Fülep Márk Vuk szvitjének ősbemutatójára október 1-jén, szombat 10 órakor kerül sor az idén tavasszal nyílt margitszigeti Kristály Színtérben.
A mintegy háromnegyed órás zenemű Paul Marsovszky vezényletével szólal meg a MÁV Kamaraszinfonikusok előadásában. A mesélő: Székely Edit. A kompozíció nem az eredeti szövegek megzenésítése, mindössze hangulatában igyekszik illusztrálni a cselekményt, a zenén keresztül átadni a kis Vuk történetét kizárólag instrumentális előadásban. A narrátor, vezetve a regény történeti fonalát, tételenként segíti a zene megértését.
„A Vuk mesét a zene nyelvén megfogalmazni komoly kihívást jelentett a számomra. A kis róka történeténének zenei feldolgozása néhány éve foglalkoztat már. Egy tehetséges tanítványomnak komponáltam meg fuvoladuó formájában, az ő javaslatára kezdtem el foglalkozni a regénnyel és írtam meg ifj. Fekete István szíves hozzájárulásával. A regény gazdag szókincse, az állatbőrbe bújtatott valóságos emberi sorsok mondanivalója örök értékeket hordoznak, amelyeknek zenei hangokkal való megformálása megható foglalatosság és nemes munka. A zenemű megkomponálása eddigi életem váratlanul rendeltetett, de csodálatos feladata volt. Fekete István legnagyobbakhoz mérhető nagysága tiszteletre és alázatos megközelítésre hív. A karakterábrázolások, színházszerű, láttató erejű zenei megnyilvánulások, mint feladat álltak szerzeményem középpontjában és szólítottak fel egy tartalmas, örömteli zeneszerzői munkára, amelyben szép szólók jutnak minden hangszernek. Lírai, kedves, gyermekszívhez szóló melódiákat akartam írni hazánk egyik legnagyobb lírikusának, Fekete Istvánnak regényhősének történetére. A 130 partitúra oldal 11 tételt, háromnegyed órás zeneművet fed majd fel.” – mondja Fülep Márk.
A zeneszerző Fülep Márk, aki többszörös Artisjus- és Lajtha-díjas fuvolaművész nem először lepi meg közönségét: munkásságának széles spektrumát felsorolni is hosszú, nem is lehet hiánytalanul. Aktív szólistaként karrierje során feltűnt már együttesével, rádiófelvételei vannak, az világ legnagyobb fuvolafesztiváljának, az amerikai NFA-nek volt meghívott szólistája, foglalkozik népzenével, hallottuk dudán játszani, számos hangszerelése, átirata van, időnként publikál a szerényen végzett tanítói munka mellett.
Az előadás karmestere Paul Marsovszky, 1994-ben Münchenben született. Tanulmányait Budapesten végezte a Bartók Konzervatóriumban és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, zongora, kórusvezetés és karmester szakon. 2018-ban szerzett diplomát, majd a Berlini Művészeti Akadémián tökéletesítette tudását. Részt vett több mesterkurzuson és karmesterversenyen, vezényelt a Magyar Állami Operaház előadásain, továbbá Németországban, Angliában, Dániában, Hollandiában és Svájcban.
További információ és jegyvásárlás ide kattintva.
A zenemű létrejöttét az Nemzeti Kulturális Alapprogram támogatta.