A Kulturális Örökség Napján, 2024. szeptember 21–22-én ismét megnyílnak olyan történeti épületek és kertek kapui, amelyek máskor nem, csak pénzért, vagy csak egy bizonyos csoport számára látogathatóak.
1984-ben Franciaországban egyedülálló kezdeményezés indult útjára azzal a céllal, hogy azok a kiemelkedő, várhatóan széles érdeklődésre számot tartó műemléképületek, amelyek általában zárva vannak a nagyközönség előtt, egy hétvégén nyissák meg kapuikat, és ingyen, lehetőleg szakszerű vezetéssel fogadják a látogatókat.
A kezdeményezés rendkívüli sikerén felbuzdulva az Európa Tanács 1991-ben az Európai Unió támogatásával hivatalosan is intézményesítette és útjára indította saját rendezvénysorozatát Európai Örökség Napok címmel. Ma már 50 országban rendezik meg az eseményt, átlépve az EU határait is.
Magyarország már a ’90-es évek elején csatlakozott, azóta nyitnak meg legszebb és legértékesebb épületeink minden év szeptember harmadik hétvégéjén. A Kulturális Örökség Napjai célja, hogy minél többek figyelmét hívja fel a körülöttünk még meglévő, ám nagyon sérülékeny épített és természeti örökség értékeire, szépségére és megőrzésük fontosságára.
Több száz épülettulajdonos, kezelő vagy használó, helyi közösségek tagjai áldozzák fel a hétvégéjüket, hogy bemutassák a rájuk bízott kincseket a nagyközönségnek. Teszik mindezt önkéntes szolgálatként, pusztán azért, mert szeretik a házaikat, szűkebb-tágabb környezetüket, településüket. Kötődnek a helyi értékeikhez, amelyek fontos szerepet töltenek be a mindennapjaikban. A történeti ismereteken túl ezt a szeretetet, ezt a kötődést igyekeznek átadni a látogatóknak is. Méghozzá ingyen.
Az épületmegnyitásokhoz gyakran társulnak kiegészítő programok (előadások, kiállítások, kézműves foglalkozások stb.) vagy egy-egy nagyobb egységet bemutató tematikus séták is.
A Kulturális Örökség Napjai az épített örökség és a benne élő, dolgozó közösségek ünnepe. Ünnep a vendéglátónak és a látogatónak egyaránt. Emellett remek lehetőség a bemutatkozásra!
Ha Ön is szívesen bemutatná az Ön mindennapjait meghatározó, a környezetében lévő történeti épületeket, kerteket, szeptember 10-éig még csatlakozhat!
A regisztráció ide kattintva néhány perc alatt elvégezhető. További információ az [email protected] e-mail-címen vagy a +36 70 709 0813-as telefonszámon.