A Nemzeti Filharmonikus Zenekar november 24-i hangversenyét két világklasszis muzsikus közreműködése teszi ünneppé a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében. Mindkét művész többször volt már az együttes vendége, és mindkettőjükről szép emlékeket őriznek; Lawrence Foster karmester és Denis Kozhukhin zongoraművész.
- hirdetés -
A hangverseny műsorán megszólaló művek mind a romantika színes és változatos termését képviselik, de mindegyik más és más időszak életérzésének kifejezője, a stílus más és más fejlődési fázisának dokumentuma – így a program a romantika három arcát villantja fel.
1873-as keletkezési évével Brahms alkotása, a (valójában nem Haydn, hanem Ignaz Pleyel témáját feldolgozó) Változatok egy Haydn-témára már jóval túl jár a romantika delelőjén, Richard Strauss zongorára és zenekarra komponált Burleszkje (1886) pedig még ennél is későbbi, utóromantikus opus, erre utalnak ironikus utalásai és liszti-wagneri hivatkozásai. Berlioz dramatikus szimfóniája, a Rómeó és Júlia (1839) azonban – amelynek ezúttal négy részlete, a Szerelmi jelenet a Mab királynő-scherzo, A magányos Rómeó és a Báli jelenet szólal meg –, a romantika első nagy hullámának képviselője.
Foster: nem román csengésű név. Valóban: az idén nyolcvanhárom éves Lawrence Foster, aki román szülők gyermekeként látta meg a napvilágot Los Angelesben, háromévesen elveszítette édesapját, s mivel nevelőapja adoptálta, az ő angolszász nevét vette fel. Nagy tudású dirigens, aki változatos pályát futott be. Fiatalon olyan mesterei és mentorai voltak, mint Karl Böhm vagy Bruno Walter, volt Zubin Mehta asszisztense, 1966-ban megnyerte a Tanglewood-i Koussevitzky Versenyt.
Olyan zenekarokat vezényelt, mint a londoni Royal Philharmonic Orchestra, a Houstoni Szimfonikusok, a Monte-Carló-i Filharmonikusok, a Duisburgi Filharmonikusok, a Jeruzsálemi és a Barcelonai Szimfonikus Zenekar, Katalónia Nemzeti Zenekara. Zeneigazgatója volt a lisszaboni Gulbenkian Zenekarnak, a Montpellier-i Nemzeti Szimfonikus Zenekarnak, a Marseilles-i Operának és a Marseilles-i Filharmonikus Zenekarnak, valamint a Lengyel Rádió Nemzeti Szimfonikus Zenekarának. Elkötelezett népszerűsítője George Enescu zenéjének, de vezényli a teljes szimfonikus és operai repertoárt, s ezen belül Bartók, Kodály és Ligeti művészete felé is érdeklődéssel fordul.
Lawrence Foster a Müpában – fotó: Nagy Attila
A hangverseny szólistája, az 1986-ban, Nyizsnyij Novgorodban született, Belgiumban élő, orosz származású zongoraművész, Denis Kozhukhin korosztályának egyik legnagyobbja. Játékára a lehetetlent nem ismerő, ugyanakkor könnyed virtuozitás éppúgy jellemző, mint a rendkívüli szuggesztivitás és szenvedély, mindenekelőtt azonban az alázat a komponista és a mű iránt.
2006-ban még harmadik helyen végzett a Leeds-i Nemzetközi Zongoraversenyen, 2010-ben azonban már első díjat nyert a brüsszeli Erzsébet Királyné Nemzetközi Zenei Versenyen – ez a siker tette nevét világszerte ismertté. Repertoárja rendkívül gazdag: diszkográfiájában megtaláljuk Haydn, Mendelssohn, Franck, Brahms, Csajkovszkij, Grieg, Richard Strauss, Ravel, Prokofjev műveit.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar szólistájaként először 2010-ben, Kocsis Zoltán meghívásának eleget téve vendégszerepelt, s azóta jó néhány alkalommal elkápráztatta már a budapesti közönséget briliáns hangszeres tudásával és interpretációinak zenei gazdagságával.