három korcsoportban. A pályázat célja a fiatal alkotók Szokolay inspirálta alkotásaival megőrizni a zeneszerző szellemiségét.
Hollós Máté zeneszerző, a zsűri elnöke nemcsak kollégája, de igaz barátja volt a névadó alkotónak, az első SZIA díjátadón az alábbi gondolatokkal köszöntötte a közönséget:
„A kedvelői, ünneplői köréből örökre távozó zeneszerzőt egy időre feledés fenyegeti. Gazdag életművét kényszerű homályba borítja, amint az élők benépesítik a színpadot. Mit tehet a jogörökös? Szorgalmazni próbálja a művek újbóli előadását.
Szokolay Sándor családja – elismerésre méltóan – ennél többre vállalkozik. A Mester neve és személyiségének emléke alá gyűjti a legfiatalabbakat, a zeneszerzéssel még csak ösztönösen próbálkozni kezdőktől a mesterséget már hivatásra készülően tanulókig, s díjazza az arra érdemes szárnypróbálgatásokat. Azokét, akik ma ülnének Tarhos padjaiban, ahonnan az őstehetség Szokolay kezdte szárnyát bontogatni. Elismerik a rátermettséget, örömet okoznak a gyerekeknek és fiataloknak, miközben jelképes hidat építenek nekik a klasszikussá érő nagy „elődhöz”, aki pedig így – kedves költője szavaival – ifjú szívekben él.
A Szokolay InspirArt inspiráljon hát Szokolay művészetével, és művészete iránt minél többeket!”
A SZIA pályázatra jelentkezők száma és a pozitív visszajelzéseik igazolták a verseny létjogosultságát. Az első Szokolay InspirArt zeneszerzőversenyre 54 pályázat érkezett. A zsűri 12 díjat és 8 elismerést ítélt meg. A díjakon kívül a nyertes pályaművek ünnepélyes bemutatója a Pesti Vigadó Dísztermében meghatározó élménynek számított a legfiatalabb alkotók életében. Szokolay Sándor szellemisége így valóban tovább élhet és hatással van az ifjúságra. Nem kétséges, hogy a kezdeményezést érdemes folytatni és a zeneszerzőpalántákat inspirálni.
A 2. SZIA pályázatra három korcsoportban lehet jelentkezni:
- korcsoport: 13 éves korig, 1-2 perces pályaművek, szólóművek, duók
- korcsoport: 13-17 éves korig, 2-3 perces pályaművek, hangszeres kamaraművek
- korcsoport: 17-21 éves korig, 3-4 perces pályaművek, hangszeres/vokális kamaraművek
A kamaraművek esetében az elődadók száma maximálisan négy lehet.
Egy pályázó csak egy kompozícióval vehet részt a versenyen.
A verseny összdíjazása: 720.000.-Ft.
Jelentkezési határidő: 2019. október 1.
Ünnepélyes díjátadó és bemutató: 2019. december 9. Zeneakadémia – Nagyterem
A pályázatról bővebb információ itt olvasható.
A pályázat az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával valósul meg.