Mindössze néhány hónap alatt az ország egyik kedvence lett a geszti Tisza-kastély. A fél évvel ezelőtt átadott, gyönyörűen felújított rezidencia egykor a híres történelmi Tisza család otthonaként funkcionált. A ma multifunkcionális központként szolgáló helyszín egyszerre nyújt kikapcsolódási, elcsendesülési, illetve intellektuális lehetőségeket, nemtől, korosztálytól függetlenül. A látogatókat családtörténet, színes programok, szállás, vendéglátás, gasztronómiai élmények várják – csak hogy néhányat említsünk a helyszín gazdag értékeiből.
- hirdetés -
Múlt és innováció, élmények, adventi programok
Az utóbbi időkben egyre nagyobb hangsúlyt kap a nemesség történelmével, az arisztokrata hagyományok újraélesztésével és értékeinek továbbításával, örökítésével foglalkozó tendencia. A geszti Tisza-kastély izgalmas multifunkcionális centrumként fogadja látogatóit. Nem csupán történelmi, hanem kulturális, turisztikai központ is ez a rezidencia, amely igazodik világunk kihívásaihoz és igényeihez. A történelmi és kulturális tudásmegosztás mellett színes programkínálatra is nagy hangsúlyt fektet a helyszín az élményközpontúság szellemében.
A több éven át tartó rekonstrukciót követően megújult a kastély főépülete, ahol interaktív kiállítótereket, múzeumpedagógiai foglalkoztatót és kávézót is találunk. Megújult a rendkívül impozáns kastélykert és park is, ahol multifunkciós sportpályák és kerékpárok teremtik meg az aktív turizmus sokszínű feltételeit. Mindezek mellett a komplexum valódi különlegessége az új épületrész: az igazán bensőséges atmoszférájú Arany János Vendégház tökéletes szálláshelyet biztosít a több napra érkezőknek, az elvonulásra, elcsendesedésre vágyóknak.
Megújult a Tiszttartó Ház, újjászületett az Arany János Emlékház és helyreállították a Tisza-kriptát is. A geszti műemléki helyszín a NÖF Nkft. hálózatán belül is egyedülálló, komplex turisztikai fejlesztési mintaprojekt. A helyszín legfőbb értékei a gazdag kiállítói tartalom, a sok interaktív eszköz, a szerteágazó kikapcsolódási és sportolási lehetőség, a szállás és a gasztronómiai kínálat, így nem csoda, hogy nagyon hamar a családosok egyik kedvelt úti céljává vált.
A geszti Tisza-kastély udvara
A karácsonyi időszak számos programmal várja a látogatókat. December folyamán Tisza Ilona grófnővel közös teadélutánokon ismerkedhetünk a családi történelemmel, kiemelten pedig a női alakokkal. Élményfestés és mézeskalácssütés is lesz advent második hétvégéjén, amelyet az ünnepkör harmadik hétvégéjén további kézműves foglalkozások és zenés mesejáték is kiegészít. Ha esetleg többnapos látogatást terveznek az érdeklődők, szálláslehetőséggel is rendelkezik a kastély övezete, az Arany János Vendégház a kastélykert és a kastélypark határán helyezkedik el.
Családtörténet: a Tisza-család és különleges nőalakjai
Tisza Kálmán kormányfősége a dualizmus idejére tehető. Hivatali ideje alatt megkísérelték a feudális kereteket végleg felszámolni, erre az időszakra tehető ugyanakkor a modern polgári társadalom és államszervezés kialakulása. Fia, Tisza István már egy sokkal kritikusabb és súlyosabb időszakban vezette az országot, és az ő kormányzása alatt lépett be Magyarország az első világháborúba. Tisza István – mintegy szimbólumaként az örökre véget ért „boldog békeidőknek” – 1918. október 31-én merénylet áldozata lett.
A geszti kastély mindkét miniszterelnök otthonaként és a korabeli társadalmi és politikai élet központjaként is ismert. A történelmi család a református egyház rendíthetetlen támasza volt, és emberséges jó viszonyra törekedtek nemcsak a főnemességgel, de saját birtokaik népével is, melyben jelentős szerepet játszottak a család nőtagjai.
forrás: Oláh Zsanett
A Tiszák nagyasszonyai ugyanis országos és helyi szinten is híressé váltak jótékonyságukról, tettrekészségükről: helyettesítették az országos politikával és közélettel foglalatoskodó férjeiket; járványok, éhínségek idején segítették és gyógyították a helyi rászorulókat; ételt és italt osztottak a szegényeknek és árván maradt gyermekeknek; mecénásként kiemelten támogatták a korabeli magyar kulturális élet meghatározó alakjait. Kulcsszerepük volt a geszti otthon egyedülálló hangulatának megteremtésében és alakításában, ahogy a teljes birtok napi szintű működtetését és a személyzet irányítását is magukra vállalták.
Oláh Zsanett, a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezetője szerint ahhoz, hogy a Tisza család történelmi jelentőségét megértsük, nem elég csupán a család férfi alakjainak megismerése. A geszti Tisza-kastély női karakterei, nagyasszonyai is nagy szerepet játszottak a család történetében. Szerepük nem a politika fősodrában mutatkozott, inkább az úgynevezett soft power eszközeivel éltek: kérvényeket írtak, hivatalos levelezéseket folytattak, közösségeket építettek és formáltak, könyvtárat hoztak létre.
Vendégszeretetük, önzetlenségük, szerénységük és pazarlásmentes életvitelük legendásnak minősült. Gyakorlatiasságuk, tettrekészségük kiemelkedett a velük azonos társadalmi rangú családok női tagjai közül, s erdélyi származásukból következően a magyar nyelvet tekintették anyanyelvüknek. Mindezek mellett kiemelt figyelmet fordítottak gyermekeik testi, lelki és szellemi egészségének megőrzésére is.