Budapesten látható a salzburgi Mozarteum összművészeti projektje

Szerző:
- 2022. október 25.
Radnóti Róza: lost in dimensions - fotó: Kassai Ricsi - táncos: Góbi Rita
Radnóti Róza: lost in dimensions - fotó: Kassai Ricsi - táncos: Góbi Rita

A salzburgi Mozarteum összművészeti projektjét mutatja be Budapesten a Határtalan design kiállítás. A projekt egyik résztvevőjét, Radnóti Róza zongoraművészt kérdeztük. 

- hirdetés -

– Mit érdemes tudni a Mozarteum összművészeti projektjéről?

– Az egyetem SpotOnMozART projektje Mozart zenéjét helyezi új kontextusba. A projekt keretében az egyetem hallgatói készíthettek több művészeti ágat magába foglaló műalkotásokat azzal feltétellel, hogy Mozart egyik művének tételét teljes egészében használják fel. 

– Miért pont a Határtalan design kiállítás keretében kerül sor a bemutatóra?

– A kiállítás kurátorainak célja a műfajok közötti átjárhatóság megteremtése, így kap teret a dizájn mellett más vizuális művészet, vagy az előadóművészet. 

– Hogyan és miért lettél a projekt részese? 

– 2019-ben indult a projekt, amikor én éppen Salzburgban tanultam Rohmann Imre zongoraművész diákjaként. Gyerekkorom óta foglalkoztat, hogyan tudom a különböző művészeti érdeklődéseimet egyesíteni, belekerülve ebbe a projektbe éreztem, általa választ kaphatok erre a kérdésre. 

Fanny Rösch: Idyll

Fanny Rösch: Idyll – forrás: SpotOnMozART

– Ezek szerint a te ötleted is megvalósult a projekt keretében. Mit érdemes tudni a te alkotásodról? 

– Igen, öröm, hogy az én filmötletemet is beválogatták a megvalósuló projektek közé. Én saját hangfelvételre egy rövidfilmet rendeztem, amit a Kiscelli Múzeum Tempolmterében Góbi Rita táncművész és egy csodálatos, 17 tagú stáb közreműködésével magam rendeztem meg. A filmem képi világa a hallható zene atmoszféréját “teszi láthatóvá”, bővíti ki. 

– Nem gyakori dolog, hogy egy zongoraművész rendezéssel is próbálkozzon. Hogy készültél fel a nem mindennapi feladatra? 

– Szándékosan kerestem és keresem az olyan helyzeteket, ahol gyakorlatban, profikkal együttműködve tanulhatok. Emiatt is vagyok nagyon szerencsés, hogy az elmúlt két évben több nagyon különböző film vagy színházi előadás megvalósulásának lehettem részese; Ascher Tamás, Kerényi Mihály, és Petrovics Eszter rendezőkkel dolgozhattam együtt. 

– Mit adott neked, mivel inspirált a SpotOnMozART projekt, zenészként tudod hasznosítani a film készítése során tanultakat? 

– Nagyon sok és sokféle inspirációt köszönhetek ennek a projektnek! Egyfelől azt, hogy bátorságot adott ahhoz, hogy összművészeti projektek létrehozása felé induljak, másfelől azt, hogy az általam választott és felvett zenemű vizuális megfogalmazása során felismertem az improvizálás, a teremtés szabadságának az örömét, ami a zongorajátékomra is komoly hatással van. 

– A budapesti bemutatón mire számíthat a közönség? 

– A SpotOnMozART projekt keretében számos installáció, kutatás és rövidfilm készült. A budapesti bemutatón a filmekből láthat majd egy válogatást a közönség, többek között Claudia Lehmann Nachts című szürrealista történetet elmesélő filmjét, Fanny Rösch Idyll című vígjátékát és az általam rendezett lost in dimensions című filmet. 

Claudia Lehmann: Nachts - forrás: SpotOnMozART

Claudia Lehmann: Nachts – forrás: SpotOnMozART

Az Osztrák Kulturális Fórum Budapest támogatásának köszönhetően a bemutatón a filmrendezők és két projektvezető mesél majd a SpotOnMozART projektről és a filmek létrejöttéről. 

Különlegesség, hogy az általam készített filmet a bemutató helyszínén, a Kiscelli Múzeumban forgattuk, valamint hogy az Idyll című filmhez Tóth Kristóf hegedűművésszel magam vettem fel Mozart e-moll hegedű-zongora szonátáját.

Megosztás

Ajánlott

Bejegyzések

PROMÓCIÓ

VEB 2023

Hírlevél

Magazin lelőhelyek

Kattintson a térképre!

Hírlevél

Member of IMZ
ICMA logo
A nyomtatott Papageno magazin megjelenését támogatja:
NKA logo