Az adventi készülődés forgatagában jólesik zenét hallgatva megpihenni, kivált, ha a mű korunk hangján szól hozzánk, az ünnepre készít fel, és először csendül fel Magyarországon – a szerző vezényletével.
- hirdetés -
Mivel karácsony a keresztény világ legnagyobb ünnepe, az európai népek zenei múltjában gazdag a hagyománya az olyan zenéknek, amelyek Jézus születéséhez kapcsolódnak. Barokk szerzők – Corelli, Torelli, Manfredini, Vivaldi – hangszeres karácsonyi concertókkal tisztelték meg az ünnepet, de vokális kompozíciók is szép számmal születtek olyan mesterek műhelyében, mint Charpentier, Stradella, Alessandro Scarlatti vagy Caldara.
A két legismertebb alkotás természetesen Schütz és – mindenek felett – Bach Karácsonyi oratóriuma. A Megváltó születésének örömét ünneplő vokális művek sora azonban természetesen nem ér véget a barokk korban: elvezet a 20. századig, hiszen Vaughan Williams, Honegger és Britten is írt karácsonyi kantátát. Sőt, a 21. század is büszkélkedhet olyan kompozícióval, amely nagy apparátust – szólistákat, kórust, zenekart – foglalkoztat, és a betlehemi gyermek világra jöttének misztériumát beszéli el: kortársunk, Sir James MacMillan opusa, a Christmas oratorio – Karácsonyi oratórium.
A skót katolikus zeneszerző 1959-ben látta meg a napvilágot. Szülővárosa, a Glasgow közelében fekvő Kilwinning már különleges hangzású nevével is történelmi asszociációkat ébreszt. James MacMillan az Edinburgh-i és a Durhami Egyetemen végezte tanulmányait, később zenét tanított a Manchesteri Victoria Egyetemen, majd szabadfoglalkozású zeneszerzőként visszatért szülőföldjére. Olyan együttesek rendeltek tőle alkotásokat, mint a Skót Kamarazenekar, a Londoni Szimfonikusok, a Philadelphia Zenekar vagy a Hilliard Ensemble; olyan előadóknak komponált műveket, mint Msztyiszlav Rosztropovics, Evelyn Glennie, Vadim Repin vagy Julian Lloyd Webber. Zenéjét olyan karmesterek vezényelték, mint Jukka-Pekka Saraste, Kent Nagano, Colin Davis, Charles Dutoit, Esa-Pekka Salonen, Osmo Vänskä, Markus Stenz. Katolikus hite számos opusát inspirálta, alkotásainak fontos tulajdonsága a közérthető zenei nyelv.
Sir James MacMillan miséket és Magnificatot is írt. Karácsonyi oratóriuma 2019-ben keletkezett a Londoni Filharmonikus Zenekar megrendelése nyomán. Az ősbemutatót a zeneszerző vezényelte 2021. január 16-án, az Amszterdami Concertgebouw falai között. A szoprán és bariton szólistát, vegyeskart és szimfonikus zenekart foglalkoztató mű mintegy 105 perc időtartamú. Két részből áll, mindkét rész egyenként hét-hét tételre tagolódik. A sajtó dicsérte a mű „csodálatosan gazdag és közérthető” zenéjét (The Arts Desk), az oratóriumot a szerző „egyik legjobb kompozíciójának” nevezve (BBC Music Magazine), Bach, Holst, Britten, Haydn, Beethoven és Messiaen ösztönző inspirációjára is rámutatva (The Spectator). A budapesti előadás szoprán szólistája, a brit Mary Bevan az ősbemutató előadógárdájának is tagja volt. Partnere, a szintén angol bariton, Leigh Melrose az operaszínpadon és a koncertpódiumon egyaránt otthonos. A magyarországi bemutatót fokozottan izgalmassá teszi, hogy december 12-én, a Nemzeti Énekkar és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar hangversenyén a Müpában a közönség a művet a zeneszerző vezényletével hallhatja először.