Stravinsky Pulcinella-történetével ritkán találkozni a hazai koncerttermekben, színpadokon, így annál különlegesebb, hogy ennek az elbűvölő műnek a zenéjére készít koreográfiát Feledi János.
A Budafoki Dohnányi Zenekar felkérésére készíti legújabb bemutatóját a Feledi Project, melyet 2022. december 11-én láthat a közönség a Müpa Bartók Béla Hangversenytermében.
Nem ez az első alkalom, hogy Hollerung Gábor és Feledi János együttműködik, számos sikeres közös estet tudhatnak maguk mögött, Respighi: Róma fenyői, Szentpáli: Orfeusz, Mendelssohn: Walpürgisnacht.
Stravinsky a Pulcinella című balett megírásához Szergej Gyagilev, a párizsi Orosz Balett alapítója és igazgatója ösztönzésére fogott hozzá. Gyagilev vette rá a zeneszerzőt, hogy adaptálja Giovanni Battista Pergolesi zenéjét és készítsen balettet a korai 18. századi commedie dell’arte történetre. Azóta a zenetudomány kiderítette, hogy az eredeti zenék egy része nem Pergolesitől, hanem feltehetően más, kevésbé ismert itáliai barokk szerzők tollából származik.
A Nápolyban játszódó, Pulcinella szerelmi viszonyait elmesélő történet igazi vígjáték, tele a commedia dell’arte elemeivel, az olasz improvizált színház alapfiguráival. A mű tételei felváltva humorosak, líraiak és gúnyos-romantikusak, a nápolyi leányzók különféle trükkjeire fókuszálnak, akik csábító táncaikkal magukhoz akarják csalni a sunyi Pulcinellát.
Minden alkotásnál szeretek valami furát, csavart beletenni, kicsit átformálni az adott művet. A színházi, commedia dell’arte elemek, szituációk mellett nagyon erős mozgásanyagot akarok adni koreográfiának, ugyanakkor szeretnék egy olyan közeget, helyzetet, ami nem a megszokott nézőtér-színpad viszonya.
„Azt gondolom, Gábor is egy nagyon impulzív, színes, kreatív művész, aki szereti a különböző művészeti ágakat ötvözni, ahogy én is, így talán ez is egy összekötő kapocs, hogy mindig kitalálunk, ötletelünk valami izgalmas dolgon” – mondta Feledi János, a Feledi Project művészeti vezetője.