A kismartoni Esterházy-kastély csodálatos akusztikájú Haydn Termében augusztus 18-án délelőtt 11 órakor Julia Hagen csellóművész és az Angelika Prokopp Nyári Akadémia zenekara ad koncertet. A Bécsi Filharmonikusok nyári akadémiáját 15 éve rendezik meg a Salzburgi Ünnepi Játékok alatt.
A kurzus időtartama három és fél hét, az augusztus 7-től augusztus 23-ig tartó zenekari kurzuson minden, a zsűri által beválogatott jelentkező részt vesz, a zsűri dönt arról is, hogy kik kerülnek be még a kamarazenei csoportba is, az utóbbiak egyéni órákat is vehetnek a Bécsi Filharmonikusok zenészeitől.
A zenekari próbák alatt egy versenyművet, valamint legalább egy nagy szimfóniát tanulnak meg a részvevők egy neves karmester, illetve egy-egy zenekari tag irányítása alatt. Idén az a Sebastian Weigle áll a zenekar élén, aki saját maga 1990-ben debütált szólistaként és karmesterként a Salzburgi Ünnepi Játékokon.
A fiatal tehetségek ezalatt a három hét alatt gyakorolhatják az egymásra figyelést, az egymás iránti elkötelezettséget és rugalmasságukat, mindhárom képesség előfeltétele a kiváló színvonalú zenekari játéknak. Az elsajátított tudást pedig négy koncerten, Gmundenben, Kismartonban, Berlinben és Salzburgban mutatják meg közönségüknek.
A koncertprogramot tudatosan a klasszika és romantika jegyében állították össze, bár az elsőként felcsendülő darab, a D-dúr szimfónia zeneszerzője, Szergej Prokofjev nem pont a klasszika korából származik. Ugyanakkor a Klasszikusmelléknevet viselő első szimfóniája a nagy mester Joseph Haydn mintájára készült. A humorral és paródiával színezett, ritmikailag is sokoldalú darab a zenei és technikai rugalmasság legmagasabb fokát követelve sok kihívás elé állítja a zenészeket.
Folytatásként a salzburgi zenész családból származó fiatal csellóművész Julia Hagen darabválasztása a csellóirodalom egyik remekművére, Robert Schumann a-moll gordonkaversenyére esett. Schumann egyetlen gordonkaversenyét abban az évben komponálta, amikor a Rajna parti városba, Düsseldorfba költözött, viszont a darabot Lipcsében mutatták be. A három tételes mű érdekessége, hogy azok szünet nélkül, egybekomponálva követik egymást, és hogy a szólista a zenekari szólamvezetővel is duettezik a lírai tételben.
Hagen 2024-ben elnyerte a Credit Suisse bank Young Artist Award-díját, és ezzel egy szeptemberi fellépési lehetőséget Christian Thielemann dirigens irányítása alatt a Bécsi Filharmonikusokkal az idei Luzerni Fesztiválon. A csellóművész idei koncertturnéja alatt kamarazenészként többször fellép Ivan Levit zongora- és Renaud Capuçon hegedűművészekkel, így például a Salzburgi Ünnepi Játékokon és a Berlini Filharmóniában, valamint nagy várakozás előzi meg az Egyesült Államokbeli debütálását a Cleveland Orchestrával Franz Welser-Möst vezénylete alatt.
A műsort Felix Mendelssohn-Bartholdy 4. A-dúr „Olasz” szimfóniája zárja, Mendelssohn egyik leghíresebb kompozíciója, amelyben tetten érhetjük az olasz utazás zeneszerzőre gyakorolt hatását. Az út során sokfelé járt, találkozott Berliozzal, Donizettivel és Glinkával. Míg a második tételben honvágyat idéző kürthangok csendülnek fel, addig az utolsó, virtuóz tétel egy nápolyi ugrótánc, a saltarello hallatán arra gondolhatunk, hogy a zeneszerző mégiscsak jól érezte magát.