Felvételi előtt álmodozol a továbbtanulásról, és már azt is látod, hogy a történelem mekkora súllyal eshet latba a szigorlatokon? Az emelt szintű történelem érettségi sok diák számára bonyolultnak tűnhet, de ha alaposan átgondolod a követelményeidet és a lehetőségeidet, egyáltalán nem megugorhatatlan! Vágjunk hát bele, miért is éri meg emeltre menni!
Mikor szükséges az emelt szintű történelem?
Amikor az egyetemek felvételi követelményeit böngészed, az első és legfontosabb feladat az, hogy figyelj a szükséges érettségi tantárgyakra. Ha a történelem szerepel kötelező feltételként, akkor nem kérdés a döntés! Viszont ha a történelem nem garantál többletpontokat vagy nem elismert vizsgatárgy, akkor más irányba kell terelned a gondolataidat.
Akkor is érdemes az emelt szintű érettségit választanod, ha az adott szak magas ponthatárához képest nem elég a meglévő pontszámod. Tartsd szem előtt, hogy egy emelt szintű érettségi plusz ötven pontot adhat, ami sokat számíthat a felvételinél. Kérdés az, hogy mégis milyen tantárgyból legyen?
Hogyan válassz tantárgyat?
Gyakran lehet választani a magyar, a matematika vagy épp a történelem között, de a gazdasági vagy jogi vonalon ezek mind gyakran felmerülő lehetőségek. Miért ne lenne jó választás a történelem? Azáltal, hogy sok diák jobban boldogul a történelmi eseményekkel és összefüggésekkel, mint a matekos problémákkal, máris egy előnyös helyzetben találhatod magad.
Még ha az emelt szintű történelem vizsga kihívást jelent is, sokan választják a nyelvi érettségi helyett, főleg, mert ugyanabból a nyelvből tett nyelvvizsga és érettségi többletpontjai közül csak az egyiket ismerik el. A trükk az lehet, hogy nyelvvizsgával szerzed meg az extra pontokat, és töriből teszel emelt érettségit.
Felkészülés az emelt szintű érettségire
Reálisan kell látnod a felkészülés folyamatát. A történelem emelt szinten nem kis feladat – már önmagában a tételek száma is elég ijesztő tud lenni. A középszintű tételek után még egy rakás új anyagot kell megtanulnod: események, dátumok, személyek, helyek és fogalmak bőséges kavalkádjával találkozol. De hol is kezdj bele a felkészülésbe?
Vannak, akik útbaigazításért fordulnak például online felkészítőkhöz. Ezek strukturált módon prezentálják az anyagot. A jelentkezés egy ilyen tréningre egyszerűen felgyorsíthatja a tanulás folyamatát, és segíthet abban, hogy magabiztosan vágj neki a vizsgának.
Még a struktúrában is van némi változás: az emelt írásbelinél az ismerkedős tesztkérdések után esszék következnek, és a korokon átívelő vagy éppen összemérő esszétípusokkal is meg kell birkóznod. Hogy jobban hangzik-e komplex esszét megírni? Ha alaposan felkészülsz, szinte te magad is meglepődsz, milyen könnyen veheted ezt az akadályt!
Motiváció és siker
Nehézségek? Kihívások? Igen, de ezek egyben lehetőségek is. Ha úgy tűnik, hogy kimerültél a történelem kihívásaitól, gondolj csak arra, hogy a kitartás meghozza a gyümölcsét. Miért hagynád cserben saját álmaidat?
Történelem érettségi, akár emelt szinten, akár más formában, nem csak a tanulmányi sikert jelentheti számodra, hanem egy fontos lépcsőfokot a jövőd építésében. A Rubicon Történelem Érettségi Mesterkurzus hozzájárulhat ahhoz, hogy elérd a kitűzött céljaidat.